PC HocasıAndroidAndroid 12 ile Birlikte Çöp Kutusu Geliyor!

Android 12 ile Birlikte Çöp Kutusu Geliyor!

 

Google, uzun zamandır daha geleneksel masaüstü işletim sistemlerinin bir parçası olan Android cihazlara bir özellik eklemeye hazırlanıyor gibi görünüyor: bir çöp kutusu (veya Windows’un adını verme şeklini tercih ederseniz, bir geri dönüşüm kutusu). XDA-Developers ekibi, Google’ın henüz resmi olarak duyurmadığı özellikleri ortaya çıkarmak için Android 12 kodunu araştırıyor ve en sonuncusu, “Çöp Kutusu” için ana Ayarlar uygulamasındaki bir satır kod ortaya çıkıyor.

“Çöp Kutusu” uygulaması, Android 12, sisteminizde silinen dosyaların ne kadar depolama alanı kapladığını söyleyen ve size boşaltma seçeneği sunan bir aracı. Tıpkı Windows veya Mac’te olduğu gibi çalışması gerekiyor gibi görünüyor, ancak pratikte çeşitli nedenlerden dolayı çok daha karmaşık olması muhtemeldir.

Android aslında Android 11 sürümünde, uygulamaların dosyaları anında ve tamamen silmek yerine gizlemek için kullanabileceği bir çöp API’sine sahip, ancak çok nadiren kullanılmış gibi görünüyor. Google’ın kendisi Google Files isimli uygulamasında onu desteklemeye hazırlanıyor gibi görünüyor, ancak şu ana kadar canlı sürümünde gösterilmedi.

Çöp özelliği zaten Android 11 sürümünde mevcut, ancak pratikte yalnızca birkaç uygulama onu kullanıyor gibi görünüyor; ve yapmış olsalar bile, çöpe atılan dosyaları kurtarmanın henüz bir yolu yok. Android 12 sürümünde, XDA’nın ortaya çıkardığı ayarlar da kurtarma sunmuyor gibi görünüyor.

Android dosya yönetimi, masaüstü işletim sisteminizde olduğu kadar kolay değildir. Örneğin, daha yeni kapsamlı depolama ayarları, “çöpe atılan” dosyaların, dosya adlarının önüne bir nokta koyarak teknik olarak yalnızca yerinde gizlendiği anlamına gelir. Ayrıca, her farklı Android üreticisi Google’ın sunduğu uygulama yerine kendi dosya yönetimi uygulamasını kullanmayı seçebilir ve bu uygulamalar yeni çöp kutusu API’sini destekleyebilir veya desteklemeyebilir.

Kısacası, Android 12 ve Google’ın kendi Dosyalar uygulaması, dosyaların çöpe atılmasını ve kurtarılmasını destekleyebilir, ancak bu, Android 12’deki hiçbir uygulamanın mutlaka destekleyeceği anlamına gelmez.

Çok dağınık bir çalışma prensibi. Ancak, daha yeni güvenlik modelleriyle zaman içinde gelişen tüm işletim sistemlerinde olan budur. Nihayetinde, teorik olarak istediğimiz şey, silinmiş dosyaların kurtarılması için kontrol edilebilen, anlaşılması kolay bir çöp kutusu. Kaynak kodlara baktığımız zamanda Google’ın isteği de bu yönde ve en azından Android’i bu yöne doğru itiyor gibi görünüyor.

Bu özellik yıllar sürecek

Buradaki anahtar kelime, yine de “itmek”. Çöp / geri dönüşüm kutusu gibi bir özelliği uygulamak, ekosistemdeki herkesi harekete geçirmeyi gerektirir ve Android çok büyük bir ekosistemdir. Android güncellemelerinin yapılandırılma şekli nedeniyle, yüzlerce üreticiyi ve binlerce geliştiriciyi etkileyen derin sistem güncellemelerinin uygulanması gerçek anlamda yıllar alır. Ayrıca, elbette çoğu Android telefonun en son Android sürümünü ilk etapta alması çok uzun sürüyor.

Android 12 ile gelecekler:

Android 12’deki diğer özellikler bu tür komplikasyonlar tarafından engellenmeyecektir. Görünüşe göre Google, güç düğmesini basılı tutarak Asistan’ı aramanıza izin verecek ve yeni emoji ekleyecek, yeni ana ekran düzenleri sunacak ve diğer bazı küçük kullanıcı arayüzü öğelerini değiştirecek.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/android-12-ile-birlikte-cop-kutusu-geliyor-112102/ linkinden 16.10.2021 09:10:18 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Genç bir teknoloji editörü, uzun süredir içerik üreticiliğinin yanında Grafik Tasarımı, UI/UX Tasarımı yapıyor ve kendi çapında yazılım geliştiriyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad