PC HocasıHaberlerAkıllı Telefonlara ve Cihazlara TRT Bandrol Zammı Vergisi Geliyor

Akıllı Telefonlara ve Cihazlara TRT Bandrol Zammı Vergisi Geliyor

   

Yeni yasalaşarak çok yakında akıllı telefon ve radyosu olan cihazlara uygulanacak olan TRT Bandrolü ile birlikte zamlar yola çıkıyor. Bundan böyle internet erişimi olan telefonlar ve cihazlar zamlı olarak satılacaklar. TRT Bandrol zammı hakkında detaylar haberimizde.

TRT Bandrol Zarfı Nedir ?

Hatırlayacak olursanız akıllı telefonlar Türkiye pazarına girerken yurtdışı versiyonları ile farklar yaşanıyor. Mesela yurtdışında satılan akıllı telefonun radyosu bulunurken, Türkiye’ye gelen aynı tip cihazın radyosu bulunmuyor. Hal böyle olunca “neden farklı oluyor bu cihazlar ?” sorusunu kendimize soruyoruz. İşte burada TRT Bandrolü devreye giriyordu. Yani yurtdışından gelen telefonlarda radyo olması için TRT Bandrolü alıp, ek vergi ödenmesi gerekiyordu. %8 değerinde bir vergi zammı bundan böyle akıllı telefonlarda zamlı olarak gelecek.

iPhone Vergisini Hesaplayalım: Bir iPhone almaya karar verdiniz ve yeni vergi sisteminde ne kadar ödeyeceğinizi bilmiyorsunuz. hemen hesaplayacak olursak; bir 16 GB iPhone 6S Plus modeli şuanda piyasada 3499 TL olarak satılıyor. Yeni kanunda %8 TRT Bandrolü eklendiğinde 280 TL ek ücret eklenmiş oluyor. Yani iPhone 6S Plus modeli bizde 3780 TL‘ye erişmiş oluyor. Verginin de vergisi eklendiği için 4 bin TL‘ye akıllı telefonları görebiliyoruz. Aynı şekilde artık tablet ve bilgisayarlardan da TRT Bandrol vergisini göreceğiz.

TRT-Bandrol-Vergisi-Akilli-Telefon
Neden TRT Bandrol Vergisi Alınacak ?

Değerli hocalar, artık işin ve zurnanın zart dediği yerdeyiz. Zaten vergi alındığı için, TRT Bandrol vergisi de eklenerek verginin vergisi eklenmiş olacak. Bu durum ülkemizdeki akıllı telefon veya teknolojik cihazları nasıl etkilecek dersek illaki olumsuz yanları olacaktır ancak işin koyan tarafı “zaten pahalı olan teknoloji, daha da pahalı olarak” satılmaya devam edilecek. Yani durup dururken cebimizden 280 TL daha fazla ödeyerek cihazlara sahip olacağız.

TRT Bandrol Vergisinin Getireceği Olumsuzluklar

 

 • Bundan böyle internete bağlanan tüm cihazlardan TRT Bandrol vergisi alınacak.
 • %8 olarak hesaplanan Bandrol vergisi bir iPhone 6S Plus modelinde 280 TL‘ye denk gelecek.
 • Akıllı telefon veya teknolojik cihazlarda artık 24 ay, 36 ay ve 48 aya varan taksitler ile “ölücü sektörü” göreceğiz.
 • Önceden sadece radyosu olan cihazlardan alınan bu vergi, şimdi tüm internete erişimi olan cihazlardan alınmış olacak.
 • Bu duruma tablet, bilgisayar ve oyun konsolları da dahil edilmiş olacak.

 

Bundan Sonra Ne Yapacağız ?

Şuanda normal insanlardan (şirket sahiplerinden veya firmalardan) alınamayan vergiler ne yazık ki insanlardan bu şekilde alınıyor. Şöyle düşünün: Facebook veya Twitter Türkiye’de hizmet veriyor ancak vergiye bağlanamıyor. Hal böyle olunca burada oluşan açıklar bir şekilde halktan temin ediliyor. Zaten yüksek olan vergi rakamları, bu şekilde tavan yapmış oluyor. Zira bir araba satın alırken, neredeyse bir araba da devlete aldığımızı düşünürsek, aynı işlemler elektronik cihazlara da yavaş yavaş yansılıyor gibi.

Bundan böyle yapılan değişikliklerden sonra Bandrol ücret oranı %6’dan %7-8’lere çekildiği gibi, interneti olan her cihaz vergisini vermeye mükellef kılınmış oluyor. Önümüzdeki günlerde, TRT Bandrol vergisinin piyasaya yansıtılmasını bekliyoruz. Ne diyelim, geçmiş olsun..

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/akilli-telefonlara-ve-cihazlara-trt-bandrol-zammi-vergisi-geliyor-22042-10869/ linkinden 29.06.2022 04:06:28 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

10 Yorum

 • Ulan zaten internete bedava para ödüyoruz aylık 80 80 ödeme yapıyorum kullandığım internet hızı 3mbps
  bide bumu çıktı gerçi çok görmemek gerek burası türkiye para düşmanı ülkede yaşıyoruz.

 • e zaten telefon alırken vergi veriyoruz bide ek olarak vergi alınması çok saçma. Hayat standartlarını düşür vergiyi çoğalt ne ala memleket yav.

 • Alınan o kadar verginin karşılığı nerde ? Anlamış değilim. Yol yaptık deniyotr yapılan yollardanda hala ücret alınıyor hemde vergiyisiyle nereye gidiyoruz bilmem ama gerçekten ürkiyede yaşayıp ZEnginleri doyurmanın anlamı yok. insana insan gibi değer veren ülkelere gitmek lazımm.

 • Ulan bu milletin çektiği nedir be yeter halkın kanını emdiniz cebindeki üç kuruşu nasıl alırız diye kafa patlatcaklarına nasıl yaşanır bir ülke oluruz diye bişeyler yapsalar şuan çok ilerdeydik

 • Adil vergi sistemi olmazsa bunlar kaçınılmaz tabi kazanç üzerinden alamadıkca yüklen tüketiciye…

 • Deli dimrul hikayesi gerçek olcak heralde 🙂 kopruden gecen 5 akce gecmeyen 7 akce :)))

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video