reklam
Ana SayfaHaberlerAsus ProArt PA90 Mini PC Lansmanı Yapıldı

Asus ProArt PA90 Mini PC Lansmanı Yapıldı

Asus, profesyonel kullanıcılar için tasarladığı ProArt serisinin yeni üyesi PA90 Mini PC‘yi tanıttı. Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde gerçekleştirdiği etkinlikte fotoğraf ve prodüksiyon dünyasından profesyonel isimler de katıldı. Tanıtımda sektör ekosistemi, donanım performansının önemi ve Asus’un yeni ürünü hakkında deneyimler aktarıldı. Bunun yanında yüksek renk gamına sahip üst düzey ProArt monitörler hakkında deneyimler de paylaşıldı.

Lansmanda ProArt serisi ürünlerin, profesyonel dünyadaki gereksinimleri nasıl karşıladığı sektör profesyonellerinin dilinden aktarıldı. Katılımcılar oluşturulan özel olarak tasarlanan stantlarda sistem ekosistemini, ProArt PA90 ve monitörleri bizzat test etme fırsatı buldu.

ProArt PA90 Mini PC Özellikleri

PA90 Mini PC’nin, sektördeki performans beklentisini fazlasıyla karşıladığını belirten ASUS MiniPC Ürün Müdürü Recep Kulan, “ProArt serisindeki tüm ürünlerimiz, sektör profesyonellerinin tüm ihtiyaçları göz önüne alınarak, özel olarak tasarlandı. Bu serideki ürünler, yüksek performans ve geniş kullanım alanı sunuyor. i9 işlemci, NVIDIA Quadro ekran kartı ve 64 GB RAM ile güçlendirilmiş PA90, ısınmaya karşı özel sıvı soğutma sistemi ve geniş bağlantı seçenekleriyle birleştiğinde, ortaya mükemmel bir iş platformu çıkıyor. PA90, en üst düzey çalışma ortamına sahip olmak isteyen kullanıcılar için mükemmel bir seçenek.” dedi.

ProArt Monitörler

ASUS Monitör Ürün Müdürü Ayten Zora, ProArt serisi monitörlerin, sektör profesyonelleri tarafından da deneyimlenerek üst düzey performanslarının kanıtlandığını belirtti. Ve “ProArt serisi, özellikle colorist ve fotoğraf sanatçıları gibi üst düzey sektör standartlarını destekleyen ürünleri kullanan profesyoneller için yüksek renk gamı sunarak verimli bir çalışma ortamı sağlıyor. Yüksek kontrast ve görüş açısı sunan monitörler, Rec. 2020, Adobe RGB, DCI-P3 ve sRGB gibi endüstri standartları renk gamutlarını destekliyor ve ön-kalibrasyonu sayesinde DeltaE<2 renk doğruluğu sunuyor. 4K çözünürlüğe sahip ve HDMI, DisplayPort, USB, Type C, Thunderbolt gibi geniş bağlantı seçenekleri sunan ProArt monitörler, üst düzey HDR performansları ve yüksek kontrast oranlarıyla kullanıcı beklentilerini en üst seviyede karşılıyor. ASUS olarak, yüksek standartlara sahip tüm ürünlerimizle profesyonel çalışmalara destek vermekten mutluluk duyuyoruz.” sözlerini kullandı.

Karşılaşılan Sektörel Sorunlar

Fotoğrafla ve videoyla çalışanların günümüzdeki en büyük sorunlarından, bilgisayar alırken yüksek performans ve güvenilirliği uygun fiyatla aramak. Fotoğraf Dergisi Yayın Yönetmeni Ömer Serkan Bakır bu sorunu, “Özellikle son yıllarda fotoğraf makinelerinin artan çözünürlük değerleri, işlenmesi gereken yüksek dosya kapasiteleri ve 4K video editleme sonucunda kullanıcılar yüksek performanslı bilgisayarları daha fazla araştırır hale geldi. İçerik oluşturan tüm profesyoneller için üst seviye bir performans sunan ProArt PA90 Mini PC bu sorunları kökten çözebilecek bir seviyede. Görsel işlerle uğraşanların bir diğer çözmesi gereken problem ise kendilerine uygun bir referans monitörü seçmeleri. Bu konuda da yine Asus’un ProArt monitör serisi her seviyede kullanıcıya ihtiyaç duyduğu renk doğruluğu ve geniş renk gamını sunuyor.” şeklinde ifade etti.

1 Milyondan Fazla ASUS Bilgisayara Kötü Amaçlı Yazılım Bulaştı

Endüstriyel fotoğraf alanında teslim edilecek nihai fotoğrafa ulaşmak için çoğunlukla çoklu çekimlerin yapılıp bunları birleştirmek için bilgisayarda uzun işlemlerden geçirilir. Fujifilm Türkiye Eğitim Sorumlusu Kaan Kurtuluş bu konuda, “Kimi çekimlerde bu sayı yüzleri bulabilmekte veya yapılan çok sayıda işlem nedeniyle bir fotoğrafın dosya boyutları onlarca Gigabyte’ı bulabilmektedir. Bilgisayarın işlemci hızı, RAM ve görüntü kartı performansı bu işi bitirebileceğiniz sürece direkt etki etmekte, hatta çoğu zaman bu işlemleri gerçekleştirebilmenin temel ön koşulu oluyor. Belli bir düzeyin altındaki bilgisayarlar ile bu işlemleri yapmak ise mümkün olmamaktadır. Zorlu işlemlerde test ettiğimiz ASUS ProArt PA90, yüksek performansı, stabil çalışması, ısınma sorunu olmaması ile endüstriyel fotoğraf sektöründe en yoğun çalışan stüdyoların dahi beklentisini karşılayacak niteliktedir.” dedi.

Profesyonel Colorist’in Deneyimleri

PA90’ın video post prodüksiyon alanında oldukça verimli olduğunu belirten Colorist ve Görüntü Yönetmeni Arda Yıldıran, “Test ettiğim süre boyunca uzun süre çalışmaya dayanıklı olması ve stabilitesiyle dikkatimi çekti. Gerek fiyat, gerekse tasarım ve boyutuyla ön plana çıkıyor. Günümüzün en önemli konularından biri olan 4K RAW video oynatma ve düzenleme işlemlerinde yüksek verim aldık. Sektör standartı olan renk uzaylarını destekleyen Pro Art monitör serisinin vaat ettiği renkleri, yaptığımız testler sonucunda da doğru şekilde görebildik.” dedi.

Genel olarak Asus ProArt PA90, yüksek sistem gereksinimine ihtiyaç duyan uygulamalarda dahi kesintisiz ve hızlı bir çalışma ortamı sunuyor. ProArt monitörleriyle de verdiği destekleri tamamlıyor. Video düzenleyici, 3D animatör, fotoğrafçı, colorist ve diğer içerik üreticileri için oldukça güçlü bir seçim.

Etiketler

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Bugün En Çok Okunanlar