reklam
PC HocasıDonanımAMD’den NVIDIA misilleme: 32GB belleğe sahip ekran kartı Radeon Instinct MI100 geliyor

AMD’den NVIDIA misilleme: 32GB belleğe sahip ekran kartı Radeon Instinct MI100 geliyor

AMD‘nin yeni 32GB belleğe sahip yeni ekran kartı Radeon Instinct MI100 bugün doğrulandı. Ellerine ulaştığını ve ilk BIOS sürüme sahip olduklarını açıklayan TechPowerUp, yeni ekran kartı hakkında bilgiler de paylaşırken, NVIDIA tarafına yapılan misilleme ile birlikte inanılmaz bir bellek sıçraması yaşıyor.

32 GB HBM2 ile AMD Radeon MI100 Ekran Kartı

NVIDIA Tesla ekran kartına rakip olarak geliştirilen AMD Instinct MI100, HBM2 belleklere sahip. Aynı zamanda TPU hem Samsung (KHA884901X) hem de Hynix (H5VR64ESA8H) bellekleri ile doğrulandı. Bellek saat hızının ise şuanda 1000 MHz’de olacağı konusunda net bilgiler var.

Ürünün açıklanan teknik özellikleri ve kimlik dizisine baktığımızda 200W TBP değeri olduğunu görüyoruz. Vega 20 tabanlı diğer Radeon MI50 ve MI60 modellerine kıyasla oldukça düşük bir rakam. Bu da harcayacağı güç tüketiminin de artılarını beraberinde getiriyor.

AMD Radeon RX 5600 XT fiyatı ve çıkış tarihi açıklandı

AMD Radeon MI100‘de bulunan Arcturus GPU çeşitli frekanslarda çalışabilme özelliğine sahip. Şöyle ki; 1334 MHz (GPU), 1000 MHz (Bellek), 1091 MHz (SoC) olarak biliniyor. Ürünün adından da anlayacağımız üzere MI100 Vega serisinde olduğu gibi INT8 bilgi işlem gücüne sahip olduğu anlamını taşır. Bu durum da bizlere minimum 1500 MHz saat hızı ve 8192 shaders’a sahip olması gerektiğini özetler.

Son olarak AMD Instinct MI100 muhtemel olarak Radeon RX serisinde beklemiş olduğumuz aynı Big Navi mimarisini temel almadığı konusu. Tamamen yeni bir silikon ile karşı karşıyayız. Öte yandan hızlandırılmış bilgi işlem ünitesi için devre dışı bırakılmış belirli parçaları olan özel bir ekran kartı çeşididir.

Etiketler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

  • nvida bunun arkasında kalmaz 3070 belekleri sızdırılması nekdar dogru bilinmıyordu ama bence dogru olucak en az 3. nesil kartlar 16gb olur

  • Yaaa daha yeni RX 5700 XT’ye geçmiştim.. Şaka şaka daha fazlasını alabilecek para nerdee 😀

  • kardeşim bu kartın kullanım amaçlı farklı her şeyi oyun endeksli değerlendiriyorsunuz örneğin rx580’le oynayamadığınız oyun nedir nasıl bir oyun deneyimi arıyorsunuz anlamıyorum ki!

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz