PC HocasıAndroidAndroid 6.1 Marshmallow Güncellemesi Özellikleri Yayınlandı

Android 6.1 Marshmallow Güncellemesi Özellikleri Yayınlandı

 

Android’in son gözde güncellemesi 6.1 Marshmallow için geri sayım çoktan başladı. Hatta üst düzey akıllı cihazlar bu 6.0 güncellemesini almak için çalışmalarını sürdürürken, Google ekibi bu adımı çoktan geçerek 6.1 güncellemesine odaklandı. Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi için teknik özellikler ve yenilikler haberimizde.

marshmallow-guncellemesi

ANDROID 6.1’DE NELER YENİ ?

Marshmallow 6.0.1 güncellemesinde en büyük yenilikler “izin” ve “bölünmüş ekran” seçenekleri oluyor. Bu yeniliklerden biraz bahsedecek olursak eğer ilk olarak izinlerden başlayalım.

İzinler Özelliği

İzinlerin genel amacı internetteki bazı uygulamaların kullanıcılardan gereksiz ve çok fazla etki edecek şekilde yetki alma işlemlerini kapsıyordu. Yeni güncelleme sayesinde bu durumun önüne geçerek artık izin vermek kullanıcının insiyatifine kalacak ve tamamen kullanıcı kontrolünde olacak.

Yani diyelim ki bir uygulama beş tane izin istedi ve bu izinlerden iki tanesinden şüphelisiniz ve erişmesini istemiyorsunuz. Yapmanız gereken seçeneklerden beğenmediğiniz izinleri kaldırmak ve onaylamak. Uygulamayı bu şekilde yüklemenize izin verdiği taktirde kurulumu başlatabilirsiniz.

Bölünmüş Ekran Özelliği

Bölünmüş ekran” konusuna değinecek olursak bu özellik ile birlikte artık Android kullanıcıları ekranı yarıya bölerek aynı anda iki ekran kullanabilecekler. Yani ekran iki işleve sahip olacağı gibi iki farklı dokunmatik ekran kullanıyormuş hissini tamamen verecek. Şimdilik güncelleme için bu iki yenilik sızdırılan bilgiler arasında. Diğer gelecek özellikler için de ilerleyen zamanlarda konuyu güncelleyerek yayınlayacağız.

Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesinin çıkış tarihi ise 20 Haziran 2016 olarak belirlenmiş durumda.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

7 Yorum

  • Merhaba Kerim,

   Olacak tabii ki, Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesini aldıktan sonra kullanmaya başlayabilirsiniz. Bazı telefonlarda bu daha önceden tanımlı olarak gelmektedir.

 • Hocam 6.1 marshmallowda başka ne gibi özellikler gelecek acaba bilgi verebilir misiniz ?

 • S.a banada güncelleme geldi ben yapmadım yapmak istediğimde yazılım güncellemesi yoktu daha sonra tekrar gelirmi veya nasıl güncelleme yapabilirim eyw …

  • Merhaba,

   Ayarlardan yazılım güncellemeye gelin ve güncelleştirmeleri kontrol et deyin güncelleme tekrar karşınıza çıkacaktır. Ardından “karşıdan yükle” diyerek tamamlayabilirsiniz.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video