reklam
Ana SayfaHaberlerFacebook, Calibra’ya Benzeyen Logo Yüzünden Davalık

Facebook, Calibra’ya Benzeyen Logo Yüzünden Davalık

Yaz boyunca, Facebook’un Libra kripto para birimini ve yönetmesine yardımcı olacak Calibra yan kuruluşunu açıkladı. Facebook ayrıca Calibra için bir logo tanıttı ve aslında, bir başlangıç bankası olan Current logosuna biraz benziyor. Anlaşılan, Current, o kadar öyle kabul etti ki, marka ihlali iddiasıyla Facebook aleyhine davada bulundu.

 

Her iki firmaya yapılan logo aynı kişiden!

Davada dört sanık yer alıyor: Calibra ilgili IP adreslerinin sahibi olan Facebook, Calibra ve Calibra logosunu tasarlayan ajans Character. Davada adı geçen bir tasarım şirketi görmek sizi şaşırtabilir ama Character görünüşe göre her iki logoyu da kendisi tasarlamış.

Tinder geçen yılda kullanıcılarından 1.2 milyar dolar kazandı

Bahsi geçen bu iki logo üç yıl ara ile tasarlanmış. Şu anda Current, logosunu Ağustos 2016 yılında kullanmaya başladığı iddia ederken, Facebook’un Calibra logosu bu yılın Haziran ayında ortaya çıktı. CoinDesk’in konuşma yaptığı fikri mülkiyet avukatı bu durumu çok iyi özetliyor:

Pepper Hamilton LLP Fikri Mülkiyet Departmanı’nın ortaklarından Howard Shire CoinDesk’e verdiği demeçte, “Sanığın logosunun davacının logosunu oluşturan aynı firmadan çıkması şüpheli.” dedi.

 

Etiketler

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

Teknoloji ve Uzay meraklısı bir UI/UX Designer. Evlenmediğimiz sürece bu kadar bilgi yeter :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz