reklam
PC HocasıİncelemeDünya’nın en hafif 14″ laptop incelemesi: ASUS Expertbook B9

Dünya’nın en hafif 14″ laptop incelemesi: ASUS Expertbook B9

Evet, yeni bir ürün inceleme içeriği ile daha karşınızdayım. Bu sefer test masamızda ASUS tarafından geliştirilen Dünya’nın en hafif 14 inç laptop modeli bulunuyor. Tam model adı ASUS Expertbook B9450FA olarak adlandırıldığı gibi, sadece 870 gram ağırlığa sahip.

Evet, Dünya’nın en hafif modeli!

Başlık iddialı gelebilir ama, ASUS bu ürünü 870 gram ile sınırlandırarak, şuanda bu modelden daha hafif 14 inç ekrana sahip başka model bulunmuyor. Ürünü ilk elime aldığımda da “bu ne abi, bunun içine hiç bir şey koymamışlar mı? çok hafif bu.” yorumunu kendi kendime yapmıştım.

Ürünü kutusundan çıkarttıktan sonra mavi tasarımı, parmak izi bırakmayan yüzeyi ve nümerik yapıya sahip bir touchpad ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Klavye tarafında “chicklet” adı verilen tuşlar kullanılmış. Tuşlar mekanik modeller gibi “çıt çıt” sesler çıkartmadığı için rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Zaten tuşlar low profil ve arası da epey açık.

Ekran

Ürün 14 inç 1920×1080 Full HD bir ekrana sahip. Ekran küçük, fakat kendi de çok küçük. Taşınabilirliği konusuna zaten hiç değinmiyorum. Bu bir iş sınıfı cihaz. Birazdan teknik detaylar kısmında daha net değineceğim ama, ürün şıklığı ve iş sınıfı olması ile birlikte kullanılabilirliği konusunda “ben buradayım” diyen bir model. Zaten yurt dışında da Reddot 2020 ödülünü kazanmış bir cihazdan bahsediyoruz.

Ekran 4mm ince çerçevelere sahip. Herhangi bir video veya görüntü açtığınızda çerçevelerin “yok denecek kadar az” olması görüntüye olan odağı daha da arttırmış. Ayrıca %94 ekran gövde oranına sahip.

ASUS Expertbook B9450FA modelinde %sRGB bulunurken, IPS bir panel ile geliyor. Görüntü kalitesinin doğru renkler ile birleşmesi sonucu, gerçekten iyi bir seyir zevki sunan ekrandan bahsediyoruz. Bu notebook modelinde film, grafik tasarım, 3D çizim veya video izlemek gayet keyifli.

Galeri

Teknik özellikler

 • Renk: Siyah
 • İşlemci: Intel Core i7-10510U
 • Dahili Grafik: Intel UHD 620
 • Ekran: 14 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 1920×1080 Full HD
 • Panel: IPS
 • RAM: 16GB LPDDR3 2133 MHz
 • SSD: 2TB M.2
 • WiFi 6 Desteği: Mevcut
 • Batarya Süresi: 24 saat
 • Ağırlık: 870 gram

Intel 10.nesil işlemci

Cihazın içerisinde oldukça güçlü donanımlar bulunuyor. Intel’in yeni piyasaya sürdüğü 10.nesil işlemcilerden birisi olan Intel Core i7-10510U modeli yerleştirilmiş. Fakat alternatif olarak isterseniz i5-10210U versiyonu da var.

ViewSonic VX2758PC-MH Oyuncu Monitörü İncelemesi

Bir de dikkat ederseniz notebook modelinde 2TB M2 SSD yerleştirmişler. Günümüzde artık SSD’ler vazgeçilmezlerimiz olurken, böylesine bir alternatif iş dünyası için çok çok iyi bir adım. Fakat fiyata da tabii ki ekstra olumsuz etkileri olacak.

Cihazda toplamda 2 adet Type-C girişi bulunuyor. Port bakımından Type-C ile donatılmış olması yenilikçidir. Fakat sadece bir adet USB girişinin olmasına pek anlam veremedik. Sonuçta bu cihaza mouse taktığınızda USB veya farklı bir cihaz takmak istediğinizde port ihtiyacı duyuyorsunuz.

Bu gibi iş serisi cihazlarda minimum 2 adet USB 3.1 veya 3.0 olması gerektiği taraftarıyız. Öte yandan kutunun içerisinden çıkan şarj aleti de kendisi gibi minicik. Cihaz zaten Type-C portundan şarj oluyor.

Testler

 • OCCT sıcaklık testi

Cihazı 18 dakika boyunca tüm işlemci çekirdeklerini aynı anda zorlayarak, sıcaklık testine tabi tuttuk. Ürün maksimum 72 derece sıcaklığa eriştiği gibi, minimum da 43 derece kaldı. Sıcaklıkların ekran kartı bulunmayan bir modele göre gayet iyi olduğunu belirtmek isterim.

Bu demek oluyor ki, herhangi bir render işlemci başlattığınızda yine cihaz 72 derece sıcaklıkları geçmeden stabil bir şekilde çalışmaya devam edecek.

 • Hoparlör testi

ASUS Expertbook B9450FA modelinde Harman Kardon’un hoparlörleri yerleştirilmiş. Firma burada yaptığı iş birliğinde doğru kararlar aldığını görebilmek mümkün. Zira %100 ses seviyesinde gayet yeterli düzeylere çıktığı gibi, o tokluğu rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Biz de ses testinde maksimum 83 dB‘a kadar ulaşabildik.

 • Windows açılış hızı testi

Cihaz tuşa bastığınız anda 8 saniye içerisinde Windows ekranını görebiliyor. Kendine gelmesi ise 12 saniyeyi buluyor. M2 SSD bulunan bir cihaza göre değerlerin “normal” olduğunu söyleyebilirim.

ASUS Expertbook B9450FA inceleme videosu

Ödüller

ASUS geliştirmiş olduğu iş sınıfı Dünya’nın en hafif notebook modeli ile gerçekten iyi işler başarmış. Ancak şu ayrıştırmayı lütfen yapın: Ürün oyuncu sınıfı olmadığından dolayı, içerisinde harici bir ekran kartı bulunmuyor. Fiyat bandı ise yurt dışında 1800 euro gibi ciddi rakamlardan başlıyor.

Zira ASUS bu modeli de son kullanıcıların satışına sunmayacak. Kurumsal firmalar için tasarlandığından dolayı, ihale yolu ile firmalar üzerinde satışa sunulmuş olacak. Tüm bu detayları birleştirdiğimizde ASUS bu kurumsal ürünü ile bizden aşağıdaki ödülleri alıyor:

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

AD

Bugün En Çok Okunanlar

Advertisement