Cumartesi, Haziran 15, 2024

En İyi Motor Yağı Hangisi – Araçlarda Motor Yağının Önemi?

Paylaş

silkroad gaminggentr

Otomotiv sahiplerinin şüphesiz TV de oynayan reklamlar tarafından kafasının karıştığını hepimiz görüyoruz. Motor yağı konusunda seçimi neye göre yapılır veya a markası ile b markası arasında kalite farkı varmı bu yazımızda bu konulara değindik.Makelemiz 2023 yılında güncellenmiştir. Sentetik ve rafineri motor yağları arasındaki farkı  bu yazımızdan okuyabilirsiniz.Listemizde en iyi motor yağı ve En çok tercih edilen markaları da görebilirsiniz.

Motor Yağından Başlayalım

Öncelikle açıklamamız gereken konu motor yağı nedir ? araçların motorlarında hangi işlevleri yerine getirmekte. Motor yağı  taşıtlarda motorun çalışan parçaları arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturarak sürtünen yüzeylerin aşınmasını önler. Ayrıca motorun içinde çalışan parçaları temizleme görevini üstlenmekte. Bildiğiniz üzere araçlarda motor kısmı en önemli ve masraf yapabilen kısım olduğundan motor yağının bakımı çok önemlidir.

Sadece раrçаnın yüzeyi ne kadar hassas іşlenіrse іşlеnsіn, işlеnеn yüzeye yakından bakıldığında  girinti vе çıkıntılar pürüzlеr görülür. Bіrbіrіne temas eden  eden pаrçаlаrın yüzеylеrindе bulunаn pürüzler, hаreketi zorlaştırır. Harekete kаrşıt zorlаnmа olayına sürtünme dеnir. Parçaların ısınmаsı genleşmesine okunuşu mekanіk dayanımının azalmasına ѕebep olur. Yağ, parça yüzeyinde bulunan pürüzlerin arasına dolarak sürtünmeyi en aza indirir. Sürtünme en aza inince de aşınma ve ısınma da en aza iner. En iyi motor yağı sorusunun cevabı ise tamamen motorunuzun özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Yağ Bazlarına göre ayırmak gerekir ise;

Mineral Yağlar

Mineral yağlar uzun zamandır kullanılmakta olan klasik yağlardır. Yer altındaki bildiğimiz petrolün distile edilmesinden sonra deterjan, viskozite geliştirici ve aşınma önleyici birtakım katkılar ilave etmek suretiyle üretilirler. Ücretleri genelde ucuzdur ve vasati bir performans sunarlar.

Sentetik Yağlar

Sentetik yağlar labaratuvar ortamında çeşitli kimyevi işlemler neticesinde kimyagerler tarafından üretilen yağlardır. Ücretleri mineral yağlara oranla daha pahalıdır ancak hem daha iyi performans, hem daha uzun müddetli kullanım sunarlar. Termal dayanıklılıkları fazladır. Yağlama görevlerini daha uzun müddetler yerine getirirler ve çok daha fazla sıcağa dayanabilirler.

Yarı Sentetik Yağlar

Yarı sentetik yağlar bu ikisinin karışımıdır ve hem ücretleri, hem de sundukları performans bu iki yağın arasındadır. Çoğunlukla %70-80 mineral yağa %20-30 sentetik yağ karıştırılmak suretiyle ele geçirilirler.

Motor yağları arasında arasındaki farkları daha detaylı anlattığımız bu yazımız üzerinden sentetik ve rafineri yağlar arasındaki farkı okuyabilirsiniz.

motor yagı

Motor Yağı Seçimi ?

Dünyadaki bütün motor yağları S.A.E seri numarasıyla adlandırılmakta. S.A.E rumuzu Birleşik Amerika Devletleri'nde motorlu araçlar mühendisleri birliğinin (Society of Automotive Engineers) baş harflerini ifade eder. Motor yağlarının S.A.E standardı bu birlik tarafından tertip etmiştir. S.A.E numarası küçük olan yağlar daha ince ve akıcı olur. S.A.E numarası büyük olan yağlar daha kalın ve az akıcı olur.

Kullanacağımız yağa karar vermek için üç ana hususu göz önüne almamız gerekir. Bunlar;

1.) Motorun Teknik Özellikleri:

▪ Yüksek devirli ve yeni motorlarda yağ boşluğu az olduğu için S.A.E numarası düşük olan yağ kullanılır.

▪ Orta devirli motorlarda ve kullanılma ömrünü ortalamış motorlarda yağ boşluğu biraz fazla olacağı için S.A.E numarası ortalarda olan yağ kullanılır.

▪ Düşük devirli motorlarda ve yağ boşluğu çoğalmış motorlarda S.A.E numarası biraz daha yüksek tutulur.

2.) Motorun Çalışma Koşulları:

Benzinli Motorlar İçin

▪ SA servis tipi yağlar, katkısız yağdır. Hafif yük altında çalışan benzin ve dizel motorlarında kullanılır.

▪ SB servis tipi yağlar, içinde paslanmayı önleyici kauçuk maddesi bulunur. Hafif yük altında çalışan benzin motorları için kullanılır.

▪ SC servis tipi yağlar, düşük ve yüksek sıcaklıklarda çalışmaya uygun, aşınmaya, paslanmaya karşı özellikleri olan yağdır.

▪ SD servis tipi yağlar, 1968 senesi motor teknolojisine uygun olarak üretilmiştir ve benzinli motorlarda kullanılır. Ayrı olarak SB, SC servis tipi yağların önerildiği her yerde kullanılır.

▪ SE servis tipi yağlar, 1972 senenindeki motor teknolojisine uygun olarak üretilmiştir. Benzinli motorlarda kullanılır. Ayrı olarak SC ve SD servis yağlarının kullanıldığı her yerde kolayca kullanılır.

▪ SF servis tipi yağlar, 1980 motor teknolojisine uygun olarak hazırlanmıştır. Benzinli motorlarda kullanılır.

▪ SG servis tipi yağlar: 1988 motor teknolojisine uygun olarak hazırlanmıştır. Benzinli motorlarda kullanılır. Mevcut en üstün yağdır.

Dizel Motorları İçin

▪ CA servis tipi yağlar, kükürdü az ve iyi kalite motorin ile çalışan dizel motorları ile hafif hizmet yapan benzinli motorlarda kullanılır.

▪ CB servis tipi yağlar, orta yükte ve bol kükürtlü ve düşük kaliteli motorin ile çalışan dizel motorlarında kullanılır. Hafif hizmet gören benzinli motorlara da konulabilir.

▪ CC servis tipi yağlar, orta ve ağır yükte çalışan düşük süperşarj (blower) motorlarda veya turbo dizel motorlarda ve ağır yükle çalışan benzinli motorlarda kullanılır.

▪ CD servis tipi yağlar, yüksek hız ve yüksek randımanlı çalışan süperşarj ve turbo dizel motor yağıdır.

Yağ Numarası Hava sıcaklığı (C° derece)

S.A.E 5W – 20 – 8 ile – 30 arasında

S.A.E 5W – 30 – 30 ile 16 arasında

S.A.E 10W – 18 ile 16 arasında

S.A.E 10W – 30 – 18 ile 40 arasında

S.A.E 10W – 40 – 18 ile 40 arasında

S.A.E 20W – 20 – 8 ile 40 arasında

S.A.E 20W – 40 – 8 ile 40 arasında

S.A.E 20W – 50 – 8 ile 40 arasında

S.A.E 30 – 5 ile 40 arasında

motor yağı nedir

Son olarak sürücülerin yağ değişimi yaparken yapması gerekenler

▪ Bulabileceğiniz en ince bazlı yağı değil bulunduğunuz bölgenin abuhava şartlarına göre uygun olan viskozite aralığını seçin.

▪ Her yağ değişiminde yağ filtrenizi de kesinlikle değiştirin.

En İyi Motor Yağı Hangisi

Motor yağları özelliklerinin ne anlama geldiği ile ilgili olarak sizlere üst tarafda bilgilendirme yaptık. Şimdi Türkiyede en çok tercih edilen motor yağlarından bahsetmek istiyorum.

Castrol

castrol logo

Castrol'ün Avrupa ve Afrika’daki 8 üretim tesisinden 1’i Türkiye Gemlik’te. Burada şirket yılda 85 milyon litrelik madeni yağ ve türevlerinin üretimini yapıyor. Bu üretimin yüzde 85’i iç pazara yüzde 15’i ise dış pazara sunuluyor. Bu anlamda en iyi motor yağı olmasından ziyade en çok satan motor yağı diyebiliriz. E-ticaret sitelerinde satış rakamlarına baktığımızda kullanıcıların gerek dizel gerekse benzinli motorlarda en çok tercih ettiği yağ markası diyebiliriz.

Shell

shell motor yagi

Uzun yıllardır ülkemizde faaliyet gösteren Shell motor yağı konusunda da oldukça yüksek satış rakamlarına erişiyor. Petrol Sanayi Derneği’nin (PETDER) Türkiye pazarına ilişkin sektör raporuna göre Shell & Turcas Petrol A.Ş. 2017 yılının lider motor yağı tedarikçisi konumunda. Danışmanlık ve araştırma şirketi Kline & Company’nin madeni yağlar pazar analizi raporuna göre Shell, 11 yıl peş peşe dünyanın ‘1 numaralı Madeni Yağ Tedarikçisi’ olarak seçilmiş.

Motul

motul motor yagi

Son yıllarda ülkemizde satışı ciddi oranda artış gösteren Fransız madeniş yağ üreticisi motul en iyi motor yağı listesinde diyebiliriz.

Mobil

mobil motor yagi

Ülkemizde 113 yıldır madeni yağların üretimi ve pazarlanması konusunda faaliyetlerini sürdüren Mobil Oil Türk A.Ş. Yaygın servis ağı ile hizmet veriyor.  Ayrıca dünyada 30 adet fabrikasından 1 tanesi de Türkiyede bulunmakta dolayısı ile gerek ihracat gerekse ithalat konusunda oldukça başarılı bir firma diyebiliriz.

Liqui Moly

motor yagi 1

Yağ araştırması yaparken karşınıza çıkacak bir diğer firma olan Liqui Moly diğer firmalara nazaran daha az tanıyor olabilirsiniz. Hepimizin yakından tanıdığı Alman Würth firmasına ait otomotiv ve motorlu araçlar sektöründe faaliyet gösteren bir firmadır. Almanya'da Liqui Moly, önde gelen motor yağı üreticilerinden biridir.

Elf

elf logo

Fransız Total şirketine ait olan Elf motor yağı özellikle ülkemizde Renault marka araçların yetkili servis noktalarında yıllardır kullanılmakta. Renault ile yakın çalışmasından dolayı Renault araçlarında Elf motor yağı kullanılmasını öneriyor.

İsmail Dikmen
İsmail Dikmen
Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

Yorumlar

60 YORUMLAR

 1. Bu linkte aracınızı seçerek kullanmanız gereken motor yağını bulabilirsiniz. yrıca ilgili motor yağının spesifikasyonları da yazıyor.

   • Merhaba İsmail,

    Motul ve Liqui Moly markalı yağlar çok pahalı olmasına rağmen, başarı sıralamasında başı çekmektedir. Castrol marka yağ, motorda kurum yapıyor. Yabancı otomobil forumlarından motordaki kurumları oluşturan yağlar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Motul ve Liqui Moly sizin için pahalı gelirse, Mobil 1’in ESP model (yeşil kutu) yağını kullanabilirsiniz.

    Belirttiğim marka yağların aracınıza uygun olanları için yağ şirketlerinin web sitelerine girip, aracınızın marka modelini belirterek, uygun yağ modelini bulabilirsiniz. Aracınızın motor bilgilerini ve kasa kodunu verirseniz buradan da yardımcı olabilirim.

    Otomobil üreten şirketlerin belirli marka yağları önermesinin sebebi, aralarında olan anlaşmalardır. Örneğin; Opel markasının kullanım kılavuzunda, X markasını önermesi için X markası Opel’e belirli bir miktar ödeme yapmaktadır.

    • 1-aracım audi a-3 tsi
     model 2013-14 tsi-140 psi
     2-polo 1.2 tsi
     model 2016-90 psi
     liqui moly 5w30 veya motul yağlarının hangisi uygundur.
     teşekkürler.

    • Iyi gunler 2008 model euro 4 mıtsubıshi l 200 aracıma motor yaptırdım 14 bın km oldu aama aracta yag eksiltme sorunu var 15 40 castrol kullanıyorum acaba sorun yagdan kaynaklı olurmu.

    • Merhaba Mehmet Bey.
     Aracım 2001 model Jaguar S Type 3.0 V 6 Benzinli.Aracıma hangi yağı kullanmam gerekiyor.!?Araç kitapçığında Castrol bilgileri mevcut bir önceki yağ değişimini Maslak jaguar özel servisinde Mobil 1 olarak yapıldı.Benim kişisel tercihim luqi moil fakat servisler Castrolden yana tercih kullanmam gerektiği konusunda fikir beyanında bulunuyor.konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.

 2. Merhabalar ben yeni oto tamir dükkanı açtım ve piyasada o kadar farklı yağlar var ki bende hangi yağı kullanacağımı şaşırdım sizin fikriniz ne dir yada hangi yağı önerirsiniz

  • Merhaba hayırlı olsun dükkanınız. Motor yağları konusunda şu marka iyidir diyemem çünkü her aracın motor yağı şekli farklı. Ancak her araç üreticisi ürettiği araçlara koyulmasını tavsiye ettiği yağ markalarını belirtiyor. Örnek verecek olursam Renault Elf motor yağlarını araçlarında öneriyor. Bir diğer üretici Fiat ise Selenia motor yağlarını öneriyor. Ford Castrol motor yağlarını öneriyor. Bu bağlamda servisinize gelen araçlara üreticinin tavsiye ettiği yağları kullanmanız sizi kararsızlıktan kurtarabilir.

   • Merhaba Mehmet Bey.
    Aracım 2001 model Jaguar S Type 3.0 V 6 Benzinli.Aracıma hangi yağı kullanmam gerekiyor.!?Araç kitapçığında Castrol bilgileri mevcut bir önceki yağ değişimini Maslak jaguar özel servisinde Mobil 1 olarak yapıldı.Benim kişisel tercihim luqi moil fakat servisler Castrolden yana tercih kullanmam gerektiği konusunda fikir beyanında bulunuyor.konuyla ilgili bilgilendirirseniz sevinirim.Teşekkür ederim.

  • otomobil sektöründe en çok tercih edılen yag castrol . fakat bazı servısler para kazanmak ıcın tabıkı farklı markalar kullanabılıyor.

   • Merhaba,

    Motor bölümüne zarar veren tortuların %99 oranındaki sebebi Castrol marka yağ kullanımı. Konu hakkında daha fazla bilgi için yabancı otomobil forumlarını okuyunuz.

  • Slm bende dacia solenza 2005 model 1.4 benzin tüplü km 138000 de amaborjinal değil yüksek km ola bilir ve yağ yakma oluyor ve eksiltiyor elf yağı 10 40 kullandım ama yağ katkisi kulandim ama çözüm olmadı ne yapmam lazim

  • her motor icin Rowe oil cesitleri ile anlasma yap.

   hem kazanırsın .
   Hem müsterinin yüzü güler.
   kaliteli yaĝ .
   ciddiye al beni .
   bayisini Bile alırsın.

 3. Şu anda Dünyanın en iyi yağı Liqui Moly markası gösteriliyor. Yabancı dergileri okuyun, youtube da izleyin göreceksiniz. Kullanıcıların tamamı aynı şeyi söylüyor, motor sesi ve gürültüsü azaldı. Bence Türkiyede daha çok kullanıcı bu markayı denemeli.

 4. Yeni nesil motor yağlarının bir çoğu hangi marka olursa olsun standartları yüksek ve araçların gereksinimlerini karşılar, önereceğim marka Mobil 1

 5. Nissan navara d40 dpf ‘li 75000km 2.500cc
  163bg 2014 ne kullanmamı tavsiye edersiniz.
  Mevcut kullandığım yağ petronas 5000RN 5w 30 teşşekkür ederim

 6. Slm benim arabam dacia logan 2011 model 1.5 dci ambiance lubex 5w30 diye bi yağ koydular castrol dememe rağmen illa lubex en iyisi diye koydular içim rahat değil

  • Merhaba,

   Liqui Moly ve Motul marka yağların liste başı olduğunu söyleyebilirim. Performans ve etkin yağlama konularında gayet başarılılar. 5W30 viskozite değeri 1.5 dCi motora uygun değer. Yabancı otomobil forumlarında Castrol marka yağın, motorda kurum oluşturduğu ve tortu bıraktığına dair bir çok bilgi bulabilirsiniz. X marka yağ 90 lira iken Y marka yağın 150-160 lira seviyelerinde fiyata sahip olması normal değil.

   Yan sanayi parça ne ifade ediyor ise ucuz yağ da aynı şeyi ifade eder diyebiliriz. Liqui Moly ve Motul markalarından bütçenize uygun olan yağı alabilirsiniz. Şuan kullandığınız yağın aracınıza zarar verdiğini düşünüyorsanız, “Engine Flush” tarzı bir katkıyı yağ değişimi öncesi aracınızın motoruna uygulayabilirsiniz.

 7. Merhaba skoda superb 2016 1.4 benzinli tsi hangi motor yağ kullanmalıyım gerçi ben Liqui Moly motor yağınaldım ilk defa denicem Türkiye pek bilen kullanan yok bu yağdan galiba

 8. İyi akşamlar araç 2012 model hyundai accent blue 1.4 benzin&lpg 60.000 binde en iyi yağ hangisi hangi yağı önerirsiniz yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

 9. Merhaba aracım 2019 09 tce 90 bg turbo destekli benzinli araç.daha önce reno elf yağ ile anlaşmalı idi artık castrol ile çalışıyorlar. serviste 5/40 dediler ama 5/40 nın birçok versiyonu bulunuyor .300-400 tl arasındaki maliyetlere 1000 tl fiyat biçiyorlar serviste

 10. merhaba ben toyota vitz 2011 model benzinli otomatik araç kullanıyorum son iki yıldır ayda ortalama 2500 km gidiyorum arabam yağ eksiltiyor .yağ kaçırma veya yağ yakma durumu yok .arabam için hangi yağı kullanmamı önerirsiniz yaşadiğim bölgede hava sıcaklığı 8 derecenin altına düşmez ama yazın 45 dereci bulur.şimdiden teşekkür ederim.

 11. Dünyanın en kaliteli Madeni yağı
  MOTUL’ DUR
  Ayrıca Motul dünyanın ilk madeni yağıdır! KURULUŞ 1853.
  Adamlar dünyada; bırakalım arabayı, petrol bulunmadan, Balina yağlarından endüstriyel makina yağları üretmeye başlamışlar. İsmi bile değişmemiş Motul olarak başlamış Motul olarak devam ediyorlar.
  Bunları araştırabilirsiniz.
  Bahsedilen Marka piyasaya yeni çıkan 10-20-30-50 yıllık bir marka değil
  Bir buçuk asırlık bir marka.
  Bütün yağ markalarına 10 basar. Bütün Araba markalarına gönül rahatlığı ile katabilirsiniz.
  Hele ki yağ yakan eksilten arabanız varsa Motul 6100 serileri bu problemler için üretilmiştir.

 12. Bende 2015 model opel insignia 1.6 170 HP Turbo benzinli araba var. Hangi markanın yağını önerirsiniz. Servisin koyduğu yağ GM marka 5w30 Dexos 2 diye geçiyor ama ben daha kaliteli yağ kullanmak istiyorum

  • Servisin koyduğu gm 5w30 yağ çok kaliteli bir yağdır aynı yağı kullanmaya devam edin. Çünkü bu yağı Lukoil dolduruyor Lukoil genesis 5w30 dexos 2 onaylı olup aracınızın fabrika dolum yağıdır. Başka marka da macera aramamanızı tavsiye ederim hoşçakalın

 13. 97 model Astra f 22000 km de. Motul 10 40 6100 serisini kullanıyorum. 6000km sonra yağ iyice eksildi. Duman atma vs yok. Araç lpg li. Yer Mersin. 10 40 devam mı etmeliyim değiştirmeli miyim?

  • kaliteli bir markanın 15 40 yağını kullanmalısınız.türkiye iklimine uygundur.10 40 a göre biraz daha kalındır ve aracınızın daha az yağ yakmasını sağlar.

   • Merhaba Recep,

    Kendi adıma konuşuyorum. liqui Moly kullanıyorum ve memnunum, ancak çevremde farklı insanlar farklı yağ markalarını kullanıyorlar ve onlarda memnunlar. Motul, Castrol, Shell gibi. Bu duruma çok dikkat ediyorsanız, size tavsiyem araç üreticilerini kendi markasına göre yağ tavsiyeleri oluyor. Onlara dikkat ederek de tercih edebilirsiniz.

 14. Herkes birşeyler tavsiye ediyor lakin yağlarda en önemli nokta otomobil üreticilerinin verdiği onaylara uygun yağı tercih etmektir Türkiye’de şişirilmiş bir Castrol algısı var elbette kötü marka değil ama gereksiz pahalı bu durumda en ideal ve marka değeri en yüksek olan marka Shell aracınıza uygun olan onayları kitapçıktan bakıp yağ seçimini doğru ve sorunsuz olarak yapabilirsiniz

 15. Merhaba,
  Aracım seat ibiza 1.0 atmosforik start stoplu 80 beygir. (paramız buna yetti 🙂 )
  120 km hız ile 3500 devir gidiyorum. Yani uzun yolda 3000 ile 4000 devir arası kullanıyorum. Yag sıcaklıgı 97-108 arası gidip geliyor.
  Sizce hangi yagı kullanmalıyım yag sıcaklıgının cok artmaması için?
  Servis castrol 5w30 koyuyor. Ancak castrol 5w40a gecsem daha mı iyi olur? Ya da motul 0w40a ?
  Şimdiden değerli yorumları ile katkıda bulunan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi Çekebilir

Diğer Haberler