PC HocasıBilimAmerika’lı Bilim Adamları Beyin Üretti

Amerika’lı Bilim Adamları Beyin Üretti

 

ABD’li Bilim Adamları tarafından 4 yıldır üzerinde çalışılan proje başarıya ulaştı. Bilim Adamları tarafından üretilen mini beyin geliştirilmeye devam ederken, üretilen beyin ilk olarak ilaçlarda ve hayvanlarda kullanılacak.

NASIL ÜRETİLDİ BU BEYİN ?

Amerika’nın Johns Hopkins Üniversitesi çalışanları ve Bilim Adamları ile ortak gerçekleştirilen çalışmada beyin üretmeyi başardılar. Üretilen bu beyin normal insan beyinlerine göre çok küçük olduğu için “mini beyin” olarak adlandırılıyor. Hayvanlar üzerinde test edilen ve ikinci aşamaya geçen her yüz ilacın 95’inin insanlara uygun olmadığı için bu testlerin mini insan beyni üzerinde uygulanarak en doğru sonuca ulaşmak için imkan sağlayacak.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan çalışma ile bilim dünyası adeta gündeme oturdu. Üniversitede “Bloomberg School of Public Health” departmanı çalışanlarının imzasını taşıyan mini insan beyinleri Bilim için büyük katkılar sağlayacak.

Üretilen bu beynin boyutu ise 350 mikrometre olarak belirtiliyor. ( 1 mikrometre milimetrenin binde biridir ) Oluşturulan bu beyin doğal pluripotent kök hücreler ile benzeyen indüklenmiş pluripotent kök hücrelerin birleştirilmesi (iPSCs) ile oluşturulduğu belirtiliyor.

mini-beyin
ÜRETİLEN BEYİN NELERİ DEĞİŞTİRECEK ?

Sonunda bu günleri de gördük çok şükür. Normalde mükemmel olarak yaratılan insan beyinlerinin yanına uğraması bile şimdilik çok zor olan mini beyinler insanların hastalıkları ve ilaç tedavilerinde yol gösterici rol oynayacak.

İlaçlar piyasaya sürülmeden önce hayvanlar üzerinde denemeler yapılır ve iyileşmelerin sağlanması taktirde piyasaya bakanlıklar tarafından onaylanarak sürülür. Ancak hayvanlarda beyin olmadığı için, insanlar üzerindeki etkileri daha farklı olabiliyor. O yüzden ABD’li Bilim Adamları tarafından üretilen bu mini beyin ilaç testlerinde öncü olacak.

Üretilen bu mini beyinlerin boyutu bir sineğin gözü kadar. Bakalım bu çılgın bilim insanları ilerleyen zamanlarda ne gibi gelişmelere imza atacaklar biz de yakından takip edeceğiz.

Etiketler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

  • Komedi ya adamlar beyin üretiyor insan beyni gibi olur mu yaradana sirk koşmak olur sahte beyindir onların hepsi

  • Beyin uretebilirler ancak gerçek beyinler ile aynı işleve sahip olamaz hiçbir zaman. İnsan beyninin fonksiyonlarını cozemezler

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Almanak