PC HocasıPCWindows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma

Windows 10 Bilgisayarı Otomatik Kapatma

   

Gündelik hayatta bazı durumlarda bilgisayarın kapanmasını istediğimiz zamanlarda işimiz olabiliyor. Örneğin geceleri bir oyun indirirken sabah kalkana kadar bilgisayarın açık kalmasını istemiyorsanız veya YouTube gibi platformlara video yüklerken bir yere gitmeniz gerekmiştir bilgisayarın belli bir süre sonra kapanmasını ayarlamak istiyorsunuzdur. İşte bunu yapmak aslında çok basit.

Bilgisayarın kapanma süresi nasıl ayarlanır?

Eğer dizüstü bir bilgisayar kullanıyorsanız üstte verdiğimiz örnekler bilgisayarınıza zarar verecek türden. Çünkü boş yere açık kalması bilgisayarın pil sağlığını olumsuz etkileyecektir. Peki bilgisayarın kapanma süresini nasıl ayarlayacağız? Bunu sizlere 3 adımla öğreteceğiz.

Adım 1: Çalıştır’ı açın ve çıkan yere ‘cmd‘ yazın. (Çalıştır’ı açmanın kısa yolu: Windows + R)

Adım 2: CMD’ye ‘shutdown -s -f -t x‘ yazın. Fakat dikkat etmeniz bir konu var bunu yazdıktan sonra Enter tuşuna basmayın.

Adım 3: X yazan kısma bilgisayarın ne zaman kapanmasını istiyorsanız o süreyi saniye cinsinden yazın. (Örneğin 1 saat için shutdown -s -f -t 3600) Ardından Enter tuşuna basın.

Eğer saatleri saniyeye çevirmekle uğraşmak istemiyorsanız;

1 saat : 3600 | 2 saat : 7200 | 3 saat : 10800 | 5 saat : 18000 | 10 saat : 36000

Bu adımları takip ettikten sonra bilgisayar sizin belirttiğiniz süre dolduğu zaman otomatik olarak kapatılacaktır.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/windows-10-bilgisayari-otomatik-kapatma-68058/ linkinden 29.06.2022 02:06:50 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Uğur Ates

31 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video