PC HocasıBilimAselsan Yerli Üretim Koral Elektronik Harp’ları Sınıra Yerleştirdi

Aselsan Yerli Üretim Koral Elektronik Harp’ları Sınıra Yerleştirdi

 

Hepimizin bildiği üzere Rusya ile bu sıralar ortalık baya bir karışık. Rus’lar yaptırımlar uygulamaya devam ettikleri gibi, şimdi de kendi sınırlarına S-400 Triumf yerleştirerek misilleme yaptı. Ancak ASELSAN tarafından % 100 yerli olarak üretilen Koral Elektronik Harp‘lar sınırlara aynı şekilde misilleme olarak yerleştirildi. Üstün teknolojiye sahip Koral Harp’ların çalışma sistemi ise bayağı bir karışık.

aselsan-koral-harp

KORAL ELEKTRONİK HARP NEDİR ?

Koral Elektronik Harp’lar ASELSAN tarafından üretilen üstün teknolojili radar sistemine sahiptir. Bulunduğu menzil içerisinde Türk topraklarını radarlara karşı gizleyerek tamamen kapalı konumda göstermektedir. Ayrıca radar ile tarama yapan tüm cihazların radarlarını köreltme teknolojisine sahip olan Koral Elektronik Harp, Rus radarlarını köreltmek için kullanılacağı belirtildi.

Ek olarak F-16’ların artık 2’lik olarak değil 4’lü olarak devriye halinde gezecekleri belirtilirken, Anti-Radar füzesi olarak bilinen Amerika Birleşik Devleti üretimi Raytheon AGM-88 Harm füzeleri de devriye uçuşu yapacak.

Koral Elektronik Harp’ın üzerinde sağ ve sol kısımda iki adet PW High Anten yer alıyor. Sistem otomatik olarak elektronik taarruz tekniklerini bildiği için hedef düşmana radar etkisini minimuma indirerek köreltme ve karıştırma görevi üstleniyor.

koral-harp

MESAFE 500 METRE

Açıkçası “keşke mesafe genişliği biraz daha fazla olsa” dediğimiz konulardan birisi ise Koral’ın faaliyet bölgesi. Şimdilik sadece 500 metre menzili bulunan Koral Elektronik Harp‘ın, radar yayınlarını tespit ettikten sonra RET ( Radar Elektronik Taarruz ) sistemine iletiyor. Bu sistem de hedef düşman radarlarını otomatik olarak karartıp köreltiyor.

Ayrıca Koral’ın üzerinde bulunan antenlerin nükleer, biyolojik ve kimyasal tehditlere karşı korumalı şalterler yer alıyor. Büyük anten düşman tespiti yaparken, küçük anten ise düşman radarlarını ve konumlarını tespit etmeye yarıyor.

NOT: Aselsan Elektronik Koral Harp‘ın menzili 100 KM’dir. İletişim için kullanmış olduğu optik teknolojisinin mesafe aralığı 500 metredir. Aselsan Koral Harp’lardan şimdiye kadar 8 adet üretildiği belirtiliyor.

aselsan-koral-elektronik-harp

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/aselsan-yerli-uretim-koral-elektronik-harplari-sinira-yerlestirdi-1570/ linkinden 28.10.2021 23:10:49 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

18 Yorum

 • Bu artık bir devlet meselesi haline geldi çok yakında karışacak her yer demedi demeyin.

 • Arkadaşlar yani bunca yapılan şeyler sizce plansız mı ? Her şeyi adamlar planlamış önceden bizi savaşa sokmak istiyorlar. Boğazları alsalar zaten dünya onların olacak. Türkiye’nin stratejik konumu gereği çok değerli bir yapıya sahip.

 • Onlar yaparsa bizde yaparız ! ASELSAN’ın teknolojisi çok yakında dünyaya meydan okuyacak!

 • Helal olsun aselsana ! Türk milleti olarak gurur duyuyoruz artık bizlerinde böyle teknolojileri olduğu için.

 • menzil 500 metre yazılmış bu yanlıştır 100km menzillidir bu sistem,, 500 metre menzilmi olur

  • Remzi resmi açıklanan rakam 500 metre sen nerden gördün 100 km olduğunu 100 km menzilde radarı nasıl karıştırsın akıl var mantık var?

   • Sizin yanlisiniz var 🙂 Milyonlarca lira harciyacaksiniz ve 550 metrelik bir sistem yapicaksiniz!!! Guldurmeyin ve cahil cahil konusmayin lutfen. Menzili 100km ve DOGRUSU budur! Aselsan calisanindan…

    • Çok doğru zaten yazıda da belirttik bu durumu 🙂

     YAZIDAN ALINTI;

     NOT: Aselsan Elektronik Koral Harp’ın menzili 100 KM’dir. İletişim için kullanmış olduğu optik teknolojisinin mesafe aralığı 500 metredir.

 • 500 metre dediği diğer bir benzer cihazı fiber ile 500 metre aralıkla bağlıyorsunuz demek. Yani birden fazla koral ı birbirine bağlamak anlamı var. Menzili 100 km.

 • Ayrıca radarın bir başka özelliği de f-16 lar için kör nokta oluşturması ve f-16 nın bu aralığı kullanarak s-400 lere görünmeden onu yok edebilmesidir. Yani gorunmez bir tunel oluşturmak.

 • Bu misillemelerin amacı nedir ? Sonuçta ne olacak yani savaş mı çıkacak onu söylesinler. Rusya ile düşman olduk artık çok zor eski koşullara dönülmesi adamlar resti de çekti biz de çektik. Bunun sorunları kime yansıyacak tabii ki topluma.

 • menzili 500 metre değil..Koral Kara SOJ Sistemi’nde araçlar birbirinden 500 metre uzaklıkta fiber optik kablolar sayesinde irtibata geçebiliyorlar.Menzil 150 km…

 • ASELSAN’ın daha ürettiği nice cihazlar var ve bunların hepsi dışarıya kapalı durumda. O yüzden Amerika Aselsanın peşinde mühendislerimiz de takipteler sürekli olarak. Allah bu yolda yardımcımız olsun.

  • Allah vatanımızı milletimizi korusun. Aselsan koral harplar Türk Silahlı Kuvvetlerimize teslim edilmiş. Şimdi ruslar düşünsün çekinecekleri kadar çekiniyorlar zaten

 • S 400’lerin çalışma prensibi öğrenilebilirse S 400’ler tamamen kör hale getirilebilinir.

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad