PC HocasıDonanımASUS, Z590 Anakart Serisini CES 2021’de Tanıttı

ASUS, Z590 Anakart Serisini CES 2021’de Tanıttı

 

Intel dün 500 serisi yonga setlerini tanıttıktan sonra ASUS, ROG, TUF ve Prime ailelerinde bir dizi Z590 anakartı duyuruldu.

ASUS tarafından duyurulacak ilk Z590 anakartları arasında ROG Maximus XIII Extreme, ROG Maximus XIII Extreme Glacial, ROG Maximus XIII Hero, ROG Strix Z590-E Gaming, ASUS Prime Z590-A ve TUF Gaming Z590-Plus yer alıyor.

Maximus XIII Extreme, 18+2 güç sağlama tasarımıyla, ‘yüksek kapasiteli ve verimli entegre güç aşamaları’ ile ASUS’un sunduğu Z590 serisinin en iyisidir. 5333 MHz‘e kadar DDR4 bellek desteklenirken, üç yerel yuva ve iki adet de ASUS DIMM.2 yuvasıyla 5 adede kadar M.2 SSD takılabilir.

Bağlantı türlerinin öne çıkan özellikleri arasında 2x Thunderbolt 4 bağlantı noktası ve 8x USB 3.2 Gen2 bağlantı noktası bulunuyor.

ROG Maximus XIII Extreme, yukarıdaki anakart ile aynı temel özelliklere sahip PCB’yi alıyor, ancak EK’deki uzmanlarla birlikte geliştirilen devasa bir ‘tam kapsamlı su bloğuna‘ sahiptir.

ASUS, bu bloğun hem VRM hem de Z590 platform denetleyici merkezini soğutarak ‘en uç oyun sistemlerinde en yüksek performansı ve en düşük sıcaklıkları’ sunduğunu vaat ediyor.

Bu anakartların her ikisi de ROG’un 2,5 inçlik bir yuvaya takılan ve 6x ARGB ve 4x PWN fan başlıkları sunan ‘Fan Denetleyicisi’ modülünü içeriyordu.

ROG Clavis, ASUS‘un ‘mutlak en yüksek sinyal-gürültü oranını ve son analog çıkışta en düşük distorsiyonu’ sunabileceğini iddia ettiği yeni bir USB-C DAC olan bu kartlarla beraber paketler de geliyor.

En üst seviyenin hemen altında ROG Maximus XIII Hero bulunuyor. Bu, 14+2 güç katı tasarımı ve ikisi CPU, ikisi yonga seti tarafından beslenen toplam dört adet M.2 yuvası sunuyor. Aynı zamanda 2x Thunderbolt 4 USB-C bağlantı noktası, 6x USB 3.2 Gen2 bağlantı noktası ve 2x USB 2.0 bağlantı noktası var.

ASUS ayrıca ROG ve ROG Strix Z590 anakartlarda desteklenen yeni Realtek ALC4000 serisi ses kodeklerinin bir özelliğini de sunuyor.

ASUS TUF Gaming markası geçen yıl itibari ile itibarını arttırdı ve TUF Gaming Z590 Plus WIFI ile ASUS 14-2 DrMOS güç aşaması ve 6 katmanlı PCB sunuyor. Aynı zamanda 3x M.2 yuvası, fansız PCH ısı bloğu ve Realtek S1200A ses kodek bileşeni var.

Son olarak ASUS Prime Z590-A‘ya gelelim. Bu, ASUS’un giriş seviyesi serisidir, ancak yine de 14+2 DrMOS güç aşamalarına sahiptir. Arka Thunderbolt 4 bağlantı noktası görünmüyor, ancak yine de ikisi entegre soğutucu içeren 3x M.2 yuvası bulunuyor.

Video