PC HocasıDonanımEkran Kartı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Ekran Kartı Rehberi

Ekran Kartı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler ve Ekran Kartı Rehberi

 

Masaüstü bilgisayarların vazgeçilmez parçalarından birisi olan ekran kartları geniş kullanım yelpazeleri, performansı ve yekpare kullanım çerçeveleri ile genellikle oyun severlerin bir numaralı iç donanım birimidir. Günümüzde eğer iyi bir masaüstü bilgisayar toplamak istiyorsanız maliyet analizinizi iyi yaptıktan sonra, parçaları ince eleyip sık dokumanızda fayda var.

Kapsamlı ve performans canavarı bir toplama bilgisayarın maliyeti minimum 3 bin TL‘den başladığı için en iyi parçayı en iyi segmentte birleştirmekte fayda var. Bugünkü rehberimizde ise ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gereken tüm detayları ekran kartı rehberimizde paylaşıyoruz.

İlk Etapta Yapılması Gerekenler

Eğer sıfırdan bir bilgisayar toplamayı düşünüyorsanız ekran kartınızı iyi seçmeniz gereklidir. Fiyat – performans oranları ile kullanıcıların cebini yakmadan nokta atışı yapmak gerekir. Yeni bir sistemde ekran kartı seçerken pek çok kriter göz önüne alınmalıdır. Fakat her ne olursa olsun ilk etapta yapmanız gereken şey ne kadarlık bir sisteme ve ekran kartına ihtiyacınız olduğunu belirlemek.

ekran-karti
Burası Önemli:

Sisteminiz için seçmiş olduğunuz yeni bir ekran kartı eğer zıt yönlerde ise sizi dar boğaza sürükleyerek yeni bir ekran kartı alamaya zorlayabilir. Sisteme dahil etmeyi düşündüğünüz bir ekran kartında ilk dikkat etmeniz gereken olay “ekran kartının boyutudur.” Satın almak istediğiniz ekran kartınızın teknik özelliklerine iyice bir bakın. Eğer seçtiğiniz ekran kartı yüksek enerjiye ihtiyaç duyuyorsa, mutlaka ekran kartınızı kaldırabilecek bir PSU (Güç kaynağı) almanız gerekmektedir. Örnek olarak Radeon 270X ekran kartı almaya karar verdiniz. Bu kartın PSU ihtiyacı minimum 500W olduğu için sisteminizi 500W PSU‘dan fazla seçmeniz gereklidir.

Burası Daha Önemli:

 

Bir diğer ikinci önemli nokta ise Anakartların üzerinde yer alan slotlar. Ekran kartları için gereken PCI ve PCI Express slotları mutlaka alacağınız ekran kartına uyumlu olmalıdır. Örnek olarak aldığınız ekran kartı PCI Express 3.0 istiyor ancak seçtiğiniz anakart PCI 2.0 ise uyumsuzluk ortaya çıkmaz yine çalıştırır ancak performans konusunda yine %8‘lik bir kaybınız olabilir. Siz yine de PCI Express slotlarını bir tutmaya özen gösterin.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/ekran-karti-seciminde-dikkat-edilmesi-gerekenler-ve-ekran-karti-rehberi-21602-8577/ linkinden 28.07.2021 22:07:04 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

  • Oyun için
    MSI GEFORCE® GTX 1060 ARMOR 6G OCV1 İLE MSI GeForce® GTX 1060 GAMING X 6G arasında ki fark ve önerinizi söyleyebilirmisiniz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video