Ekşi Sözlük Yazarları Platformu Terk Ediyor!

Ekşi Sözlük üzerinde başlatılan direniş gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Yapılan son paylaşımlara bakıldığında toplamda 342 sözlük yazarı kendilerine ait olan 238 bin entry silerek platformu terk ettiklerini belirtti. Giderek büyüyen bu direnişte sayı her dakika artmaya devam ediyor.

Ekşi Sözlük Yazarları Neden Direnişe Geçti ?

Türkiye'nin sayılı web siteleri arasında yer alan Ekşi Sözlük, hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta tasarımını değiştirmişti. Bu konuda çok fazla eleştiri alan Ekşi Sözlükte direnişin sebebi olarak son dönemde yönetimi gerekçe göstermeleri olarak biliniyor. Ekşi Sözlüğün artık kendilerine değerli olduklarını hissettirmediklerini belirtiyorlar.

Geçen hafta devreye alınan yeni içerik sitesi Ekşi Şeyler'de bardağı taşıran son damla olmuş gibi. Aksi taktirde yazarların Ekşi Şeyler'deki içerikleri kendi izinleri olmadan yayınlanmasını doğru bulmadıklarını belirtmişlerdi.

eksi-sozluk-erdal-kaplanseren
Yazarların yapılan tüm bu davranışları "emek hırsızlığı" olarak nitelendirmesine karşın, yazarlar için geliştirilmiş bir Chrome eklentisi de bulunuyor.

Tek tek tüm entryleri silmek ile uğraşmayan yazarlar Ekşi Sözlük Entry Silici adında bir eklenti kullanıyorlar. Bu eklenti sayesinde şimdiye kadar yazarların yazmış olduğu tüm entryleri çöpe taşıyor.
eksi-sozluk-entry-silme
26 Şubat'ta Patlak Vermişti

Aslında bu direnişin başlangıcı 28 Şubat 2016 olarak biliniyor. Bu tarihte yeni tasarım devreye alınarak yazarlar tarafından patlak vermiş ve çok fazla olumsuz dönüş yapılmıştı. Ayrıca yazarlar yeni temayı protesto ederek, eski tema dönmediği sürece yeni içeriklerin yazılmayacağını belirtmişlerdi.

Ekşi Sözlük gibi büyük bir platformun bu şekilde çalkalanıyor olması işlerin iyi gitmediğine işaret. Açıkçası silinen entryler de geri getirilmediği sürece Ekşi Sözlük'e arama motorlarından büyük bir trafik kaybı olarak dönüş yapacak.

eksi-sozluk-yeni-tasarim
Ekşi Sözlük kurucusu olan Sedat Kapanoğlu'nun da geçen sene yönetimden ayrılması yeni yönetimin yazarları memnun edemediği konusunda bir çok şikayet olduğu belirtiliyor. Bakalım Ekşi Sözlük yönetimi yazarlar için bu konuda nasıl bir adım atacak biz de merakla bekliyoruz.

İlgili Etiketler