Apple, Facebook İçin ‘İyi Hazırlanmış’ Gizlilik Düzenlemelerini İstiyor Dedi

Son dönemde avrupa ve ABD basınında tüm teknoloji haber sitelerinin popüler konusu olan Facebook  Cambridge Analytica skandalı sonrası teknoloji devi Apple CEO'su Tim Cook' dan da bir açıklama geldi.

 

Tüketici gizliliği için uzun zamandır güçlü bir savunucu olan Apple CEO'su Tim Cook, teknoloji şirketlerinin, müşteri verilerini nasıl kullanabileceklerini belirleyen düzenlemelerle karşı karşıya olduğu fikrini desteklediğini söylüyor. Cumartesi günü Pekin'deki Çin Gelişim Forumu'nda konuşan Cook, sözlerini (Bloomberg'in açıklamalarına göre )Facebook'un en son gizlilik fiyaskosu sonrasında neler olması gerektiğine dair düşüncelerini sordu .

“Bu durumun çok korkunç olduğunu ve muhtemelen iyi hazırlanmış bir düzenlemenin gerekli olduğu çok büyük bir soun haline geldiğini düşünüyorum” dedi. “Herkesin yıllardır neler yaptığınızı, kişilerinizin kim olduğunu, kimlerin iletişim kurduğunu, sevdiğiniz ve sevmediğiniz şeyleri ve yaşamınızın her detayını bilme yeteneği - kendi bakış açıma göre  var olan bir durum. ”Cook, herhangi bir potansiyel mevzuatta görmek istediğini belirtmemişti, ama o, kanun yapıcıların bunu oluşturmaya özen göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

Cambridge Analytica
tartışması, insanların Facebook ayarlarını gözden geçirmelerine yol açtı ve pek çoğu, hesaplarının ve kişisel bilgilerinin yönlerine erişebilen üçüncü taraf uygulamalarının çokluğunu keşfetmeye başladı. Diğerleri, Facebook'un kendi ilgi alanlarına, beğenilerine ve sosyal ağla etkileşimde bulunma geçmişinden gelen diğer ayrıntılara dair portreleri oluşturduğu konusunda hiçbir fikre sahip değildi.

“Birçok ülkede insanlar muhtemelen ne yaptıklarını tam olarak bilmeden veriden vazgeçtiklerini ve onlardan inşa edilen bu detaylı profillerin, bir gün bir şeyler olacağını ve insanların inanılmaz bir şekilde olacağından endişeliyiz. Farkında olmadan yapılanlar tarafından kırıldı, ”dedi. “Maalesef bu tahmin bir kereden fazla gerçekleşti.”

Apple'da bu açıklamaları yapmak bazı konuları gündeme getirebilir, çünkü Apple yakın zamanda Çin iCloud hesaplarının kontrolünü yerel yasalara uymak için Çin tabanlı veri sunucularına devretmiştir . Şirketin iPhone'ları Çin'de güçlü şifreleme sunmaya devam ediyor, ancak endişe, iCloud yedeklerinin devletin gözetlemesine daha duyarlı olabileceğidir.

İlgili Etiketler