AMD Radeon RX 7900

AMD Radeon RX 7900 Görüntüleri Sızdırıldı

  Google News

Nvidia konuştu. Şimdi söz sırası AMD tarafında. Bu kez AMD, RDNA 3 mimarisiyle Nvidia’nın yeni nesil ekran kartlarına cevap verecek. AMD Radeon RX 7900 ekran kartı da yeni serinin en gözde modellerinden biri olacak.

Tanıtıma 3 gün gibi bir süre var ama şimdiden yeni ekran kartının detaylarının ortaya çıkmaya başladığını belirtelim. Bu kez teknik açıdan özellikler değil de kartın tasarımını ortaya çıkaran bir sızıntı gerçekleşti.

AMD Radeon RX 7900 Nasıl Bir Tasarımla Geliyor?

Sızdırılan görsellerde dikkatimi çeken ilk kısımdan başlamak istiyorum. Yeni AMD işlemciler duyurulurken, RDNA 3 mimarisine ait olan ekran kartları için gölgeler içerisinde bir görsel paylaşılmıştı.

Bu görsel ekran kartının üst kısmını ve fanların ucunu gösteriyordu. Sızan görsel, paylaşılan o gölgeler içerisindeki görsele çok benziyor. Kesin değil ama bu yönüyle değerlendirecek olursak, sızıntının iddialı bir sızıntı olduğunu söyleyebiliriz.

Genel olarak tasarıma baktığımız zaman ise yeni ekran kartının biraz daha büyük olduğunu anlıyoruz. RX 6900 modeline göre daha uzun ama kalınlık konusunda çok bir fark yok gibi.

AMD Radeon RX 7900

Diğer taraftan 3 fanlı yapının da devam ettirildiğini anlıyoruz. Burada da fanlardan yana bir teknik fark olacak mı belli değil.

Dikkat çeken diğer nokta ise güç konektörleri. AMD Radeon RX 7900 modelinde de 8 pinli çift konektörlerin kullanılacağı anlaşılıyor. RX 6900 modeliyle benzer olan kısımlardan birisi daha.

Nvidia, güç konektörleri konusunda önemli bir değişikliğe gitmişti. AMD’nin bu tercihi işleri nasıl değiştirir bunu tanıtımdan sonra göreceğiz.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video