PC HocasıHaberlerFutbolda artık Video Hakem teknolojisi kullanılıyor

Futbolda artık Video Hakem teknolojisi kullanılıyor

   

Dünya genelinde büyük küçük tüm maçlarda hakem faciaları yaşanıyor ve yaşanmaya devam ediyor. Bu duruma özellikle penaltılarda çözüm getirebilmek için yeni bir video hakem teknolojisi geliştirildi. Bundan böyle hakemler bu teknolojiyi kullanarak penaltı olup olmadığına karar verecek.

İlk defa FIFA Kulüpler Dünya Kupası karşılaşmasında kullanılan bu video hakem teknolojisi ile birlikte penaltı uygulaması da hayata geçmiş oldu. Sistem şöyle çalışıyor; ceza sahası içerisinde video hakem olayları anlık kaydediyor ve herhangi bir penaltı durumunda ise sistem uyarı veriyor. Bu sayede hakem ön yargı ile yaklaşmadan gidip sistemdeki video kaydını izliyor. Sonrasında ise penaltı olup olmadığına karar veriliyor.


Zira bir kaç yıl önce FIFA kale arkası hakem görevlileri tutmuştu. Ancak bu hakemler de olayları minimuma indiremediği gibi, aldıkları kararlar da asıl hakemler tarafından pek takılmadı. O yüzden artık teknolojiden faydalanarak böyle bir uygulamaya geçiliyor. Zira aşağıdaki videoyu izlerken siz de ne kadar başarılı bir sistem olduğunu göreceksiniz. Umarız bu teknoloji sayesinde artık hakem katliamları ortadan kalkar veya minimuma iner. Özellikle penaltı gibi önemli ve maçın kaderini değiştirebilecek olaylar gerçekten kırılma noktası.

Aşağıdaki maç ise FIFA Kulüpler Dünya Kupası Kashima Antlers ve Atletico Nacional arasında geçiyor. Yarı final karşılaşması olduğu için ceza sahası içine orta yapılacakken rakip takımdan birisi rakibine çelme takıyor. Bu durum ise hakemin gözünden kaçıyor. Sonrasında ise hakem operatörün uyarması üzerine saha kenarına giderek pozisyonu tekrardan izliyor ve pozisyonun foul olduğuna kanaat getirdikten sonra penaltı kararı veriyor.

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/futbolda-artik-video-hakem-teknolojisi-kullaniliyor-17804/ linkinden 29.01.2022 14:01:39 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Banner