PC HocasıİnternetBeyler Atalarımızdan Çok Daha Güçsüzüz

Beyler Atalarımızdan Çok Daha Güçsüzüz

 

Bunu biz söylemiyoruz, bilimsel araştırmalar söylüyor.

Yapılan araştırmaya göre bundan bin yıl önceki insanlar bizden çok daha güçlüydü. Hatta bin yıl öncenin kadınları bile şimdinin erkeklerinden güçlüydü.

Bilim adamları bin yıl öncenin erkekleriyle şimdiki erkeklerin kol ve kavrama yeteneklerini kıyasladığında şimdiki erkekler çok daha güçsüz çıktı.

Amerika Birleşik Devletlerinde çeşitli üniversitelerde yapılan araştırmalarda 20-34 yaş arasında denekler seçiliyor

Deneklerin kavrama güçleri belirlenirken, bir nesneyi ne kadar güçlü sıkabildikleri ve iki parmak arasında ne kadar sıkıştırabildikleri ölçülüyor.

Özellikle erkeklerin güç kaybı ciddi seviyelerde, çünkü 30 yıl öncenin erkeklerine göre bile çok daha güçsüz görünüyor.

Örneğin, günümüzde ortalama 20 ila 34 yaşındaki bireyler, sağ eliyle bir şey tuttuğunda ve kavradığında 44 kilo güç uygulayabiliyorken, 1985’te aynı yaş grubundan ortalama bir kişi 53 kilo güç uygulayabiliyormuş.

Araştırmacılar, tutma ve kavrama kuvvetinin temel kardiyo egzersizlerinde uygulanan güçten çok daha farklı olduğunu belirtiyorlar.

Ayrıca yapılan araştırmalarda kadınların kendi aralarında yaşadığı güç kaybının, erkeklerinkinden çok daha az olduğu görülmüş.

Ortalama kavrama kuvveti 30 yıl öncesiyle neredeyse aynı çıkmış.

Fakat günümüzdeki verilerle bin yıllık veriler kıyaslandığında, kadın ve erkeklerin kavrama gücü kabaca birbirine eşit çıkmış.

Görülen güç kaybının nedeninin çalışma alışkanlıklarındaki değişiklikler olduğu düşünülüyor.

1980’lerde fiziksel aktivite gerektiren işlerde çalışmak daha yaygınken, bugün daha az günlük fiziksel aktivite içeren işlerde çalışıyoruz. Daha az günlük fiziksel aktivite de genel gücün azalması anlamına geliyor.

Zamanla kadınların iş gücüne katılım oranı arttı. Ancak kadınlar için fiziksel aktivitedeki değişiklikler, erkekler kadar çarpıcı bir fark içermiyor. Bu da güç ölçümlerine yansıyor.

Etiketler

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

1 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video