Adobe Photoshop’u Türkçe Kullanın – Dil Değiştirme

  Google News

Merhabalar, bugün  Adobe Photoshop programını kurcalarken “acaba Türkçe kullansam nasıl olur?” diye düşündüm ve kolları sıvadım. Bu yazımızda Adobe Photoshop uygulamanızı nasıl Türkçe’ye çevirebileceğiniz resimler ile göstermeye çalışacağım. Elbette ki mesele Türkçe olması değil, dilediğiniz dil dosyasını indirip o dile aynı yöntemi kullanarak çevirebilirsiniz. Türkçe kullanmak özellikle öğrenme aşamasında olanlara büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.Hadi başlayalım!

Öncelikle Türkçe dil paketini indirmelisiniz. Programı Türkçe olup İngilizce kullanmak isteyenler için İngilizce dil paketini de aşağıya bırakıyorum.

Adım 1 – Google drive linkine girerek Türkçe dil paketi için tr_TR, İngilizce dil paketi için en_GB dosyasını indirin. (LİNK)

21.07.2023 dosya silindiği için link güncellemesi yapılmıştır. 

Adım 2 –  İndirdiğiniz dosyayı .rar’dan çıkarttıktan sonra programın kurulu olduğu klasörün içinde yer alan Locales klasörüne kopyalayın. Genelde kurulum yolu şöyledir: C:\Program Files\Adobe\Adobe Photoshop CC 2018\Locales. Kopyalama tamamlandığında klasörün görümü şöyle olmalıdır:

Adım 3 – Photoshop uygulamanızı açın.

Adım 4 – Edit (Düzenle) -> Preferences (Tercihler) -> General (Genel) -> Interface (Arabirim) yolunu izleyin. Ardından fotoğrafta görünen bölümden istediğiniz dili seçerek onaylayıp pencereyi kapatın.

Şu an programım Türkçe konumda olduğu için resimde Türkçe gözükmekte fakat İngilizce’den Türkçe’ye geçmek isteyenler içinde takip etmesi gereken yolları yukarıda belirttim. Resimde görüldüğü gibi Kullanıcı Arayüzü Dili kısmında iki farklı dil seçeneği mevcut, dilerseniz başka dil indirip aynı klasöre atarak buradan o dili seçebilirsiniz.

İyi çalışmalar!

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

30 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video