PC HocasıSosyal MedyaFacebookFacebook Seçim Dönemlerinde Siyasi Reklamları Yasaklıyor

Facebook Seçim Dönemlerinde Siyasi Reklamları Yasaklıyor

 

İyi ya da kötü, Facebook‘un 2016 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimleri’nde büyük bir rol oynadığına inanılıyor, ancak bu yıl Facebook, sosyal hizmetin sonucu ne olursa olsun mümkün olduğunca karışmamasını istiyor. Bir blog gönderisinde şirket, 3 Kasım’da sandıklar kapandıktan sonra seçimlerle ilgili herhangi bir reklam göstermeyeceğini açıkladı ve şunları söyledi:

“Reklamlar sesini ifade etmenin önemli bir yolu olsa da, karışıklık veya kötüye kullanım fırsatlarını azaltmak için 3 Kasım’da sandıklar kapandıktan sonra ABD’de tüm sosyal meseleleri, seçimle ilgili veya siyasi reklamları geçici olarak durdurmayı planlıyoruz.”

Son zamanlarda yapılan bir anket, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının yaklaşık 1 / 3’ünün seçimden sonra sonuçlar tartışmalı olduğundan şiddet beklediğini gösteriyor. Facebook, Reuters gibi büyük haber yayınlarına paralel olarak seçim sonuçlarını bizzat duyurarak ve aksi takdirde sonuçların henüz mevcut olmadığını belirten bir pankart göstererek bu sorunu ve erken zafer ilanı sorununu çözmeye çalışıyor.

Küresel ilişkiler başkanı Nick Clegg de şiddete yol açabilecek diğer içeriklerin kısıtlanmasını önerdi. Sosyal Ağ devi, son zamanlarda örneğin QAnon’a karşı harekete geçti.

Yazar Hakkında

Cenk Kahramaner

Cenk Kahramaner

İstanbul'da yaşayan bir teknoloji editörü, aynı zamanda UI/UX/Graphic Designer

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video