Aselsan Yerli Üretim Koral Elektronik Harp’ları Sınıra Yerleştirdi

Hepimizin bildiği üzere Rusya ile bu sıralar ortalık baya bir karışık. Rus'lar yaptırımlar uygulamaya devam ettikleri gibi, şimdi de kendi sınırlarına S-400 Triumf yerleştirerek misilleme yaptı. Ancak ASELSAN tarafından % 100 yerli olarak üretilen Koral Elektronik Harp'lar sınırlara aynı şekilde misilleme olarak yerleştirildi. Üstün teknolojiye sahip Koral Harp'ların çalışma sistemi ise bayağı bir karışık.

aselsan-koral-harp

KORAL ELEKTRONİK HARP NEDİR ?

Koral Elektronik Harp'lar ASELSAN tarafından üretilen üstün teknolojili radar sistemine sahiptir. Bulunduğu menzil içerisinde Türk topraklarını radarlara karşı gizleyerek tamamen kapalı konumda göstermektedir. Ayrıca radar ile tarama yapan tüm cihazların radarlarını köreltme teknolojisine sahip olan Koral Elektronik Harp, Rus radarlarını köreltmek için kullanılacağı belirtildi.

Ek olarak F-16'ların artık 2'lik olarak değil 4'lü olarak devriye halinde gezecekleri belirtilirken, Anti-Radar füzesi olarak bilinen Amerika Birleşik Devleti üretimi Raytheon AGM-88 Harm füzeleri de devriye uçuşu yapacak.

Koral Elektronik Harp'ın üzerinde sağ ve sol kısımda iki adet PW High Anten yer alıyor. Sistem otomatik olarak elektronik taarruz tekniklerini bildiği için hedef düşmana radar etkisini minimuma indirerek köreltme ve karıştırma görevi üstleniyor.

koral-harp

MESAFE 500 METRE

Açıkçası "keşke mesafe genişliği biraz daha fazla olsa" dediğimiz konulardan birisi ise Koral'ın faaliyet bölgesi. Şimdilik sadece 500 metre menzili bulunan Koral Elektronik Harp'ın, radar yayınlarını tespit ettikten sonra RET ( Radar Elektronik Taarruz ) sistemine iletiyor. Bu sistem de hedef düşman radarlarını otomatik olarak karartıp köreltiyor.

Ayrıca Koral'ın üzerinde bulunan antenlerin nükleer, biyolojik ve kimyasal tehditlere karşı korumalı şalterler yer alıyor. Büyük anten düşman tespiti yaparken, küçük anten ise düşman radarlarını ve konumlarını tespit etmeye yarıyor.

NOT: Aselsan Elektronik Koral Harp'ın menzili 100 KM'dir. İletişim için kullanmış olduğu optik teknolojisinin mesafe aralığı 500 metredir. Aselsan Koral Harp'lardan şimdiye kadar 8 adet üretildiği belirtiliyor.

aselsan-koral-elektronik-harp

İlgili Etiketler