PC HocasıDonanımErişim Noktası Access Point Nedir ?

Erişim Noktası Access Point Nedir ?

 

Genel anlamı ile internet dostu olan ve kullanıcıların kablosuz internet aracılığı ile birbirine bağlanarak dosya, fotoğraf video veya içerik paylaşmalarını sağlayan aygıta Access Point denilmektedir. Yani kablosuz olarak sinyalleri tekrarlayan, güçlendirip mesafeyi ve alanı daraltan cihazdır.

Access Point Nasıl Kullanılır ?

Şöyle düşünün: 500 metre karelik bir alanda Wi-Fi kullanıyorsunuz. Bu alanda toplamda 5 bilgisayar var ve hepsi bir yere dağılmış. Modemden en uzak bilgisayar haliyle bu internet erişiminden sağlıklı bir şekilde yararlanamayacaktır. Bu gibi durumlarda ise Access Point devreye girerek köprü görevi görür ve internet sinyallerini güçlendirerek sağlıklı bir şekilde bağlantı yapılmasını sağlar.

Genellikle USB veya LAN aracılığı ile bağlanabilen access point bilgisayarınız SSID kullanarak erişim sağlamaya başlar. Access Pointler internet olmadan kullanılamadığı gibi, alanlara göre bir veya birden fazla access gerekebilir.

access-point-wireless
İki Türde Access Point Bulunur

Üretim esnasında 2 farklı access point bulunmaktadır. Evler ve ofisler için kapalı mekanlarda kullanılanlara iç erişim noktası adı verilir. Açık alanlar, kampüsler ve bahçe gibi alanlarda kullanılanlara ise dış erişim noktası denilmektedir.

Günümüzde en fazla kullanılan Access Point markaları ise TP-Link, Airties ve Cicso olarak bilinirler. Bu ürünlerin kaliteleri ve kullanım alanları, diğer markalara nazaran daha iyi verim sağlayabilmektedir.

Access-Point-Kurulumu
Sağlıklı bir Access Point bağlantısı kurmak istiyorsanız, ara birimleri doğru yerlere yerleştirmenizde fayda var. Duvar, eşya veya diğer engelleyici alanlar iletişimin zayıflamasına neden olur. O yüzden access pointler kullanıcıların deneyimleri ve kullanım alanlarına göre şekillenebilmektedir. Eğer kurulumu bilmiyorsanız, aşağıdaki videoyu izleyerek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Access Point Kurulum Videosu

 

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/erisim-noktasi-access-point-nedir-21472-7441/ linkinden 28.07.2021 14:07:18 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

2 Yorum

  • Benim de internette çok sorunum var. Access point önerdiler TP Link aldım yazinizdaki gibi inşallah güzel olur

  • benim internet sinyalimde sorun yok ama acces pointim var tp-lınk 300mbps bu cihaz internetin hızını artırır mı?

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video