reklam
PC HocasıHaberlerARM, Huawei’ye İşlemci Lisanslamaya Devam Edecek!

ARM, Huawei’ye İşlemci Lisanslamaya Devam Edecek!

ARM, teknolojisinin Amerika Birleşik Devletleri değil İngiltere menşeili olduğunu kararlaştırdı; ARM, çip mimarilerini Huawei’ye lisanslandırmaya devam edecek. Şirketin hukuk ekibi ARM’ın v8 ve v9 mimarilerinin “İngiltere menşeli teknolojiler” olduğu ve bu nedenle ABD’li şirketlerin Huawei ile çalışmasını sınırlayan ticaret yasağına tabi olmadığı kararına vardı. Yasak, Çinli telekomünikasyon şirketiyle ilgili ulusal güvenlik kaygıları üzerine uygulamaya kondu.

ARM Sözcüsü bir demeç verdi

“ARM, İngiltere menşeli olduğu belirlenen her iki mimarinin kapsamlı bir incelemesinin ardından, ARM v8-A mimarisi nin yanı sıra bu mimarinin yeni nesli için HiSilicon’a destek sağlayabilir.”

Karar, Huawei için iyi bir haber çünkü şirketin alt şirketi HiSilicon ile kendi cihazları için kendi çiplerini üretme konusunda devam etmesine izin veriyor. Huawei’nin Kirin 990 işlemcisi gibi ürünler şirket içinde tasarlanırken, hem CPU hem de GPU için ARM’in tasarımlarına çok güveniyorlar. ARM’in lisansı olmadan, Huawei etkili bir şekilde yeni işlemciler üretemez ve bu da kararı Huawei’nin yeni telefon üretme kabiliyeti konusunda önemli bir karar verir.

Huawei'nin Kardeşi Honor'un Yeni Modeli: X10 Max!

ARM, Trump’ın ticaret yasağı nedeniyle Mayıs ayında Huawei ile ilişkilerini kesmiş, çip tasarımlarının “ABD menşeli teknoloji” içerebileceği endişesiyle ARM İngiltere’de bulunan ve Japonya’da SoftBank Grubu’na ait, ancak şirketin bir çok yerde ofisleri mevcut. Kaliforniya, Washington, Arizona, Teksas ve Massachusetts ve ABD ve çalışanların – en azından teoride – işlemci tasarımlarını geliştirmeye yardımcı oluyor. Şimdi, ARM yongalarının “İngiltere kökenli olduğu sonucuna vararak,” bunun ABD yasağına dahil olmadığını söylüyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

Teknoloji ve Uzay meraklısı bir UI/UX Designer. Evlenmediğimiz sürece bu kadar bilgi yeter :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement