PC HocasıYazılımGüvenlikTarayıcıya Bulaşan İnat Virüsler Nasıl Temizlenir ? (2016)

Tarayıcıya Bulaşan İnat Virüsler Nasıl Temizlenir ? (2016)

 

İnternette gezinirken sağda solda çıkan reklamlar ile bulaşan tarayıcı virüsleri kimi zaten kaldırılamadığı gibi, kimi zamanda bizi canımızdan bezdirebiliyor. Eğer siz de bu tarayıcı virüslerinin nasıl temizleneceğini bilmiyorsanız sizleri şöyle alalım;

TARAYICI VİRÜSÜ NEDİR ?

Bu virüsler aslına bakılırsa can sıkmak için yapılmış, en çok uğraştıran ve bir türlü kaldırılamayan tipler arasında yer almaktadır. Bu virüslerden kurtulmak için bir değil birden fazla yöntem kullanılarak kaldırılabilir.

Geçtiğimiz haftalarda tarayıcı virüsü bulaşan arkadaşlarımız sorunu çözemedikleri için format atmak zorunda bile kalmışlardı. Ancak format attığınızda bilgisayarınızda yer alan bilgilerinizin gideceğini de unutmayın.

Bu tarayıcı virüslerinin genel amacı reklam yaparak sizi ilgili internet sitesine yönlendirip hit kazandırmaktır. Böylece anlaşma yapan kişi veya firmalar vermiş olduğu gelir sözleşmelerini ve anlaşmalarını sağlamış olurlar.

internet-virus
Tarayıcı virüsünü temizleyebilmek için ilk olarak yapmamız gerekenler: (Chrome veya Mozilla tarayıcılarını baz alıyoruz)

1-) Başlat > Denetim Masası > Program Ekle kaldır sekmesine giriş yaparak burada tanımadığınız bir program veya uygulama varsa kaldırın. Bilmediğiniz programları arama motorunda aratarak ne olduğuna bakmanızı öneririz.

2-) Başlat > Arama bölümüne “Regedit” yazın ve kayıt defterine giriş yapın. Burada CTRL + F yaparak arama bölümü açılacaktır. Tarayıcınızı açtığınızda hangi internet sitesi açılıyorsa onun adını oraya yazarak aratın. Eğer karşınıza sonuç çıkarsa sağ tıklayıp o kaydı silin.

3-) Ardından Bilgisayarım > C veya D disklerine girin. Burada yine arama bölümüne ilgili web sitesinin adını yazın, sonuç çıkarsa direkt olarak silin.

4-) Google Chrome veya Mozilla tarayıcınıza sağ tıklayın, özellikler deyin ve açılan pencerede aşağıdaki gibi bir internet sitesi uzantısı varsa silin. Silme işlemini chrome.exe‘ye kadar yapmanız gerekmektedir.

google-chrome-virus

 

5-) Tarayıcınızı açın ve uzantılar sekmesine girin. Burada bilmediğiniz uzantılar varsa hepsini kaldırın.

6-) Bilgisayarınızdan C diskine giriş yapın ve C:\Users\username\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Extensions klasörüne erişerek burada bulunan içeriklerin hepsini silin.

7-) Tüm tarayıcılarınızda aynı sorun varsa ilk olarak Google’dan Chrome Stup indirin. Ardından Program Ekle ve Kaldır bölümünden bütün tarayıcıları kaldırın. Eğer Program Ekle ve Kaldırda tarayıcıyı göremiyorsanız C veya D diskinde kurulu olduğu klasörden silebilirsiniz.

TÜM BU İŞLEMLERE RAĞMEN DEVAM EDİYORSA;

Eğer yukarıda belirtmiş olduğumuz işlemleri yapmanıza rağmen sorun devam ediyorsa Başlat > Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Yedekleme ve Geri Yükleme sekmesine gelerek “geri yükleme noktası oluştur” deyip bilgisayarınızın bilginen en iyi zamanına geri yükleme yapmalısınız.

sistem-geri-yukleme
Geri yükleme işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı profesyonel bir antivirüs ile “Tam tarama” yapmanızı öneriyoruz. Bunun için Microsoft Security Essentials, Browser Guard ve HijackThis programlarını yükleyebilirsiniz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/tarayiciya-bulasan-inat-virusler-nasil-temizlenir-2016-4301/ linkinden 16.10.2021 00:10:25 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

19 Yorum

 • Bende de vardı aynı sorun delirecektim bu virüs yüzünden en son format attım nalet şey

 • Tr-v9 virüsü vardı bende de sürekli ana sayfa değişiyor ben girince kabul etmiyordu tarayıcıyı kaç kere kaldırıp tekrar kurdum bana misin demedi çözdüm sonra sayenizde hocam Allah razı olsun adamsiniz

 • Google a girdiğimde direk bu siteye yönlendiriyor ”qtipr.com” ne yapsam çare olmadı lütfen yardım edin.

 • Ben firefoxta sorun oldugunu anladım C:\Program Files (x86)\Mozilla Firefox\mozilla.cfg —- mozilla.cgf dosyasının içinde v9 linki var bunu google.com.tr olarak değiştirdim ? sizde değiştirin muhtemelen izin vermeyecek … dosya uzantılarını değiştirmeniz gerekiyor
  içi değişmiş olan mozilla.cfg dosyasını ekleme imkanım olsaydı direk kopyalama ile iş biterdi en azından bazı arkadaşlar ne demek istedğimi anlamıştır

  mozilla.cfg içi şu şekilde değiştirdim

  //
  lockPref(“browser.startup.page”, 1);
  lockPref(“browser.startup.homepage”, “http://google.com.tr”);
  lockPref(“pref.browser.homepage.disable_button.current_page”, false);
  lockPref(“pref.browser.homepage.disable_button.restore_default”, false);
  lockPref(“pref.browser.homepage.disable_button.bookmark_page”, false);

  v9 programı otomatikman google acıyor

  kolay gelsin ?

 • Hocam Google girdigimde ansayfa yerine Google ait olmayan bir yere yazıyor New Tab diye bir yere arama yapınca Rambler diye bir yer arama motoru oluyor hocam lütfen yardım edin.

 • Arkadaşlar bu gibi virüsleri adwclenerdan kolayca halledin halen devam ediyorsa ana sayfayı ayarlardan değiştirebilmenize izin verdiği halde halen devam ediyorsa yapmanız gereken çok basit yereldiskten ixplorer i bul ve masa üstüne kısayol ekle tamamdır.kendim denedim

 • Merhabalar. Dün gece yanlışlıkla bir reklam sayfasında çıkan bir uzantıya izin verdim. Elim kaydı. Sonrasında bilgisaraya virüs bulaştı. Bilgisayar kendini otomatik uyku moduna alıyor bu virüste. Ne google’a ne yandex’e e ne de herhangi bir yere yazı yazamıyorum. Bir şey yazmaya çalışınca direkt uyku moduna atıyor. Ne yapmalıyım ?

 • bilgisayarıma among us yüklemek için bir program indirdim ama bilgisayarıma sanırım virüs bulaştı lütfen yardım edin acil

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad