Antalya Valiliği Bu Oyunları Yasakladı

Antalya Valiliği yeni almış olduğu karar doğrultusunda çocukların psikolojik ve fizyolojik dengelerini bozduğu gerekçesi ile belirlemiş olduğu oyunları internet kafelerde ve oyun salonlarında oynanmasını yasakladı. Yasaklanan oyunların listesi ve detaylar haberimizde.

ANTALYA VALİLİĞİ NEDEN BÖYLE BİR KARAR ALDI ?

Yapılan açıklama doğrultusunda yasaklanma gerekçesi incelendiğinde 23 Mayıs 2007 tarih ve 26530 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5651 sayılı "İnternet Ortamında yapılan ve yayınlanana içeriklerin düzenlenmesi ve bu yayınlar yolu ile işlenen suçlar ile mücadele edilmesi" hakkında kanunen karar yürürlüğe girmiş durumda. Yasaklanan oyunların içerisinde uyuşturucu, silah, kadın ve çıplaklık içeren sahnelerin yer aldığı belli başlı oyunlar Antalya Valiliği tarafından yasaklanmış durumda.

Bu yasağın şuanda Antalya Valiliği tarafından yapılmasından sonra ülkenin belli başlı şehirlerinde de uygulanacağı konusunda bilgilendirmeler bulunuyor. Sosyal Medya'da geniş yer bulan bu yaptırımdan sonra olayların nasıl gelişeceği konusunda izlenimler merakla bekleniyor.

gta-5
HANGİ OYUNLAR YASAKLANDI ?

Antalya Valiliği tarafından yasaklanan oyun listesinde neler yok ki. Dünyada en çok satan oyunlardan tutun, en iyi aksiyon ve en iyi konulu oyunlara kadar neredeyse bir çoğu bulunuyor. İşte yayınlanan o liste;

* Grand Theft Auto (GTA)

* Bloodrayne 1 ve 2

* San Andreas

* Grand Theft Auto 3 (GTA 3)

* Grand Theft Auto 2 (GTA 2)

* Hitman

* Sniper Elite

* Battlefield

* The Godfather I ve II

* Metin 2

* Knight Online

* Call Of Duty

* Half Life

* Counter Strike

18 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR OYNAYAMAYACAK

Antalya Valiliği tarafından bildirilen ve toplamda 55 oyunun incelenmesi ile karara bağlanan durumda çocukları yanlış yönlendirme, psikolojik ve bedensel etkilenme gerekçeleri ile ruhsal bütünlüğü bozduğu oyunlar incelenerek yasaklananlar listesine dahil edildi.

Ayrıca 12 yaşından küçük çocukların bundan böyle velileri olmadan saat 20:00'dan sonra internet kafe ve oyun salonlarına alınmayacakları, bu yaptırıma uymayan iş yerleri hakkında idari para cezası uygulanacağı belirtildi.

 

İlgili Etiketler