AMD Yeni Radeon RX 580 Ekran Kartlarını Listelemeye Başladı, Ama?

AMD sürpriz bir şekilde yeni Radeon RX 580 ekran kartlarını listelemeye başladı. Fakat yeni nesil grafik kartlarında bizleri bekleyen farklılıklar mevcut. Şuanda net olmamak ile birlikte daha az akış işlemcisine sahip bir modelden bahsediyoruz.

Yurt dışından edindiğimiz bilgilere göre Anantech bu yeni RX 580 ekran kartı serisinin sadece Çin'e ait bir parça olacağı düşünüyor.. Belki de dünya genelinde satışa çıkmadan sadece bir ülke üzerinden de ekran kartları piyasaya sürülebilir.

Yeni Radeon RX 580 Neler Sunuyor?

Şuanda bizim piyasada tanımış olduğumuz Radeon RX 580 ekran kartı temelde 1257 MHz frekans hızı vaat ederken, 1340 MHz'de Boost hızlarına erişebiliyor. Aynı zamanda 256 bit veri yolu ile gelen ekran kartı, 185 W TDP değerine sahip. Eğer eski jenerasyonu sisteminizde çalıştırmak istiyorsanız bir 500W PSU size çok rahat bir şekilde yetebiliyor.

Fakat şuanda iddia edilen konulara göre yeni RX 580 ekran kartı aslında RX 580 değil. Kırpılmış hali gibi düşünebilirsiniz. Hatta yurt dışında şuanda bu ekran kartına RX 575 adı veriliyor. İsmi bu olmayacak tabii ki ama, nitelendiriliş biçimleri bu yönde.

Zira eski RX 580 ekran kartında 2304 akış işlemcisi bulunurken, yeni modelde sadece 2048 akış işlemcisi bulunuyor.

Sizce AMD'nin izlediği bu yöntem, son kullanıcılar açısından işe yarayacak mı?

AMD Nasıl Bir Strateji İzliyor?

Bu konuda sizlere açık olacağım; Malum NVIDIA yeni ekran kartlarını duyurdu ve 8K grafik işleme çalışmalarını çok rahat bir şekilde yapabiliyor. Ekran kartı tarafında AMD şuanda NVIDIA kanadına yetişemediği için kendisine bir zaman yaratmak durumunda. Bu toparlanma sürecinde ise Ryzen serisi işlemcilerde olduğu gibi, AMD yol haritasında bulunan 2020 hedefli ve 2023 hedefli yeni ekran kartı modelleri gelebilir.

Şimdi ise AMD ekran kartı piyasasında bu süre zarfında geri kalmamak adına elinde bulunan ekran kartlarını biraz daha kırparak giriş seviyesi oyunculara hitap etmeyi amaçlıyor olabilir. Mesela NVIDIA'nın GTX 1050 Ti ve GT 1030 ekran kartları gibi. Bu sayede hem uygun fiyata bir ekran kartı üretilmiş olacak hem de NVIDIA kullanıcılarını AMD kendisine çekmeye çalışacak.

Üstelik Türkiye'de dolar furyası hala sıcaklığını korurken, bu denli ekran kartları piyasaya rekabet getirecektir. Rekabette biliyorsunuz son kullanıcıların her zaman işine yarar.

Şimdilik yeni Radeon RX 580 ekran kartları için detaylar bu yönde. Bir kaç gün sonra ise yeni detaylar gelmeye devam ettikçe, sizlerle paylaşacağız.

İlgili Etiketler