PC HocasıHaberlerEkşi Sözlük Yazarları Platformu Terk Ediyor!

Ekşi Sözlük Yazarları Platformu Terk Ediyor!

 

Ekşi Sözlük üzerinde başlatılan direniş gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Yapılan son paylaşımlara bakıldığında toplamda 342 sözlük yazarı kendilerine ait olan 238 bin entry silerek platformu terk ettiklerini belirtti. Giderek büyüyen bu direnişte sayı her dakika artmaya devam ediyor.

Ekşi Sözlük Yazarları Neden Direnişe Geçti ?

Türkiye’nin sayılı web siteleri arasında yer alan Ekşi Sözlük, hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz hafta tasarımını değiştirmişti. Bu konuda çok fazla eleştiri alan Ekşi Sözlükte direnişin sebebi olarak son dönemde yönetimi gerekçe göstermeleri olarak biliniyor. Ekşi Sözlüğün artık kendilerine değerli olduklarını hissettirmediklerini belirtiyorlar.

Geçen hafta devreye alınan yeni içerik sitesi Ekşi Şeyler’de bardağı taşıran son damla olmuş gibi. Aksi taktirde yazarların Ekşi Şeyler‘deki içerikleri kendi izinleri olmadan yayınlanmasını doğru bulmadıklarını belirtmişlerdi.

eksi-sozluk-erdal-kaplanseren
Yazarların yapılan tüm bu davranışları “emek hırsızlığı” olarak nitelendirmesine karşın, yazarlar için geliştirilmiş bir Chrome eklentisi de bulunuyor.

Tek tek tüm entryleri silmek ile uğraşmayan yazarlar Ekşi Sözlük Entry Silici adında bir eklenti kullanıyorlar. Bu eklenti sayesinde şimdiye kadar yazarların yazmış olduğu tüm entryleri çöpe taşıyor.
eksi-sozluk-entry-silme
26 Şubat’ta Patlak Vermişti

Aslında bu direnişin başlangıcı 28 Şubat 2016 olarak biliniyor. Bu tarihte yeni tasarım devreye alınarak yazarlar tarafından patlak vermiş ve çok fazla olumsuz dönüş yapılmıştı. Ayrıca yazarlar yeni temayı protesto ederek, eski tema dönmediği sürece yeni içeriklerin yazılmayacağını belirtmişlerdi.

Ekşi Sözlük gibi büyük bir platformun bu şekilde çalkalanıyor olması işlerin iyi gitmediğine işaret. Açıkçası silinen entryler de geri getirilmediği sürece Ekşi Sözlük‘e arama motorlarından büyük bir trafik kaybı olarak dönüş yapacak.

eksi-sozluk-yeni-tasarim
Ekşi Sözlük kurucusu olan Sedat Kapanoğlu‘nun da geçen sene yönetimden ayrılması yeni yönetimin yazarları memnun edemediği konusunda bir çok şikayet olduğu belirtiliyor. Bakalım Ekşi Sözlük yönetimi yazarlar için bu konuda nasıl bir adım atacak biz de merakla bekliyoruz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/eksi-sozluk-yazarlari-platformu-terk-ediyor-5133/ linkinden 28.10.2021 21:10:12 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

5 Yorum

  • Geçmişler olsun adamlar haklı.zamanında çok hakları yendi eksi.sözlük şimdi bu durumdaysa o yazarlar sayesinde

  • Entry giren yazarlar yeni uyanmış olmalı. Sizin emek emek girdiğiniz içeriklerden ne paralar kazandırdı; şimdi özgün, kaliteli içeriklerinizi Onedio tarzı ile sunup gelirlerini daha da katlanacak… Ama yazarların sözünün kıymeti yok…Entry silen yazar sayısı 800’e çıkmış, Google’dan ciddi bir Trustrank darbesi gelebilir. İçerik kraldır! Steam gibi bir kominite kurulup kurallar oylanarak alınmalı hiç olmazsa.

  • Ya Kanzuk gider ya da işler çok büyür. Şuanda 800 yazar direnişe katıldı ve büyüyecek gibi de görünüyor hatta Bilgi Sözlük’e geçelim diye bir başlık bile açıldı. Çok rağbet göreceğini sanmam ama işler Ekşi Sözlük için kötüye gidiyor.

    Ama Cumanın geleceği Perşembeden bellidir derler onun gibi bir şey, bazı özellikler, modüller kalktı bazı homurdanmalar oldu konu kapandı, entry numaraları, çizgileri derken yeni tema ve Ekşi Şeyler konusu özellikle eski yazarlarda bardağı taşıran son damlalar oldu.

    Sözlük yönetimi bence aklını başına almalı bu isyan büyürse sözlük yara alır.

  • afedersiniz ama cidden mallık başka bir şey değil. gereksizler kendilerini çok bişi sanıyorlar çok becerikliysen git al entrylerini kitap yap twitter fenomeni filan ol yani senin entryin sildin diye siteye bir şey olmaz

  • Çokta lazımdı. Yazdığı çöplüğü emekten sayan zihniyetten başka bir şey değil ne yazık ki. Ne platformlar geldi gitti eksi sözlük kesti biletini

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad