PC HocasıYazılımIP Çakışması Sorunu ve Çözümü (PC)

IP Çakışması Sorunu ve Çözümü (PC)

 

Bilgisayarda kimi zaman uyarı olarak karşımıza çıkan IP çakışması sorunu kimi zaman da uyarı vermeksizin sürekli bağlantı kopmaları olarak görünüyor. Peki IP çakışması sorunu nasıl çözülür ?

IP ÇAKIŞMASININ NEDENİ

IP çakışmasının başlıca nedenlerinden birisi bir çok bilgisayarın aynı modeme bağlanarak ağ kurulumu esnasında “elle yapılandır” seçeneğini seçmedikleri taktirde oluşmaktadır. IP çakışması sadece birden fazla bilgisayarın tek bir ağa bağlanması ile ortaya çıkmaktadır. Yani tek bir bilgisayarda IP çakışması sorunu ile karşılaşamazsınız.

IP çakışması sorunu kimi zaman kendi kendine bilgisayara reset atıldığında düzeldiği gibi, kimi zaman da modeme reset atıldıktan sonra otomatik IP atayarak düzelebilmektedir. Ancak yine de düzelmeyen durumlarda aşağıdaki iki adımı uygulamanız gerekir:

denetim-masasi
1-) IPConfig Komutu

Bu komut satırı ile birlikte IP adresini komut yolu ile otomatik olarak atama işlemini sağlamaktadır. İlk olarak Başlat > Çalıştır > CMD yazın ardından karşınıza çıkan ekrandan ipconfig/release yazıp entere basın.

Bu işlemi yaptıktan sorna bilgisayarınızın DHCP sunucusu otomatik olarak IP atama işlemini sağlayacaktır. Ardından bilgisayarınıza reset atın ve sorunun çözüldüğünü kontrol edin.

2-) İnternet Protokolü Ayarları

İlk olarak Başlat > Denetim Masası > Ağ ve İnternet > Ağ ve Paylaşım Merkezi sekmesine tıklayın. Buradan “Yerel Ağ Bağlantısı” veya “Kablosuz Bağlantı” seçeneğine tıklayın. Açılan pencereden “Özellikler” sekmesine tıklayın.

ip-adresi-atama
Aşağıda paylaşmış olduğum ekran görüntüsünde de “IP adresini otomatik olarak al” dedikten sonra tamam deyip bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık IP adresleriniz otomatik olarak gelmeye başlayacaktır.

ip-cakismasi
NOT: Eğer otomatik olarak al seçeneği işaretliyse manuel IP adresi yazmanız gerekebilir. Manuel olarak IP adresi girmek için de internet hizmetini almış olduğunuz firma ile iletişime geçmelisiniz.

 

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/ip-cakismasi-sorunu-ve-cozumu-pc-4048/ linkinden 28.10.2021 18:10:14 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

11 Yorum

 • Ya kardeşim ben de bi Repeater var wifi alan attırıcı fakat her saat başı yani tamı tamına 1 saatte 1 yaklaşık 30-40 saniyelik bi kopma sorunu yaşatıyor bana. Bunun hakkın bir bilgi sahibi olan var mı ? Modemin mi ıpsini değiştirmem lazım yoksa Repeaterin mi ıpsini değiştirmem lazım bi el atıverin dostlarım.

  • Merhaba ben Mehmet,
   Sorunun kaynağı, modeminize bağlı iki cihazın aynı IP adresine sahip olması. Modeminizin arayüzüne girip, kullandığınız cihaz için IP sabitlemesi yapabilirsiniz. Modeminizin marka ve model bilgisini bilmediğim için bu kadar yardımcı olabiliyorum. Modeminizin marka ve modeli üzerinden Google ile arama yaparak sorunu çözebilirsiniz. Modeminizin arayüzüne ise internet servis sağlayıcınızın otomatik adadığı, kullanıcı adı ve şifre ile erişebilirsiniz.

   • Komşudan aldım wifi şifresini 192.168. 1.1 ile girilen yerde şifreyi değiştirmişler modem arayüzüne girmeden xiaomi wifi repeater veya bağlanan bilgisayar üzerinden bir çözüm varmıdır. İp çakışması her yarım saatte falan oluyor can sıkıcı bir durum.

    • Tekrardan merhaba 🙂

     Kısaca anlatayım. Eğer yapamazsan TeamViewer dahil her şekilde sana yardım edeceğim. Bana “vr.can” instagram hesabımdan da ulaşabilirsin. İlk olarak başlat butonuna tıkla ve CMD’yi çalıştır. Panele ipconfig /all yaz ve enterla. Çıkan sonuçlarda “IPv4″ü bul, oradaki IP adresini ve varsayılan ağ geçidi yazan yerin karşısındaki ip adresini bir kenara not al.

     Ağ ve paylaşım merkezine gir. Sol taraftan bağdaştırıcı ayarlarını değiştir butonuna tıkla. Bağlandığın bağdaştırıcı yani wifi hangisiyse (harici ya da dahili olarak) sağ tık yap. Çıkan seçeneklerden özelliklere tıkla. İnternet protokolü sürüm (TCP/İPv4)’e tıkla ve ardından özelliklere tıkla.

     Karşına gelen ekranda “aşağıdaki ip adresini kullan seçeneğini işaretle. 3 tane kutucuğun kilidi açılacaktır. Burada ilk olan kutucuğa yani IP adresi yazan kısma not aldığın ip adresi harici bir ip adresi yaz. Örneğin not aldığın İP: 192.168.1.22 ise oraya 192.168.1.88 yaz. Ağ alt maskesi kısmına 255.255.255.0 yaz.

     Varsayılan ağ geçidi kısmına ise “ipconfig /all” komutuyla aldığın sonuçlardaki varsayılan ağ geçidi sonucunun karşısındaki sonucu yaz. Sorun büyük ihtimalle çözülecektir. Çözülmeme durumu olursa dediğim gibi “vr.can” instagram hesabından bana ulaş. Yardımcı olurum. Durumdan beni haberdar et. İyi günler dilerim.

     • okulumuzda böyle bir sorunla karşılaşıyoruz. birden fazla ağ kurulmuş. ip çakışmaları mevcut. bu söylediğinizi yapıyorum ama yine de olmuyor. mesela bilgisayarın birinde ipcofig /all yaptığımda varsayılan ağ geçidi boş gözüküyor. yardmıcı olabilir misiniz lütfen?

 • Merhabalar kolay gelsin internetim superonline bulunduğum yerde fiber bağlantım var yeni bir Masaüstü bilgisayar aldım eski laptopumda hiçbir sorun yaşamıyordum ancak yeni sistemde yarım saatte 1 kopmalar yaşanıyor USB Wi-Fi kullanıyorum servisi arayıp Bilgi almaya çalıştım ancak sesli yanıt sisteminden ancak modem ayarlarımı güncelletebildim Şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Melih,

   Kablosuz ağ bağdaştırıcısının(USB), aldığı IP adresini, ister modem arayüzünden ister bağlantı ayarlarından sabitleyebilirsin. Konu hakkında bilgin yok ise Discord sunucumuzdan bana ulaşabilirsin ya da İnstagram üzerinden benimle bağlantıya geçebilirsin. TeamViewer üzerinden yardımcı olurum.

 • Hocam merhaba. Otoparkta bir vdsl modem var ve 5 daireye internet veriyor. Her dairede 2 şer adet router ve yine switch var bide. Her routerın daha önceden iplerini degistirip 1 234 falan sıralamıştım çakışma olmasın diye. Ama dün internet gitti sonra ana hatta sorun var diyip yaptılar. Şuan internet bi tek ana modemde var ve çok nadiren routerlara internet geliyor. wifiden ip lere baktigimda ağ geçidi ana modemin ip si değil tam tersine başka routerın ipsi. Yani routerlar birbirlerinemi bağlandı ne oldu çözemedim. Ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olurmusunuz.?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad