Android 6.1 Marshmallow Güncellemesi Özellikleri Yayınlandı

Android'in son gözde güncellemesi 6.1 Marshmallow için geri sayım çoktan başladı. Hatta üst düzey akıllı cihazlar bu 6.0 güncellemesini almak için çalışmalarını sürdürürken, Google ekibi bu adımı çoktan geçerek 6.1 güncellemesine odaklandı. Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi için teknik özellikler ve yenilikler haberimizde.

marshmallow-guncellemesi

ANDROID 6.1'DE NELER YENİ ?

Marshmallow 6.0.1 güncellemesinde en büyük yenilikler "izin" ve "bölünmüş ekran" seçenekleri oluyor. Bu yeniliklerden biraz bahsedecek olursak eğer ilk olarak izinlerden başlayalım.

İzinler Özelliği

İzinlerin genel amacı internetteki bazı uygulamaların kullanıcılardan gereksiz ve çok fazla etki edecek şekilde yetki alma işlemlerini kapsıyordu. Yeni güncelleme sayesinde bu durumun önüne geçerek artık izin vermek kullanıcının insiyatifine kalacak ve tamamen kullanıcı kontrolünde olacak.

Yani diyelim ki bir uygulama beş tane izin istedi ve bu izinlerden iki tanesinden şüphelisiniz ve erişmesini istemiyorsunuz. Yapmanız gereken seçeneklerden beğenmediğiniz izinleri kaldırmak ve onaylamak. Uygulamayı bu şekilde yüklemenize izin verdiği taktirde kurulumu başlatabilirsiniz.

Bölünmüş Ekran Özelliği

"Bölünmüş ekran" konusuna değinecek olursak bu özellik ile birlikte artık Android kullanıcıları ekranı yarıya bölerek aynı anda iki ekran kullanabilecekler. Yani ekran iki işleve sahip olacağı gibi iki farklı dokunmatik ekran kullanıyormuş hissini tamamen verecek. Şimdilik güncelleme için bu iki yenilik sızdırılan bilgiler arasında. Diğer gelecek özellikler için de ilerleyen zamanlarda konuyu güncelleyerek yayınlayacağız.

Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesinin çıkış tarihi ise 20 Haziran 2016 olarak belirlenmiş durumda.

İlgili Etiketler