PC HocasıHaberlerFps Ölçme

Fps Ölçme

 

FPS ölçme günümüzde hemen hemen her oyuncunun kullandığı bir yöntem. Genellikle yeni satın alınan sistemlerde PC’nin ne kadarlık bir performansta, ne kadar değerlere çıkabildiğini görmek amacı ile kullanılır. Biz de bugün FPS ölçebilmeniz için gerekli olan ve aktif olarak kullanılan 4 FPS Ölçme aracını yayınlıyoruz.

FPS Değerleri Olmadan Olur mu?

Özellikle bilgisayar oyunu oynayan kullanıcıların sıkça muzdarip olduğu konu olan FPS (İngilizce: Frame Per Second) yani  oyunda karakterinin kendi gözünden oynandığı oyunlara FPS tarzı oyunlar diyoruz. Bir çok kullanıcı oyun esnasında veya bir oyunu oynamadan önce ne bir değerde oynayacağını merak etmektedir. Bu rehber yazımızda bilgisayarınızın oynadığınız oyunlarda ne kadar FPS değeri aldığını gösteren programların listesini yaptık.

1-MSI Afterburner


Bizim de sistem ve ekran kartı incelemelerinde sıkça kullandığımız MSI Afterburner, grafik kartlarınızın tam kontrolünü sağlayan, dünyanın en tanınmış ve yaygın kullanılan grafik kartı overclock programıdır.

Ayrıca, donanımınızın inanılmaz derecede ayrıntılı bir görünümünü sağlar ve fan profilleri, kıyaslama ve video kaydı gibi bazı ek özelliklerle birlikte gelir. MSI Afterburner tamamen ücretsizdir ve tüm markalardan grafik kartları ile kullanılabilir.

2- Fraps 

Oldukça eski bir uygulama olan Fraps  kullanımı kolay ve ücretsiz bir uygulamadır. Uygulama da Fps haricinde oyun içi video ve ekran görüntüsü almanıza da imkan sağlayan bir uygulamadır.

3- Nvidia Shadowplay

Ekran kartı üreticisi Nvidia tarafından geliştirilen Shadowplay bünyesinde bir çok özelliği barındırmakta. Oyun fps,ekran görüntüsü , video gibi bir çok şeyi kayıt etmenize yaramakta. Ayrıca video kayıt alıp gif olarak kayıt etme imkanı da sağlamaktadır.

Ayrıca Youtube ve Twitch yayıncıları için tek tıklamayla yayın yapma imkanı sunmakta. 4K’ya kadar ekran görüntülerini yakalayıp uygulamadan çıkış yapmadan sosyal medyada paylaşma imkanı sağlamaktadır.

4 – Steam

Dilerseniz Steam üzerinden de oyun içinde ne kadar fps aldığını görüntüleyebilirsiniz. Bunun için öncelikle Ayarlar/Hesap kısmından Beta update kısmını kabul etmeniz gerekiyor ardından steam tekrar dan giriş yapıp Ayarlar/Oyun içi kısmından oyun içi fps sayısı sekmesinden değerlerin ekranın neresinde görülmesini istiyorsanız o kısımı seçip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/fps-olcme-37350/ linkinden 28.10.2021 18:10:48 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

İsmail Dikmen

Türkiye'nin sektörel birçok kurumsal ajans ve firmalarında dijital pazarlama, e-ticaret sorumlusu olarak çalışmaktadır/çalışmıştır. 5 yıllık sektör deneyimi bulunmaktadır.

15 Yorum

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad