Beyaz Saray Teknoloji Devlerinden ‘Ödünç’ Personel İstemiş!

Trump yönetiminin, teknoloji çalışanlarının hükümette görev yapmak üzere isteklerini bildirdi.Beyaz Saray yetkilileri, Washington Post'a göre, hükümet projelerine yardım etmek için çalışanların görevlerini yerine getirmemelerini kolaylaştırmak için Google , Microsoft , Amazon ve IBM gibi teknoloji devleriyle görüşmeyi planladı .

Amaç Devletin Sistemini Hatasız Kurmak!

Yönetimin, teknoloji endüstrisi çalışanlarının devlet ve federal kurumları modernize etmesine ve gazilerin sağlık sistemini iyileştirme gibi sorunların üstesinden gelmesine yardımcı olacağını umduğu bildirildi .Teknoloji yeteneğini çekmek, Trump yönetimi için her zaman görülmese de, başkanın ağırlıklı olarak Müslüman ülkelerden gelen seyahat yasağı gibi konularda Silikon Vadisi ile yakından ilgilenmemiştir . Ancak, Beyaz Saray yetkilileri teknoloji çalışanlarının " siyaseti bir kenara koymaya" istekli olduklarına inanıyor .

Bazı Şirketlerin Çalışanları Protesto Etmişti!

 Teknoloji endüstrisi çalışanları son zamanlarda şirketin çalışmalarını hükümetle protesto etmişti. Google çalışanları, bu yılın başlarında , arama devi, hedeflenen drone saldırılarına güç sağlamak için yapay zeka kullanmaya yönelik ABD askeri girişimi olan Project Maven'den çekilmesini talep etmişti. Amazon çalışanları Haziran ayında yüz tanıma teknolojisinin satışlarını ABD yasa uygulamalarına karşı protesto ettiler .

Aynı ay içinde, Microsoft çalışanları şirketin ABD sınırını yasadışı yollardan geçen ailelerin ayrılması konusunda Göç ve Gümrük Muhafaza veya ICE ile çalışmalarını protesto ettiler . Microsoft, Azure hizmetlerinin bu amaçla kullanıldığını bilmediğini söyledi.

Google, Beyaz Saray'dan bu talepleri aldığını doğruladı. Microsoft, Amazon ve IBM,  kanadından henüz bir açıklama yapılmadı.

İlgili Etiketler