PC HocasıİncelemeASUS ROG SCAR G733QS İncelemesi

ASUS ROG SCAR G733QS İncelemesi

 

PC Hocası’ndan herkese merhabalar. Farklı farklı ürünleri incelemeye aldığımız hocamızın masasında bugün, ASUS ROG SCAR G733QS  dizüstü bilgisayarının incelemesini gerçekleştiriyoruz.

Tasarım

ASUS ROG SCAR G733QS tasarımsal açıdan oldukça göz dolduruyor. Ön paneldeki RGB ROG gözü bilgisayara gücü verdiğiniz andan itibaren yanmaya başlıyor. Bu RGB aydınlatmaları ASUS’un kendi programı olan Armoury Crate ile kontrol edebiliyorsunuz.

Sol tarafta tırtıklı bir desen bulunuyor, bu alanda parmak izi çok hafif de olsa kalıyor. Sağ alt kısımda ise yine bir ROG detayı göze çarpıyor. Bu durumun ürüne premium bir hissiyat kazandırdığını söyleyebiliriz.

Bilgisayarın arka tarafında cihazın model numarasını, sol tarafta tırtıklı hava çıkış kanallarının yine hafiften parmak izi bırakan bir panel olarak geldiğini belirtelim. Aslında, arka tarafında ön taraf gibi dikkat çekici, ince ve gösterişli detaylara sahip olduğunu vurgulayalım.

Ekranı kaldırdığımızda bir mekanik klavye ve ilginç bir tasarım sizlerin karşısında oluyor. Klavyenin RGB aydınlatmalarını yine Armoury Crate uygulaması üzerinden kontrol edebiliyorsunuz.

Sağ üst taraftaki tasarım, birçok akıllı telefonun arka kapaklarında artık uygulanmaya başlanan detay burada da bulunuyor. ASUS cihazın içerisini gösteren saydam bir panel kullanmış görünüyor.

Bilgisayarın menteşeleri oldukça hafif, tek elle açılabiliyor. Kaldırırken herhangi bir takılma hissiyatı yaşanmıyor. Bu konuda ekranların hafif olması gayet hoş bir davranış olmuş.

Bu bilgisayarda yer alan klavye mekanik bir klavye olarak yer alıyor. Red Switch’ler gibi olmasa da o çıtlama seslerini duyabiliyorsunuz. Bu konu hakkındaki ses testimizi videodan inceleyebilirsiniz.

300Hz’lik bir ekranda akışkanlık oldukça iyi duruyor. Bu bilgisayarımızın ekranının tazeleme hızı 300Hz düzeyinde.

Bilgisayarın yanında ‘ASUS ROG KEY’ adı verilen Flash Bellek benzeri bir cihaz gönderiliyor. Bununla da hazır profil atamaları yapılabiliyor. Bu cihaz bilgisayarın sağ tarafına takılarak birkaç saniye içerisinde hazır profiller atanabiliyor.

Ürünün arka tarafında Power, LAN, HDMI, Type-C ve USB 3.2 girişi bulunurken sol tarafta ise kulaklık, mikrofon ve iki adet USB 3.2 girişi bulunuyor. Bilgisayarın sol tarafında ise herhangi bir giriş bulunmuyor. Aynı zamanda cihazda Micro-SD kart girişi de kaldırılmış.

Cihazın içerisini açtık ve bir farklılık görüyoruz. 1+1 yani 2 TB’lık M.2 SSD bu cihazın içerisinde bulunuyor. Ancak, bu M.2 SSD’ler birbirleri ile birlikte çalışıyor, yani RAID 0 yapılmış durumda. RAID 0’ın avantajı olduğu gibi dezavantajları da bulunuyor. Aynı anda bir tümleşik gibi çalışıyor görünseler de sistem bir gün bozulduğu zaman her iki disk de verilerini aynı anda kaybedebiliyor. Performans konusunda da büyük etkileri bulunuyor.

RAM kısmında Samsung marka tercih ediliyor. 3200MHz hızında çalışan Dual-Channel çift modül sistemde görünüyor. Ancak, isterseniz sonradan hem SSD hem de RAM takviyesi yapabiliyorsunuz.

Bu cihazda Windows, ortalama olarak 14 saniye gibi bir sürede açılışını gerçekleştiriyor.

M.2 SSD’lerden bahsetmişken okuma/yazma performansına bakmamak ayıp oluyor 🙂 Crystal Disk Mark ile yapmış olduğumuz testte dört dakika boyunca performans sürdü. Burada maksimum 3573 MB okuma, 3017 MB’da yazma performansı elde ediyoruz. Bir de bunun IOPS değeri bulunuyor. Oraya da baktığımızda maksimum 3407 MB okuma, 2877 MB’da yazma performansı alabiliyoruz. Samsung’un bu konudaki vaadetmiş olduğu fabrika verileriyle uyuşuyor.

Cihazın içerisinde dizüstü bilgisayarlardan alışılagelmiş olan bir tanesi sağda, bir tanesi de solda olmak üzere toplamda iki adet fan bulunuyor. Hem CPU, hem de GPU’ya bakır ısı borularıyla birlikte eşlik ederken en önemli gelişmeye geliyoruz.

ASUS herkesin bildiği termal macunlar yerine, fabrikasyon ortamında el değmeden Thermal Grizzly’in metal soğutucusunu kullanıyor. Bu termal macunu, normal termal macun ile kıyasladığımızda 15 dereceye kadar ısı düşüşü sağlıyor.

Cihazımızı hoparlör testine soktuğumuzda ortalama 85dB değerinde bir sonuç elde ediyoruz.

Teknik Detaylar

  • İşlemci: AMD Ryzen 9 5900HX
  • Ekran Kartı: NVIDIA RTX 3080
  • RAM: Samsung 2x 8GB 3200MHz
  • SSD: Samsung 2x 1TB RAID 0
  • Ekran Boyutu: 17.3″
  • Ekran Çözünürlüğü: 1920×1080 FullHD
  • Tazeleme Oranı: 300Hz
  • Tepkime Süresi: 3ms
  • Batarya: 90Whr
  • Ağırlık: 2.7 KG

Performans

Cihazı 3DMark TimeSpy testine soktuğumuzda overall skorunu 10875 olarak elde ederken, bunun 11036 puanı ekran kartına 10048 puanı da işlemci performansına gidiyor. Bu test boyunca ekran kartı 81 dereceyi geçmezken, işlemci de 78 dereceyi görüyor.

Hocanın Yorumu

Cihazda gerçekten büyük yenilikler bulunuyor. Birincisi 300Hz ekran, ikincisi AMD’nin artık üst düzey seviye işlemcilerde de 3080 ekran kartı ile bir kombinasyon yapabildiğini görebilmemiz bizlere heyecan veriyor. En büyük gelişme neredeydi diye soracak olursanız, tabi ki soğutma tarafında diyebiliriz.

Önceki versiyonlarla kıyasladığımız zaman normal termal macunlarla o dediğimiz sıvı-metal soğutmalar arasında gerçekten ciddi farklar oluşuyor. Minimum 10 derece, ortalama 15 ve maksimum 20 dereceye kadar farklar oluştuğunu görebiliyoruz.

ASUS ROG SCAR G733QS dizüstü bilgisayar incelememizin sonuna geliyoruz, incelememizin video biçimine yazımızın başında bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Ürün hakkındaki görüş ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın. Başka bir incelemede görüşmek üzere hoşça kalın!

Yazar Hakkında

Osman Baytekin

Osman Baytekin

Bilinçli bir oyuncu olma yolunda ilerleyen, oyun meraklısı, bir PC Hocası editörü.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video