WordPress Siteye SSL Sertifikası Nasıl Kurulur ?

SSL kurulumuna karar verdiyseniz eğer bu yazımızda WordPress altyapıya sahip bir web sitesine SSL sertifikasının nasıl kurulacağını anlattık. Adım adım işlemleri takip ederek SSL sertifikanızı kolayca kurabilirsiniz.

SSL SERTİFİKASI NASIL KURULUR, AKTİF EDİLİR ?

Wordpress alt yapıya sahip web sitelerinde SSL kurabilmek için belli başlı yol haritaları bulunmaktadır. Bu yol haritasını doğru bir şekilde uyguladığınızda artık yeşil (güvenilir) işareti web sitenizde görmeye başlayabilirsiniz.

WordPress yapılarda %99 oranında http olarak kullanılıyor ve bu şekilde çalışıyor. Ancak değişen Google algoritmaları artık SSL'i olan web sitelere güvenilir damgasını vurduğu ve arama sonuçlarında daha çok dikkate aldığı konusundaki açıklamalar yapılmaya devam ediliyor. Hal böyle olunca insanlar da SSL sertifikasına 2016 yılında daha fazla önem göstermeye başladı.

SSL Kurulumu

1-) İlk olarak SSL satın almamız gerekecek. Bunun için de ya hosting alt yapınıza ya da hosting satışı yapan firmaları bularak SSL kurulumu için sipariş vermeniz gerekmektedir. SSL siparişinizi verdikten sonra hosting firmanız kurulumu 1 veya 2 saat içerisinde bitirecek ve size haber verecektir. SSL sertifikanız kurulduktan sonra aşağıdaki adımlara geçmemiz gerekir.

2-) SSL yönlendirmesini hosting firması yaptıktan sonra WordPress panelinize gelerek Ayarlar > Genel menüsüne gelin. Ardından "WordPress Adresi" alanına gelerek http ile başlayan uzantıyı https:// olarak düzenlemeniz gerekir. Bu işlemi yapmazsanız tüm linkleriniz https yönlenmeden normal olarak açılmaya çalışır ve resimleriniz veya siteniz tam olarak yüklenmez.

 

wordpress-ssl-kurulumu

 

3-) Yukarıdaki gibi ayarlarınızı da yaptıysanız kaydedip arkanıza yaslanabilirsiniz. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra SSL aktif olacak ve siteniz https olarak yeşil simgeyi tarayıcıdan alarak açılmaya başlayacaktır. Kurulum konusunda herhangi bir sorunuz olursa aşağıdaki yorum bölümünden bizlere 7/24 ulaşabilirsiniz.

NOT: SSL kurulumunu gerçekleştirmeden önce mutlaka hostinge giriş yaparak yedek almanız gerekir. Yapacağınız bir yanlışta siteniz açılmayabilir ve daha sonradan bu iş için de uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.

İlgili Etiketler