Eskişehir Dünyanın En Güvenli 12. Şehri Seçildi

Yurt dışında yapılan araştırmaya göre, İç Anadolu Bölgesi'nin incisi olarak nitelendirilen Eskişehir, şuanda Dünya'nın en güvenli 12. şehri olarak seçildi. Aynı zamanda Türkiye toprakları içerisinde de en güvenilir şehir ünvanını aldı. Peki Eskişehir'i bu denli güvenli yapan en önemli detaylar neler?

Geçtiğimiz aylarda ekipçe Eskişehir'i gezmiş kişiler olarak bu detayları size iletiyorum. Konuya girmeden önce "sen ne düşünüyorsun hocam? Sence de öyle mi?" diye soracak olursanız, Eskişehir kesinlikle daha fazlasını hak ediyor.

Eskişehir Artık Dünyanın En Güvenli 12. Şehri

Şuanda Dr. Yılmaz Büyükerşen tarafından Belediye Başkanı olarak idame edilen şehre gittiğinizde direkt sizi etkileyen insanların sıcak kanlı davranışları ve güler yüzleri oluyor. Bakın bunu abartmak için kesinlikle söylemiyorum. Çok basit bir örnek vereceğim; Meydana indiğimizde tarihi evlerin olduğu yerlere gitmek için adres sorduk ve yoldan geçen, soruyu duyan 3 kişi gelip "en yakın nasıl gidebiliriz?" diye bize yardımcı olmaya çalıştılar.

Ardından bu konuşmaların üstüne güler yüzü ile "Selametle, dikkat edin kendinize" diyerek bizi yolculadılar. Bunu Eskişehir'e iner inmez ilk yaşadığımız anı olarak anlatıyorum. Gerçekten bizi çok etkilemişti. Şimdi aklınızda "e hocam belki size öyle denk gelmiştir" diye geçirebilirsiniz. Fakat gittiğiniz her mekanda hemen hemen aynı manzaralar ile karşılaşıyorsunuz.

"Eğer gitmediyseniz, görmeniz gereken şehirlerin başında gelmesi gerektiğini düşünüyorum."

Öğrenciler Çoğunlukta

Bilirsiniz Eskişehir denildiğinde öğrenci tayfası aklınıza gelir ve "öğrencilerin şehri" tabirleri ile karşılaşabilirsiniz. Gerçekten doğru zira her yerde öğrenci kaynıyor. Üstelik çarşı, meydan ve tarihi yerler de dahil. Herkes hafta sonları bir yerlerde iyi vakitler geçirmeye çalışıyor.

Gittiğimizde ise insanların bu denli sıcak yaklaşmaları bize garip gelmişti. Zira İstanbul'da aynı manzaraları görmeniz neredeyse imkansız. Sonra kendi kendime dönüp "keşke Eskişehir'de yaşama fırsatım olsa" diye çemkirdiğim de olmuştur.

Dünyanın En Güvenli Şehri Abu Dabi Oldu

Şimdi Eskişehir 12. seçildi diyoruz ama bunun bir de ilklerde yer alan listesi var. İlk sırada ise Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti olan Abu Dabi bulunuyor. Şimdi buralarda para ve geçim sıkıntısı olmadığını ve lüks yaşamın hat safhalarda olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Alım gücü yüksek olduğu için, buralarda insanlar para için adam öldürmüyor veya insanlara zarar vermiyorlar. Çünkü alabilecekleri her şeye sahip durumdalar.

Diğer tarafta ise ikinci sırada yine lüks yaşamı ile bilinen Katar'ın başkenti Doha var. Aynı yorumlarımı bu şehir için de kullanmam doğru olacak sanırım. Üçüncü sırada ise çekik kardeşlerimizin olduğu Japonya'nın Osaka kendi var.

Bu oylamalara ise toplamda 338 şehir katıldı. Açıkçası böyle bir başarının gerçekten insanların içinden gelerek umut vaat ettiği bir şehir olduğunu düşünüyorum. Umarım diğer şehirler de bu şehrimizden örnek alırlar.

Konu ile ilgili Tepebaşı Belediyesi ise şöyle bir Tweet attı;

Biz de Eskişehir'e gitmeyen dostlarımız için, ufak bir Eskişehir turu hazırladık. Eğer vaktiniz varsa İstanbul'dan hızlı tren ile direkt 2 saatte varabiliyorsunuz. 1 gün içerisinde de her yeri gezebilmeniz mümkün. Bir uğrayın deriz :)

İlgili Etiketler