PC HocasıDonanımBaşa Bela: Modem Şifresini Unuttum Nasıl Değiştiririm ?

Başa Bela: Modem Şifresini Unuttum Nasıl Değiştiririm ?

 

Artık milyonlarca insan evinde internet ve modemi ile dilediği web adresine bağlanıyor, oyun oynuyor veya sörf yapıyor. Ancak internet bağlantımızın gittiği veya modem şifremizi değiştirmemiz gerektiği zamanlarda başımız belaya girebiliyor. Özellikle modem şifresini unuttuğunuzda veya Wireless şifrenizi birisi öğrendiğinde tedirgin oluyoruz. Peki bu gibi durumlarda modem şifresi nasıl değiştirilir ?

 

 

Modem Şifresi Nasıl Değiştirilir ?

Modem şifresini değiştirebilmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Biz de kolaydan zora doğru maddeler halinde modem şifresi değiştirme işlemlerini anlattık. Aşağıdaki adımları deneyerek modeminizin şifresini kolaylıkla değiştirebilirsiniz.

1-) Müşteri Hizmetleri Desteği

Modem şifresini değiştirmek için en basit ve en kolay yol hangi servis sağlayıcısından hizmet alıyorsanız o sağlayıcıdan destek alarak değiştirmeniz olacaktır. TTNET kullanıyorsanız 444 1 444’den, Turkcell Super Online kullanıyorsanız 0850 222 0 222 arayarak sırası ile hizmet numarasını girdikten sonra 6’ya basarak, Turknet için ise 0850 288 80 80 numaralı telefondan direkt olarak ulaşabiliyorsunuz.

Müşteri hizmetlerine bağlandıktan sonra “modem şifremi değiştirmek istiyorum” dediğinizde adımlar halinde size yönlendirmeler yapılarak değiştirmeniz sağlanacaktır.

internet
2-) Modem CD’si ile Şifre Değiştirme

Genellikle CD‘leri saklama konusunda ülke olarak pek başarılı olmasak da, eğer modem CD’niz bir yerlerde duruyorsa kolaylıkla bu CD ile şifre değiştirebilirsiniz. İlk olarak CD’yi bilgisayarınıza takın ve çalışmasını bekleyin. Ardından açılan ekranda sırası ile Modem – Modem Ayarları – Şifre Değiştirme seçeneklerini takip edebilirsiniz. (Bu adımlar modemdem modeme değişebilmektedir.)

Arayüz ayarlarından modem şifrenizi değiştirdikten sonra, modeme bir kere reset atmanız yeterlidir. Ardından yeni şifrenizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle bu yöntemi iki ayda bir uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Dışarıdan erişen kişiler Adil Kullanım Kotanızı doldurarak sizi sıkıntıya sokabilir.

3-) Modem Arayüzü ile Şifre Değiştirme

Eğer CD elinizde bulunmuyorsa üzülmeyin. Bir diğer yöntem ise modem arayüzüne erişerek şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bunun için bilgisayarınıza ethernet kablosu takılı olması gerekmektedir. Ardından Başlat menüsünden ❱ CMD ❱ Enter’a basın. Karşınıza gelen siyah komut ekranına “ipconfig” yazarak entere basın. Ardından aşağıdaki gibi IP adresleriniz listelenecektir. Genellikle Varsayılan Ağ Geçidi adresini baz almanız gerekir.

modem-sifre-ip-config

 

Yukarıdaki ekran görüntüsünde Varsayılan Ağ Geçidi sizin IP adresinizdir. Bu adresi kopyalayarak tarayıcınıza yapıştırın ve Enter tuşuna basın. Ardından modem arayüzünüze bağlanmak için 30 sn kadar bekleyeceksiniz. Karşınıza gelen ekranda kullanıcı adı ve şifresi girmeniz istenecektir.

modem-kimlik-dogrulamasi

 

Yine yukarıda görmüş olduğunuz ekranda kullanıcı adına admin, şifre alanına yine admin yazarak “giriş yap” deyin. Karşınıza gelen bölümde sırası ile Arayüz Ayarları ❱ Kablosuz seçeneğine tıklayın.

modem-arayuz

 

Ben normalde TP-LINK TD-W896-1ND modelini kullanıyorum. Sizin modeminizin arayüzü farklı olabilir ancak yine bölümler aynıdır. Kablosuz bölümüne girdikten sonra, SSID alanına Wi-Fi adınızı ve Ön Paylaşım Anahtarına da bağlanmak istediğiniz modem şifrenizi girmeniz yeterli olacaktır. Ardından tüm ayarları kaydettiğinizde yeni modeminiz ve şifreniz hazır olarak karşınıza çıkacaktır.

 

modem-sifre-degistirme

 

Modem Arayüzüne Erişemiyorum

Eğer tüm bu işlemlere rağmen, modem arayüzüne erişmekte sorun yaşıyorsanız, modeminizi sıfırlamanız gerekmektedir. Her modemin arkasında bulunan iğne deliği kadar küçük alana kürdan veya benzeri bir cisim ile 10 saniye boyunca basılı tutarak fabrika ayarlarına döndürün. Ardından 1 ile 2 dakika içerisinde modeminiz kendine gelecek ve fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır. Tekrardan 192.168.1.1 veya 192.168.1.2‘den bağlanabilirsiniz. Bu konuda modeminizi aldığınız firmalar kesintisiz olarak destek vermektedir.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/basa-bela-modem-sifresini-unuttum-nasil-degistiririm-21457-7101/ linkinden 04.08.2021 16:08:59 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

11 Yorum

 • Süper tamda üstüne geldi abi evdeki modeme 4 pc dende bağlanamıyorum kablo almakta istemiyordum çok teşekkürler .

 • Ben şifreyi unutunca yan komşuya soruyorum oda olmadı onlara gelen misafirlere sorunca söylüyorlar 🙁
  neyse sayenizde şifre değiştirmeyi öğrendim 🙂 TŞK

 • Axespointlerede gelse şöyle bi özellik sevinicez ya yan komşuya şifreyi verdik 350 sabit ping 🙁

 • Merhaba ben modem arayüz şifresini değiştirdim. Sonra ekranda çıkıp tekrar girin öyle girecektir dedi bende ordan çıktım tekrar girdim ve şifre yanlış dedi kuzenimlerde’de şifre değiştirdik yanlış dedi bizim evdede değiştirdik yanlış dedi doğru yazmamıza rağmen şifre yanlış diyor nasıl çözeceğiz bu sorunu bilen varsa söylesin

 • benim modemim td-w9970 şifremi önceden değiştirmiştim ve unuttum şimdi ise giremiyorum yardım edermisiniz

 • bu işlem yeni şifre için geçerli olabilir ama modemin şifresini unutmuş olanlar için hiçbirşeye yaramaz

 • Çok saolun wifi yi ayarlarken şifresini degistirmistim modem arayuüzünün allah razı olsun

 • Ben modem arayüz şifresini değiştirmiş tim ve bu şifreyi unuttum nasıl bulabilirim kurulum cd si yok Marka Edimax BR-6204Wg

  • Merhaba Yunus Emre,

   Modeminizin arkasında ya da yan taraflarında bulunan(başka bir yerinde de olabilir) reset tuşuna, bir iğne yardımı ile modemin tüm ışıkları sönene kadar basın. Daha sonra modemin default k.adı ve şifresi ile arayüze erişim sağlayabilirsiniz.

 • Merhabalar tp-link Ac750 range extender kullanıyorum fakat şifremi unuttum ve telefonumdan yeniden bağlanamıyorum. Şifreye nasıl erişebilirim acaba yardımcı olurmusunuz?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement