PC HocasıDonanım7000 TL masaüstü sistem tavsiyesi – Şubat 2017

7000 TL masaüstü sistem tavsiyesi – Şubat 2017

   

Sistem toplama tavsiyelerimize kaldığımız yerden devam ederken, bu hafta 7000 TL bütçeli masaüstü sistem tavsiyesini bir araya getirdik. Her ay paylaşmış olduğumuz sistem tavsiyelerinde parçalarımız adeta birer canavar niteliğinde.

Bu sistemle neler yapılabilir ?

Şimdi konuya ve parçalara hızlı giriş yapmadan önce size şunu söylemem gerekli; biz sistemde B serisi bir anakart kullandık. Aynı zamanda işlemcimiz i7 6700K modeli. Anakartımız B serisi olduğu için overclock yapılamıyor. Aklınıza “neden z serisi almadınız böyle bir işlemciniz var ?, yada neden böyle bir işlemciye böyle bir anakart tercih ettiniz.” diyebilirsiniz. Ancak taktir edersiniz ki her istediğimiz parçayı her zaman temin edemeyebiliyoruz. O yüzden Overclcok yapmayı düşünenler Z serisi bir anakart tercih etmelidir. Yada işlemcisini K’dan i7 6700’e çekmelidir.

Bu sistemi toplamak isteyenler FPS testinde de göreceği üzere son çıkan oyunları Ultra ayarlarda rahatlıkla oynayabilir. Bu hafta sonu toplama videosuna FPS testi videosunu da ekleyeceğiz. Aynı zamanda bu sistem ile render alma, video editleme ve çeşitli tasarım programlarını açarak işlerinizi yürütebilirsiniz.
 

 

Şimdi parçalarımızı yakından tanıyalım:

Anakart

Anakart modelimiz ASUS B150 Pro Gaming Aura modeli üzerine oldu. Bu anakart 1151 sokete sahip olduğu gibi, Intel işlemciler için geliştirilmiştir. Ek olarak DDR4 soket yapısı sayesinde 2133 MHz hıza kadar ulaşabiliyoruz. Videoda da bahsetmiş olduğum üzere anakart modelimiz RGB olduğu için karanlık ortamda gerçekten mükemmel bir seyir imkanı sunuyor. İsterseniz anakartın üzerinde yer alan RGB girişine RGB led takarak kasanızı renklendirebilirsiniz.

Anakartımız SLI, Crossfire, Non-ECC Desteği ve XMP Desteği ile birlikte geliyor. İsterseniz çift ekran kartı takarak sistemin gücüne güç katabilirsiniz. GTX 1080 veya RX 480 modelleri tercih edilebilir. Son olarak anakartımızın M.2 SSD desteklediğinin de altını çizelim. ASUS B150 Pro Gaming Aura anakartımız şuanda piyasada 780 TL‘den başlayan fiyatlar ile satılıyor.

 


Ekran Kartı

Geldik sistemimizin en can alıcı noktalarından birisi olan ekran kartına. Üst düzey sistem topladığımız için tercihimizi ASUS ROG Strix 8GB GDDR5 modelinden yana kullandık. Açıkçası henüz FPS testlerini gerçekleştirmediğimiz için çok merak ettiğimizin altını çizelim.

Ekran kartımız 192 bit olduğu gibi, 8208 MHz frekans hızına sahip. Maksimum çözünürlük olarak da 7680 x 4320 px alabiliyoruz. ASUS ROG Strix ekran kartımızın şuanda piyasa satış fiyatı 1600 TL’den başlayan fiyatlar ile değişiyor.

 


İşlemci

İşlemci modelimiz Intel Syklake serisinden i7 6700K modeli oldu. Başta da belirttiğim gibi eğer Overclock yapmak istiyorsanız Z serisi bir anakart tercih etmelisiniz. Bu işlemcimiz OC yapabilmek için musait olduğu gibi, 8 MB cache ve 4.0 GHz hıza sahip.

İşlemci tercih ederken mutlaka anakartınız ile uyumlu olup olmadığına özen göstermelisiniz. Anakart modelimizin pin yerleşkesi LGA 1151 olduğu gibi, işlemcimiz de PC1151 soketi ile geliyor. Yani hiçbir sorun oluşturmadan anakartımıza montajını yapabiliriz. Eğer pin sayısına dikkat etmezseniz, pinler fazla veya az geleceği için ya zorlayarak pinleri yamultur işlemciyi çöp edersiniz, ya da geri değiştirmek zorunda kalırsınız.


SSD/HDD

Bilirsiniz sistemde depolama birimleri en az önemli parçalar kadar değer taşır. Kullanıcılar sistem toplarken depolama birimlerini sona bıraksalar da, artık tamamen SSD’ye geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ancak biz yine de sistemimizde 1 TB HDD ve 500 GB SSD modellerine yer verdik.

SSD modelimizden başlayacak olursak; Samsung 850 EVO 500 GB modeli sistemimize cuk diye oturdu. Hem depolama anlamında hem de hız anlamında sistemimizi çok rahat ettirecektir. SSD modelimiz saniyede 540 MB okuma ve 520 MB yazma hızına sahip. Aynı zamanda Turbowrite ve Rapid Mod teknolojileri sayesinde çok daha hızlı bir bilgi işlem deneyimi sunuyor.

Ek olarak verilerinizin güvenliğine önem veriyorsanız 256 bit şifreleme özelliğinden faydalanarak verilerinizi kontrol altına alıp, şifreleyebiliyorsunuz. Samsung 850 EVO 500 GB modeli şuanda piyasada 900 TL’den başlayan fiyatlar ile satılıyor. 

Gelelim HDD modelimize; Aslında sürekli görmeye alışık olduğumuz Seagate Barracuda 1TB 7200 RPM hızına sahip modelini kullandık. Siz isterseniz bütçenize göre 1 TB daha ekleyebilirsiniz. Fakat SSD modeline daha fazla önem vermeniz gerektiğini ısrarla belirtmek istiyorum.

 


RAM

Sistemde iki adet 8 GB’lık RAM modeli tercih ettik. Marka ve model olarak Team Elite 16 GB 2400 MHz olarak lanse edebiliriz. RAM’lerimizin gecikme değeri ise CL16 arkadaşlar. Gecikme değerleri önemli olduğu için CL14 – 13 değerlerine inebilirseniz performans bazında ufak artışlar elde edebilirsiniz. Pasif alüminyum soğutma ile gelen Ram’ler, 19,200Mb\s bant genişliğine sahip.

Ek olarak DDR4 ve 1.2V bellek voltajına sahip. Şuanda Team Elite 16 GB modelinin piyasa satış fiyatı 500 TL‘den başlayan fiyatlar ile Teknobiyotik üzerinden satılıyor.

 


Sıvı Soğutma

Geldik sistemimi adeta buzdolabına çeviren sıvı soğutma modülüne. Bu sistemde biz Silverstone Tundra TD02-Lite modelini tercih ettik. Çift fanlı olduğu gibi, kasamızda dahili olarak gelen mavi led fanları sökerek radyatörü üst panele yerleştirdik. Eğer sıvı soğutma takmak istemezseniz kasanın fanlarını çıkartmadan kullanabilirsiniz. Zira Dark N10 modelimizde dahili olarak gelen 5 adet fan mevcut.

Soğutucumuz büyük radyatör ile geldiği için altında yer alan bakır taban ile mükemmel bir soğutma sağlıyor. Ofiste montajını gerçekleştirdikten sonra elimi radyatöre tuttuğumda o hissiyatı sonuna kadar hissettim. Montajı zaten videoda detaylı olarak gösterdik. Hiç bir şey bilmeyen bir kullanıcı da Silverstone Tundra TD02-Lite modelini kolayca montajlayabilir. Şuanda sıvı soğutma modülümüz Teknobiyotik üzerinde 434 TL‘den başlayan fiyatlar ile satılıyor.

 

 

 


Kasa

7200 TL’lik üst düzey sistemimizde kasa tercihimizi Dark N10‘dan yana kullandık. Gerçekten müthiş bir görüntü ve tasarıma sahip olduğunun altını çizmemde fayda var. Aynı zamanda her kasada bulunmayan fan kontrolcüler de üç kademeli olarak kasaya yerleştirilmiş. Bu sayede kasamızdaki fanları istersek kapatabiliyor, istersek hızlandırabiliyor, istersek de orta hızlarda çalıştırabiliyoruz.

İç hacmi çok büyük olduğu için içine dünyaları sığdırabiliyorsunuz. Zaten dahili olarak 5 adet fan geldiği gibi, SLI/Crossfire yapmak isteyen kullanıcılar için son derece ideal. USB tarafında ise 2x USB 3.0 ve 2x USB 2.0 bulunuyor. Manyetik hava filtresi sayesinde de toz birikmelerini tek bir noktada buluşturarak kolayca temizlik yapılabiliyor. Dark N10 şuanda Teknobiyotik’te 610 TL‘den başlayan fiyatlar ile satılıyor.

NOT: Bu arada arkadaşlar kasamızın içerisinde dahili olarak gelen PSU mevcut. PSU modelimiz ise High Power 80 Bronze sertifikasına sahip 750W’lık modeli. Bazı arkadaşlarımız şunu sorabilirler “750W yetecek mi bu sistem için ?” çalışma prensibi olarak hiçbir sorun çıkartmayacağı gibi, uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/7000-tl-masaustu-sistem-tavsiyesi-subat-2017-18907/ linkinden 17.08.2022 22:08:59 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video