Akıllı Hoparlör Piyasasında İpler Hâlâ Amazon Echo’nun Elinde

Akıllı hoparlör piyasası her geçen gün hareketleniyor. Geçen günlerde bahsettiğimiz Samsung markalı akıllı hoparlör haberinden sonra, pazarla ilgili yeni bir haber daha ortaya çıktı. Gün geçtikçe genişleyen akıllı hoparlör piyasasında Amazon'un Echo modeli, pazarın liderliğini yapmaya devam ediyor. Amazon Echo, satış sayısında en yakın rakibi olan Google Home'un başarısını neredeyse üçe katlamış durumda.

Akıllı Hoparlör Nedir, Neler Yapabilir?

Günümüzde "akıllı" ibaresi bulunan pek çok teknolojik cihazla karşılaşmaktayız. Akıllı telefon, akıllı televizyon, akıllı saat derken bu furyaya bir zeki arkadaş daha eklendi. Eski hoparlörlerimizin yerlerini alabilecekler mi, bilinmez. Fakat üretimi ve dağıtımı yaygınlaşan akıllı hoparlörler, piyasaya hızlı bir giriş yapmış bulunmakta.

Bu cihazların klasik hoparlörlerden ayrılmasının altında yatan becerilerini; sesli komut alabilmesi, mobil cihazlarla verimli bir şekilde çalışabilmesi ve bulut sistemlerini kullanabilmeleri olarak sıralayabiliriz. 

Google, Apple ve Amazon gibi üreticilerin hızla üzerinde çalışmaya devam ettikleri ürünler, son kullanıcının dikkatini çekmeyi ve beğenisini kazanmayı başarıyor. Vatandaşların en çok beğenisini kazanan ve en çok satış rakamına ulaşabilen cihaz ise, başlıktan da anlaşılabileceği üzere Amazon şirketinin üretimini üstlendiği Echo modeli.

En Yakın Rakibine Oranla, Neredeyse 3 Kat Fazla Sattı

Consumer Intelligence imzası taşıyan rapor, Amazon Echo' nun yakaladığı satış rakamının, en yakın rakibi olan Google Home'a göre yaklaşık 3 kat daha fazla olduğunu bize açıklıyor. Geçtiğimiz Eylül ayında toplanan verilere göre hazırlanan rapora göre Echo model akıllı hoparlörler, 20 milyon gibi büyük bir satış rakamına ulaşmış durumda. En yakın rakibi olan Google Home'un yakaladığı rakam ise 7 milyonla sınırlı. 

Satış rakamlarının Eylül ayı baz alınarak belirlendiğini açıklamıştık. Bu da demek oluyor ki, yurt dışında ve ülkemizde uygulanan Efsane Cuma indirimlerinde yakalanan satışlar, bu rapora dahil edilmemiş. 

Bu haberden anlıyoruz ki; Amazon şirketinin Echo ismini taşıyan akıllı hoparlör modeli, piyasada olan hakimiyetini sürdürmeye devam ediyor.  Akıllı hoparlör almayı düşünen okurlarımız mutlaka Amazon Echo modeline bir göz atmalı. Zîrâ böyle bir başarı farkı, göz ardı edilemez bir durum. Fakat hangi mevzu olursa olsun, bir şirketin tekelleşmesi, son kullanıcının her zaman aleyhine olmuştur. 

İlgili Etiketler