PC HocasıBilimDünya’nın En Büyük Teleskop Projesi Aperture Spherical

Dünya’nın En Büyük Teleskop Projesi Aperture Spherical

  arctis 7+

Yaklaşık olarak 5 senedir yapımı devam eden ve dünyanın en büyük teleskobu ünvanını sırtlayan Aperture Spherical yavaş yavaş sona yaklaşıyor. Peki Çin bu kadar büyük teleskobu ne yapacak ?

aperture-spherical-teleskop

NEDİR BU APERTURE SPHERICAL ?

Amaç olarak elektromanyetik dalgaları yakalayarak gözlem yapabilmeyi sağlayan ve radyo teleskopların yüzeyleri genişledikçe daha fazla dalgalar meydana geldiğinden dolayı yapılabilecek en büyük teleskoplar inşaa edilmeye çalışılıyor.

2012 yılında yapımına başlanan Aperture Spherical‘da sona doğru gelinirken, bu teleskoptan önce dünyanın en büyüğü Porto Riko’da bulunan Arecibo adlı gözlemevine aitti. Çin’in teleskobunda ise 558 metre genişlik ve 4 bin 400 adet yansıtıcı üçgen panel yer alıyor.

Hassasiyet anlamında da dünyada eşi benzeri bulunmayan Aperture Spherical‘da sona yaklaşılıyor.

aperture-spherical
PROJE NE KADARA MÂL OLDU ?

Çin’in güneybatısında Guizhou eyaletinde yer alan bu proje, bir diğer adı olan Diyafram Küresel Teleskop ( Fast ) ile biliniyor. Bu teleskop ayrıca 30 futbol sahası büyüklüğünde.

Projeyi hayata geçirmek için Çin cebinden tam 108 milyon dolar bütçe ayırarak çalışmaları başlatmıştı. Bu teleskobun temel amacı ise uzayda ve gökte yer alan cisimlerin detaylı olarak incelenmesi amaçlanıyor. Bu şekilde merak edilen ve yıllardır cevap aranan bir çok soru işareti yanıt bulabilecek.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/dunyanin-en-buyuk-teleskop-projesi-aperture-spherical-1596/ linkinden 02.12.2021 04:12:05 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad

Banner