PC HocasıHaberlerApple İtalya’ya 350 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

Apple İtalya’ya 350 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek

 

İtalya’da geçtiğimiz günlerde kesinleşen ve vergilerini ödemediği gerekçesi ile cezaya çarptırılan Apple, İtalya’ya tam 350 milyon dolar gibi büyük bir ceza mükellefiyetine çarptırıldı.

APPLE VERGİ UYGULAMALARI NASIL İŞLİYOR ?

Apple firmasının vergi uygulamaları şimdiye kadar net bir açıklama içerisinde yer almasa da, kazancını yurt dışından elde edip şirketin gelirlerini İrlanda merkezine yönlendirerek İrlanda’daki yasalara göre çok düşük vergi ücreti ödeyerek işin içerisinden sıyrılan Apple bu sefer paçayı fena kaptırdı.

Yaklaşık olarak 2008 yılından 2014 yılına kadar İtalya’da gerçekleştirmiş olduğu faaliyetleri ve bu faaliyetler çerçevesine satışları da dahil ettiğinizde ödenmemiş ve vergi kaçırılmış 800 milyon dolardan fazla borcu bulunuyor. İtalya Hükümeti tarafından yapılan bu incelemelerden sonra mahkeme kararını verecek olursa Apple tam 350 milyon dolar ceza ödemek zorunda kalacak.

Şuan için İtalya Hükümeti görevlileri Apple‘ın İtalya ofisini yoğun baskı altında tutukları ve sürekli borçlarını ödemeleri gerektiği konusunda bildirimler yapıldığı iddia ediliyor. Apple’ın İtalya yöneticileri ise genel merkezden bir bilgi gelmeden hareket edemeyeceklerini belirtiyor.

apple-sirket-binasi
APPLE 350 MİLYON DOLARI KABUL ETTİ

Apple yöneticileri tarafından yapılan değerlendirmelerden sonra İtalyan Maliyesi ile bir toplantı gerçekleştirdi. Bu toplantı sonucunda 800 milyon dolar olan borcun 350 milyon dolara indirilerek ödenmesini talep eden Apple, Maliye tarafından onay alınca kabul etti.

Ancak iş burada bitmiyor tabii ki. İtalyan savcılar Apple‘ın vergi kaçırmasının yanında şirketin uluslararası yapısını kullanarak çeşitli suçlara karışıp karışmadığı konusunda da çalışmalarına devam ediyor. Yani Apple bu tazminatı ödemeyi kabul etse de, sonradan çıkabilecek en ufak bir gelişme fiyatı daha da arttırabilir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

  • Haketmisler kimse kusura bakmasin sen hem vergi kaçır hem dünyanın parasını al hem de şekil yap sağda solda

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video