Gözetim Uygulaması

Akıllı Telefonlar için Gelecek Zam İptal Oldu

  Google News

Ticaret bakanlığı kısa süre önce akıllı telefonlar için gözetim uygulaması düzenlemesi yapmıştı. Düzenleme kapsamında 200 dolar altında olan telefonları kapsayan gözetim belgesi şartı, 350 dolar seviyesine çıkarılmıştı.

Düzenleme sonrasında akıllı telefonlara ciddi oranlarda zam geleceği de konuşuluyordu. Zira sınırın 350 dolar olması, bu fiyatın altında kalan telefonların da yine bu fiyat üzerinden değerlendirilmesi anlamına geliyordu. Bugün alınan yeni bir kararla beraber gözetim uygulamasında yapılan değişikliklerin geri alındığı ortaya çıktı.

Gözetim Uygulaması Sınırı Yeniden Eski Haline Döndü

Dilerseniz önce uygulamanın nasıl yapıldığını bir özetlemiş olalım. Sonrasında alınan yeni karardan söz edelim.

Yeni karar sonrasında 350 dolar altında ithal edilecek olan telefonlar için bakanlık izni alınması gerekiyordu. Bu da demek oluyor ki özel izinli olmayan tüm modeller için, fiyat ne olursa olsun telefon 350 dolar üzerinden değerlendirilecek ve vergileri de buna göre alınacak. Haliyle telefonların fiyatının da yükselmesi söz konusu olacak.

Gözetim Uygulaması

Böylece özellikle giriş seviyesi akıllı telefonların fiyatı ile orta segment akıllı telefonların fiyatı çakışmış olacak ve giriş seviye modellerin fiyatları uçuşa geçecek.

İşte tam olarak bu karardan geri dönüldüğünü gördük. Bugün yayınlanan Resmi Gazete ’de alınan kararın iptal edildiği belirtiliyor. Yani gözetim uygulaması için yine sınır 200 dolar olacak. Giriş seviyesi akıllı telefonlara gelecek olan zamlar da böylece iptal edilmiş oldu.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video