PC HocasıOyunFIFA 2016 ve PES 2016 Karşılaştırması

FIFA 2016 ve PES 2016 Karşılaştırması

 

Her oyuncunun mutlaka sorduğu ancak cevabını net alamadığı sorudur “FIFA mı PES mi ?” Biz de bugün FIFA 2016 ve PES 2016 karşılaştırması ile tüm eksileri ve artıları ele alıyoruz.

FIFA 2016 vs PES 2016 KARŞILAŞTIRMASI

FIFA 2016

Defans Stili: Öncelik olarak FIFA 2016 oyununda ilk dikkat çeken özellik gol atmanın çok daha zor olduğu. Eski oyunlarda, forvetin defansın arkasına sızması ve koşu yoluna top bırakarak çok daha kolay gol bulma imkanı sağlanabiliyordu. Ancak FIFA 2016‘da savunma hatları çok sert. Öyle ki defansı geçmek için büyük çaba harcamanız hatta bir kaç hareket ile dağıtmanız gerekiyor.

Oyunda skora ulaşabilmek için kolektif futbolun inceliklerini kullanarak, nokta atışı yapmalı ve golü bulmalısınız. Aksi taktirde FIFA 16‘da gol atabilmek gerçekten insanı çileden çıkartabiliyor.

Pas Stili: Bilirsiniz oyun içerisinde koordinasyon ve pas stili çok önemlidir. Bu paslar sayesinde defansın araya girmesi çok güç hale geldiği için gol pozisyonu bulmak git gide zorlaşıyor. Defans oyuncuları resmen uçanı kaçanı yakalayabilecek şekilde kodlanmış durumda.

Orta açıp kafa golü atmak istiyorsanız aklınızdakinden vazgeçmenizi öneriyoruz. Zira FIFA 2016‘da kafa golü atmak neredeyse imkansız. Defansın yanı sıra kaleciler de adeta kuş uçurtmuyorlar.

Oyun Stili: EA ekibi ayrıca antreman özelliği ve maç önceki ufak mini oyunlarını hayatımıza yerleştirerek baskı altında hata yapmamızın önüne geçebiliyor. Hızlı oyuncular için çok fazla sıkıntı olmasa da, topsuz alanda depar atılabiliyor. L1/LB kombinasyonu ile birlikte topa dokunmayı bırakabiliyorsunuz. Bu sayede defansa karşı çalım atabilme imkanınız daha kolay oluyor. Tabii bunun da bir alışma süreci var.

fifa_16_oyun_ici
FIFA 2016’DA EN BÜYÜK YENİLİK: KADIN LİGİ

FIFA 2016‘daki en büyük yenilik 12 Ulusal Kadın Futbol Takımının yer alması diyebiliriz. Kadın takımının oyunu daha az fiziksel ve rakip sert savunma gerçekleştirmeden kibarca oynuyor. Yani kadın takımları erkek takımlarına göre daha akılcı ve daha faulsüz diyebiliriz. Unutmayın, geçen seneki FIFA’ya da beş üzerinden beş vermiştik. Ancak bu oyunda 5 almayı hak etmiyor desek yalan olur.

fifa_16_kadin_ligi
PES 2016

Oyun Stili: PES, 20 yaşına girip onun heyecanını yaşarken 2016 sürümünde kendi uzmanlık alanlarına yoğunlaşmış durumda. Bilirsiniz, PES her zaman golleri ile meşhur olmuştur. PES 2016‘da da birbirinden güzel goller izlemeye devam edeceğiz gibi görünüyor. Her yaptığınız maçta gol atamama ve yememe oranınız amatör seviyede bile olsa çok düşük. West Glamorgan City isimli takım sizi yıldızlar ile dolu kadrosuyla şampiyon edebilir.

FIFA’nın simulasyonuna benzeyen oyununa karşılık PES her zamanki atarlı ve yaramaz çocuk konumunu bu versiyonunda da korumaya devam ediyor.

Pas Stili: Akıcı ve keskin paslar, isabetli ortalar oyunun yaratıcılık seviyesini üstlere çıkartsa da, futbolun içgüdü ile oynanan bir oyun olduğunu bizlere çok iyi hatırlatıyor. FIFA’nın aksine PES 2016 topla birlikte her fırsatı değerlendirmenize imkan sağlıyor.

Defans Stili: Defansta da aynı sarsaklığına devam eden PES, oyun içerisinde üç oyuncuyu birden ipe dizdikten sonra kaleci ile karşı karşıya kaldığınızda topu tribünlere göndermek gibi gerçekliklerini hala koruyor. Bu durum bizlere profesyonel bir futbolcuyu hatırlattı, baş harfi S, bakalım bilebilecek misiniz 🙂

Gol yemeden maçı bitirebilmek oldukça zor ancak bol bol gol atma fırsatları da karşımıza çıkmıyor değil. Özellikle maç yapmadan önce oyunun zorluk seviyesini yükselttiğiniz taktirde bol bol gol yeme fırsatlarını da elde ediyorsunuz.

pes2016
Multiplayer Modu: Multiplayer olarak maç yapmak eğlenceli ancak çok da iyi değil. Multiplayer modunda herkes kafasına göre saçma sapan isimler koyabiliyor. Ayrıca maç yapmaya başladığınızda normal moddaki gibi değil, donarak veya kasarak oyunu oynayamayabiliyorsunuz. Bu da karşınızdakini uçururken, sizi kahredebiliyor.

PES 2016’nın iki olumsuz yönü  bulunuyor. Bunlardan birincisi kötü savunma stili ve garip takım isimleri. Diğeri ise gol yollarının çok açık olması. Bu olumsuz etkenler de sizi bir zaman sonra oyundan soğutabiliyor.

SONUÇ

FIFA 2016 serisi önceli versiyonlarına göre daha zor ancak inat ederseniz oyunun karşılığını alabiliyorsunuz. PES 2016 için ise aynı şeyi söylemek mümkün değil ne yazık ki. Oyunu hissetmek isteyenler burun kıvırsa da eğlence bakımından PES’in üzerine yok.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/fifa-2016-ve-pes-2016-karsilastirmasi-3092/ linkinden 21.06.2021 19:06:40 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

8 Yorum

 • Pes artık eskisi gibi degil, önceden fifayi begenmezdik adamlar sistemi değiştirdi artık fifa çok tutuluyor

 • windows 7 64 bit intel core tm i3 2120 cpu 3.30 ghz 4 cpu işlemci 8 gb ram geforce gt 420 2 gb 128 bit ekran kartı. Sizce kac fps olmalı

 • Merhaba,
  Ekran Kartı : GT 420
  RAM : 6 GB
  İŞLEMCİ : İNTEL CORE İ3 4120
  yine de 35 fps alıyorum

 • Merhaba bilgisayar özelliklerim bu şekilde acaba CS:GO oynanır mı hangi ayarlarda oynanır?
  İşlemci: AMD A4-4455M
  2.10 Ghz
  Ram:4 Gb RAM (3,46 kullanılabilir)
  64 Bit işletim sistemi
  Ekran: AMD RADEON HD 7500G + HD 7500m/7600m Dual

 • 4gb ram 64 bit intel core i3 2.50ghz intel hd graphics 4000 akıcı bi şekilde oynayabilirmiyim acaba

 • MERHABA ben cs go oynamak istiyorum ve sistemim yeterli mi kaç fps alabilir öğrenmek istiyorum. Sistemim AMD Radeon HD 7310 Grafik Kartı 4gb ram 64 bit İşlemci: Radeon(tm) HD Grafikli AMD E1-1200 APU 1.4 GHz WİN 7 143 gb boş alan kaç fps alırım. 🙂

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video