AMD SenseMI Teknolojisi Nedir?

AMD, yeni işlemcilerinde bu teknolojiyi kullanıyor ve makale yazarken bu teknolojiden hep bahsediyoruz, lakin tam olarak ne olduğunu açıklamıyoruz. Peki nedir bu teknoloji, neye faydası var, ne işe yarıyor gibi soruların yanıtını bu makalemizde bulabileceksiniz. 

AMD, yeni işlemci serisi olan Ryzen ile birlikte geçtiğimiz bahar ayında bilgisayar dünyasına güzel bir damga vurmuştu. Bunlarla birlikte yeni yazılımları ile donanım konusuna da el attı diyebiliriz. Bunlardan biride SenseMI Teknolojisi. AMD, bu teknolojiyi "Düşünen Teknoloji" olarak betimliyor. Aslında mantıklı bir betimle çünkü gerçekten düşünen bir yazılım var ortada. Belki aylarca belki yıllarca biriktirip aldığımız bilgisayarın uzun yıllar bize yetmesini ve rahat akıcı son olarak da sağlıklı bir şekilde gitmesini hep umuyoruz. Ne yazık ki bu durum istediğimiz gibi gitmiyor. 

İşte bu konuda AMD, biz kullanıcıların derdini çözmüş diyebiliriz. Bu teknoloji ile AMD, bilgisayar bileşenlerini sağlıklı ve akıcı bir şekilde kullanmamızı sağlıyor. "Düşünen Teknoloji" denmesinin sebebi ise akıllı özelliklerini içerisinde barındırıyor ve otomatik bir şekilde kullanıcıya fazlasıyla performans artışı sağlıyor. Peki nedir bu akıllı özellikler? Şimdi kısaca bunlardan bahsedelim. 

İlk özellik olan Pure Power ile başlayalım. Pure Power, ile her çekirdeğin hızını anlık olarak hızlı çalışan uygulamalara göre frekans değiştirmesidir. Yani hızlı veya yavaş çalışan uygulamaya göre çekirdekler, otomatik olarak frekans değiştirip ona göre performans sağlıyorlar. 

ikinci özellik ise Precision Boost. Bu özellik ile "Turbo Boost" yapabiliyorsunuz. Otomatik bir şekilde 25 mhz'lik bir artış sağlayabiliyorsunuz. 

Şimdi ki özellik ise aslında en göze çarpan özellik olarak karşımıza çıkıyor. Extended Frequency Rate teknolojisi olarak geçiyor. Sisteminizin hangi tip soğutmaya sahip olduğunu belirliyor ve ona göre frekans artışı sağlıyor. Bu esneklik ile frekans istediği gibi hareket edebiliyor. 

Sırada ise uygulamalarınızın ne kadar performansa ihtiyaç duyduğunu tahmin edebilecek bir yapay zeka diyebiliriz. Bu özelliğin adı Neural Net Prediction. Bu şekilde uygulamalarınız daha hızlı çalışıyor olacak. 

Geldik son özelliğimize. Bu özelliğin adı ise Smart Prefetch. Bu özellik ile istediğiniz verilere önceden önyükleme yaparak daha hızlı bir şekilde erişebiliyorsunuz. 

İlgili Etiketler