PC HocasıSosyal MedyaFacebookFacebook Video Oynatıcısı HTML 5’e Geçiş Yaptı

Facebook Video Oynatıcısı HTML 5’e Geçiş Yaptı

 

Sosyal Medya devi Facebook, artık kullanıcıların isteklerini ve alt yapı uygulamalarını daha iyi karşılayabilmek için HTML 5 alt yapısına geçiş yaptı. İlk olarak video oynatıcısında HTML 5 güncellemesini getiren Facebook, daha hızlı ve daha dinamik görünüme sahip oldu!

facebook-html5-video

NEDEN HTML 5 ?

İnternet teknolojilerinin beşinci ve en son sürümü olarak bilinen HTML 5, Google Chrome, Safari, Mozilla, Opera, Internet Explorer ve Microsoft Edge’yi destekliyor. İlk olarak bu değişiklik Facebook’da video oynatıcısında uygulandı.

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz haftalarda Adobe firması Flash uygulamasının bittiğini ve son sürüm olan HTML 5 yapıya sahip Adobe Animate CC’ye geçiş yapmıştı. Facebook’da video oynatıcısında ve uygulamalarında Flash desteğini kaldırarak HTML 5 sürümüne geçiş sağladı.

Facebook Güvenlik birimi tarafından yapılan açıklamada “Adobe Flash uygulamasının çok sorunlu olduğunu ve sürekli hatalar alındığını belirtti. Yeni HTML 5 yapıda ise tüm tarayıcılarda oldukça hızlı ve güvenilir olarak kayıtlara geçirildi” dedi.

Test süreçleri bir ay süren bu süreçte 106 güvenlik test yapılmış. Kısacası artık Facebook’ta HTML 5 görmeye yavaş yavaş alışacağız. Hem daha hızlı, hem de daha güvenli bir alt yapıya merhaba diyelim.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/facebook-video-oynaticisi-html-5e-gecis-yapti-2590/ linkinden 16.10.2021 09:10:46 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad