PC HocasıYazılımAPI Nedir ? API Kullanımı ve Projelerdeki Önemi Nedir ?

API Nedir ? API Kullanımı ve Projelerdeki Önemi Nedir ?

 

İnternette görmüş olduğumuz web sitelerinin nasıl tasarlandığı ve nelerin kullandığı hakkında bilginiz var mı ? Açıkçası API denilen kavram internet sitelerinin baştan aşağıya tüm içeriklerini kapsayan proje yönetimi ve tasarlama sürecini kapsamaktadır. Genellikle proje yöneticileri API kullanımını teorik olarak bilmek zorundadırlar.

İnternet dünyasının olmazsa olmazlarından birisi haline gelen API sistemi (Application Programing Interfaces – Uygulama Programlama Arayüzleri) en kısa hali ile iki yazılımın veya veritabanının birbiri ile sorunsuz çalışabilmesini ve en sağlıklı bir şekilde birbiri ile iletişime geçmesini sağlayan yapılara verilen isimdir.

API her hali ile kullanıcıları ve ziyaretçileri memnun etmek zorundadır. İyi kurgulanmış API sistemi sorunsuz çalışacağı gibi, müşterileri ve ziyaretçileri de elde tutmadaki en büyük roldür.

Yazımızın başında bahsetmiş olduğumuz proje yöneticileri ise API‘yi neden bilmek zorundadır inceleyelim:

* API her zaman yazılımcının işini kolaylaştırmaktadır. İmkansız gibi görünen tüm proje ve içerikleri iyi bir dilde tasarlanmasını ve uygulanmasını sağlar.

* Proje içerisinde daha fonksiyonel davranma imkanı sağlanır. Çalışmaları gerçekleştirmeden önce hazırlanacak olan bir API projenin gidişatı için çok önemlidir.

* Kullanıcı odaklı ve müşterilerin beğenebileceği kolaylıkları API ile sağlayabilirsiniz.

* Entegre edilerek oluşturulan projelerin başarılı olma ihtimali çok daha yüksektir. Bu duruma örnek verecek olursak bir internet sitesinin Facebook API uygulaması sayesinde kişileri tespit edip, yazıyı okuyan kişinin Facebook arkadaşlarına yazınızı önerme çalışması gibi milyonlarca farklı konsept oluşturulabilir.

 

 

API İZNİ NEDEN GEREKİR ?

Genellikle büyük firmaların API‘leri dışarıya açıldığı zaman dışarıya izin vererek outsource firmaların verilen izinler doğrultusunda geliştirmelerin yapılmasını sağlar. Bu sayede aynı API üzerinden platforma bağlılık kazandırmaktadırlar. Toplamda 14 milyon internet sitesi Facebook ile bağlan butonu kullanmaktadır. Bu gibi sitelerin sadece bu butonu kullanıyor olduğunu düşünecek olursak mükemmel bir bağlılık söz konusudur.

api
API hazırlandıktan sonra yayına alsanız bile zaman zaman geliştirmeler ve bakımlar yapılabilir. Bu bakımları yapabilmek için belirli firmalar veya kişilerin hizmetleri dahilinde ürünler geliştirilebilir ve entegre edilebilir. API’nin en büyük avantajı geliştirilebilir ve herkese açık olabilmesidir.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/api-nedir-api-kullanimi-ve-projelerdeki-onemi-nedir-4594/ linkinden 16.10.2021 03:10:20 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

  • Api kullanımı projelerin gelişmesi ve uygulanması için iyi ancak her zaman başta projeye başlamadan önce tasarlanıp yayına alınması gerekir diye düşünüyorum api önemlidir.

  • Şöyle söyliyeyim api için şirketimizin web sitesi ile ilgili 2 yıldır uğraşıyoruz. Oturmuş bir düzen var ancak api yoktu mobil uygulama vs yaptırmak için düğmeye bastık bizi çok uğraştırdı eğer api olsaydı daha kolay geliştirilebilirdi. Kesinlikle proje öncesi tavsiye ediyorum sizlere

    • Zaten olması gereken bu dostum. Api tam tersi uygulanamaz ki istesen de istemesen de uygularken o sıralamaya uymak zorundasın.

  • Api için uygulama ve geliştirmenin yanı sıra güzel de bir arge lazım hocam. Biz de işyerindeki projelerde apileri oluştururken 3 kere düşünüyoruz hata yapmamak lazım

  • api projenin olmazsa olmazı. API olmazsa proje de doğru çalışmaz kesinlikle günümüz internet platformu için gereken bir şey

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad