PC HocasıİncelemeCorsair K55 PRO XT Klavye ve Sabre RGB PRO Champion Mouse İncelemesi

Corsair K55 PRO XT Klavye ve Sabre RGB PRO Champion Mouse İncelemesi

 

PC Hocası‘ndan herkese selamlar. Birbirinden farklı ürünleri incelediğimiz hocanın masasında bugün, Corsair tarafından geliştirilen K55 PRO XT klavye ve Sabre RGB PRO Champion mouse incelemesi gerçekleştiriyoruz.

PC donanım ve ekipmanlarında öne çıkan firmalardan Corsair, ürün skalasını genişletmeye devam ediyor. Bugün, bu skalanın en yeni üyelerinden olan iki ürünü ofisimize konuk ettik ve bu iki ürün bizlere neler sunuyor yakından baktık.

Tasarım

Her iki ürünün tasarımı da alıştığımız o şık ve sade Corsair tasarımı ile geliyor. K55 PRO XT modeli ile başlayacak olursak, mat siyah bir tasarım görüyoruz. Corsair, geniş kasa kullandığı klavyesinde sert ABS plastik materyal tercih etmiş. Kutu içerisinden yine aynı malzemeden imal, üzerinde sürtünme oluşturan detaylar bulunan plastik bir bilek desteği çıkıyor. Bu detay esasen hoş zira bilek destekleri, ergonomilerinin yanı sıra tasarım bütünlüğünde de artı puan getiriyor. Yine de bu bilek desteği tutunma tarafında biraz daha iyi olabilirmiş çünkü klavyeden çok rahat şekilde ayrılıyor.

Corsair K55 PRO XT, nümerik tuş takımı ile birlikte medya kontrol tuşlarına da sahip. Diğer modellerde gördüğümüz ses aç/azalt tekerleğinin yanı sıra ayrı ayrı tuşlar tercih edilmiş. Klavyenin sol bölümünde, 6 adet G tuşu bulunuyor. Bu tuşlar, hem yayın yaparken hem de oyun oynarken makro ataması yapmak isteyen oyuncular için özel olarak düşünülmüş. Esasen makrolar, doğrudan klavye üzerinde bizlerin belirlediği tuşlardan oluşsa çok daha kullanışlı olurmuş. ancak Corsair bu alanı ayrı bir bölümde hazırlamış. Yayın esnasında bu tuşları kullanarak farklı ekranları organize edebilmeniz de mümkün ki Corsair, bunun için Elgato ile de bir işbirliği yapmış.

Klavye, tasarımı tamamlayan ve artık olmazsa olmaz denilen RGB aydınlatmaya da sahip. Toplamda 5 farklı aydınlatma modu ile gündüz ışığında bile yeterli ışık üretebilen klavye, gözü yormayan daha çok halojen görünümlü bir aydınlatmaya sahip. Aydınlatma özelleştirmesi, Corsair’in iCUE yazılımı ile yapılabilirken aynı zamanda klavye üzerinden de yapılabiliyor.

Diğer taraftan Corsair Sabre RGB Pro Champion mouse da benzer tasarım hatlarına sahip ve sanki klavyeyi tamamlıyor hissi veren bir yapı ile geliyor. Avuca iyi şekilde sığan ve 74 gramlık hafif bir yapısı olan fare, üzerinde bulunan iki bölgeli RGB aydınlatma ile de hoş bir görüntü oluşturuyor. Corsair, bu farenin odağını daha çok eSpor oyuncuları olarak tanımlamış çünkü gerçekten de teknik tarafta dikkat çeken bazı ayrıntılar var. Bir sonraki başlıkta ele alacağımız bu detaylar haricinde bu fare, örgülü kablo yapısına sahip.

Teknik Detaylar

Her iki ürünün teknik detaylarında öne çıkan başlıklar bulunuyor. Corsair K55 PRO XT klavye ile devam edelim. Corsair, bu klavyesinde anahtar olarak rubber dome denilen kauçuk düzen anahtar sistemini kullanıyor. Bu anahtarlar, kullanım tarafında mekanik hissi yaratmaktan ziyade daha sessiz ve daha konforlu bir kullanım vaat ediyor.

Klavyenin en önemli detayları arasında sahip olduğu IP42 sertifikası bulunmakta. Bu sertifika sayesinde tuşlar, su sıçramalarına karşı ekstra olarak dayanıklılık gösteriyor. Bu uzun vadede kullanım tarafında önemli bir özellik. Diğer yandan klavye, oyun tarafında 12 tuş ile sınırlı olmak üzere anti-ghosting özelliğine sahip.

Corsair Sabre RGB PRO Champion modeline bakacak olursak, burada da dikkat çeken önemli detaylar mevcut. Fare, 50 milyon tık ömrüne sahip Quickstrike ibareli anahtarlar ile geliyor. Bu anahtarlar, tepkime tarafında son derece hızlılar. Sensör tarafında da Pixart PMW3392 modelini kullanan fare, tarama tarafında farkını ortaya koyuyor. Tam 8000 Hz tarama hızı ile çalışan bu sensör aynı zamanda 18000 DPI hıza da sahip.

Hocanın Yorumu

Corsair K55 PRO XT ve Sabre RGB PRO Champion ikilisi, esasen giriş sınıfta kendilerine yer bulan iki güzel cihaz. Giriş seviye demek sizi yanıltmasın zira bu iki ürün, daha çok eSpor ile ilgilenen ve rekabetçi tarafta oyunlar oynayan kullanıcılar için özel olarak geliştirilmiş.

Kullanım tarafında konfor ve yüksek tepkime hızları ile hazırlanan bu ürünler esasen yurt dışında uygun fiyatlara sahip. Her iki ürün de 60 dolar satış etiketi ile gelirken, ülkemizdeki mevcut kur nedeni ile bu fiyat 520 TL bandında bulunuyor. Dolayısı ile ürünler, sundukları performans ile giriş sınıf olsalar da ülkemiz şartlarında ne yazık ki fiyat nedeni ile yüksek sınıf kalabiliyor. Yine de bütçesi olanlar için alternatif oluşturduklarını söylemek gerekiyor.

İncelememizi burada sonlandırırken ürünlere dair hazırladığımız video içeriğe yazının başında bulunan bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yeni bir incelemede görüşmek üzere!

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/corsair-k55-pro-xt-klavye-ve-sabre-rgb-pro-champion-mouse-incelemesi-115313/ linkinden 28.07.2021 17:07:29 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Muhammet Enes CANSIZ

Teknolojiyi ve getirdiği ürünleri çok seven Enes bu ürünleri incelemeyi, onlarla ilgili çalışmalar yapmayı çok seviyor. Memleketi Trabzon'da ikamet ediyor ve PC Hocası için yazılar yazıyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video