PC HocasıİncelemeGameGaraj Slayer 10XL Laptop İncelemesi

GameGaraj Slayer 10XL Laptop İncelemesi

   

Yakın zaman öne ülkemizde oyuncu laptoplarının satışına başlayan GameGaraj, şu sıralar yeni bir modeli daha satışa sundu. GameGaraj Slayer 10XL adıyla satışa sunulan serinin diğer modellerden biraz daha farklı bir yapısı var. Öyle ki seri biraz daha üst segmente hitap ediyor.

Dilerseniz sözü hiç uzatmayalım ve bu yeni üst segment laptop modeli için detaylı incelememize geçiş yapalım.

GameGaraj Slayer 10XL Tasarımı Nasıl?

Tasarım konusunda hem sevdiğim noktalar hem de sevmediğim noktalar olduğunu söyleyebilirim. Önce bir arka kapaktan başlayalım.

Arka kapak kısmında metal bir yüzey tercihi yapılmış. Tek renk gri tercih edilmiş ve kapak tam olarak düz bırakılmamış.

Buradaki hareket, tasarımda sevdiğim noktalardan biri oldu. Spor otomobillerin aerodinamiğe katkı sağlaması açısından kaput kısımlarında kullanılan çizgisel tasarıma benzer bir tasarım var.

Tamamen düz olmayan ve yanlardan hatlarla hareket kazandırılan kapağın tam orta bölümünde ise GameGaraj logosu yer alıyor.

Diğer kısımlara geçmeden önce arka bölümde yer alan 2 adet geniş ızgaranın da dikkat çektiğini ekleyelim.

Kapak Altı

İç kısımda ekran çerçevelerinin yanlardan inceltilmesi dikkatimizi çekiyor. Her ne kadar üst ve alt çerçeveler biraz kalın olsa da yanlardan çerçeveler inceltilmiş.

Klavye bölümünde ise son dönemde çok sık karşılaştığımız gibi low profil klavye kullanılmış ve genel olarak klavyenin sessiz olduğunu söyleyebiliriz.

Artı bir nokta olarak RGB aydınlatması var. Sunulan yazılımlardan bu RGB aydınlatmayı da özelleştirebiliyorsunuz.

Onun dışında kapağı kaldırdığınız zaman oldukça sade bir tasarımın sizi karşılayacağını belirtmiş olalım.

GameGaraj Slayer 10XL

İç Tasarım

Tabii ki birçok modele yaptığımız gibi GameGaraj Slayer 10XL laptop modeline de içerden baktık. Kolay bir şekilde sökülen petekli yapıda alt kapağı çıkardığınız zaman iç tasarımla karşı karşıya kalıyorsunuz.

Oldukça düzenli bir yerleşim yapıldığını gördüğümüz iç tasarım kısmında, Gen4 destekli SSD slotumuz dışında bir SSD slotu daha olduğunu görüyoruz.

Üst kısma doğru ise siyah koruma bantlı bölümde RAM slotlarının yer aldığı gözüküyor. Bu kısımda çift kanal tasarımı karşımıza çıkıyor. Zaten RAM için özelleştirme yapabildiğinizi de eklemiş olalım.

İç tasarımda en çok dikkat çeken kısım ise tabii ki soğutma sistemi. İki tarafta iki fanlı ve 6 adet bakır ısı borulu soğutma sistemi de hemen üst bölümde karşımıza çıkıyor.

 • Portlar: Power girişi, USB 2.0, USB 3.0
 • Portlar: LAN, HDMI, USB Type C, USB 3.0 ve 3,5 mm jak
 • Boyutlar: 398 mm X 273 mm X 24.2 mm
 • Ağırlık: 2.88 kg

Tasarım konusunda ek olarak söyleyeceğim bir şey kalmadı. Tasarımdan daha çok merak edilen kısım yani GameGaraj Slayer 10XL laptop teknik özellikler bölüme geçelim. Burada da adım adım ilerlemek gerekecek.

GameGaraj Slayer 10XL Laptop Özellikleri Nasıl?

En dikkat çeken kısımdan yani ekrandan başlayacağım. Sonrasında işlemci ve ekran kartı gibi diğer teknik detaylarla devam edeceğiz.

Ekran Özellikleri  

GameGaraj ekran konusunda biraz daha iyi bir şey hazırlayalım demiş. Zira seride yer alan ekran diğer modellere göre daha iddialı.

17.3 inç boyutla gelen ekranda IPS panel tercihi yapılmış. Bu yönüyle yansımasız olan ekranın, %100 sRGB renk kapsamı olması da renkler konusunda yüksek doğruluk sunduğunu gösteriyor.

Full HD çözünürlük değeri bulunan ekranın en ilginç yanı ise 360 Hz yenileme hızı sunuyor olması. Evet oyunlarda kare hızlarının yüksek olması güzel avantajlar sağlıyor ama 360 Hz seviyesine gerek var mı bilemedi. Burada kararı kullanıcılara bırakıyoruz.

GameGaraj Slayer 10XL

Ekran Kartı: Nvidia RTX 3070 Ti

Ekran kartı konusunda ise yeni neslin en güçlü modellerinden birine yer verildiğini görüyoruz. GDDR6 8 GB RTX 3070 Tİ modelinin kullanıldığı GameGaraj Slayer 10XL, ekran kartı gücünde ise 115W+25W ile karşımıza çıkıyor.

Daha önce birkaç modelde daha gördüğümüz grafik birimi için teknik özellikleri de bir kez daha hatırlayalım. Son nesil grafik birimi, 5888 CUDA çekirdeğine sahip. Bu yönüyle de RTX 3080 modeline yakın bir performans gösteren 3070 Ti, 1485 MHz seviyesine kadar arttırılmış saat hızları sunuyor.

Bellek kısmında yukarıda da söylediğimiz gibi 8 GB GDDR6 bellek tercih edilmiş ve bellek arayüz genişliği de 256 bit olarak belirlenmiş. GPU’nun hem 3.nesil Tensor çekirdeklerinin hem de 2.nesil RT çekirdeklerinin olması ise RTX ve DLSS desteğini sunmasını sağlıyor.

Böyle değerlendirdiğimiz zaman kesinlikle güçlü bir ekran kartı olduğunu söyleyebiliriz. Zaten videomuzda da izleyeceğiniz gibi oyun testlerinde sorunsuz bir deneyim yaşamamızı sağladı.

GameGaraj Slayer 10XL

İşlemci: Intel Core i7-12700H

GameGaraj Slayer 10XL laptop modelini güçlü kılan yönlerden bir diğeri de serinin içerisinde yer alan işlemci. Son nesil işlemciye geçiş yapan cihaz, en güçlü modellerden biri olan i7-12700H ile geliyor.

Intel’in yeni hibrit mimarisine sahip olan işlemcide, 8 adet E-çekirdek ile 6 adet P-çekirdek var. Yani yine verimlik ve performans çekirdeklerinden oluşan bir küme bizi karşılıyor.

Toplamda 14 fiziksel çekirdeğe sahip olan serinin izlek sayısının da 20 olarak belirlendiğini belirtelim.

Tabii ki işlemcide en çok merak edilen kısım saat hızları. Bu değerleri de çekirdek tiplerine göre hemen aşağı ekliyor olacağız.

 • P-çekirdek Maksimum Saat Hızı: 4.70 GHz
 • E-çekirdek Maksimum Saat Hızı: 3.50 GHz
 • Maksimum Güç: 115W
 • Temel Güç: 45W
 • Önbellek: 24 MB Intel Smart Cache

GameGaraj Slayer 10XL

RAM ve Bellek Durumu

İşlemci ve ekran kartı konusunda oldukça güçlü olan GameGaraj Slayer 10XL, RAM ve bellek konusunda da zengin seçenekler sunuyor. Cihazı satın alırken bu konuda özelleştirmeler yapabiliyorsunuz. 2 X 32 GB ayni 64 GB seviyesine kadar 3200 MHz DDR4 RAM tercih edilebiliyor. Bize gelen modelde 2X8 GB yani 16 GB DDR4 3200 MHz RAM bulunmakta.

Depolama biriminde de farklı tercihler yapılabiliyor. İç tasarım kısmında da söylediğimiz gibi 2 ayrı M.2 SSD slotu var. Burada GEN4 SSD tercihi de yapmak mümkün. Okuma ve yazma hızları konusunda önemli bir farkın ortaya çıkmasını sağlıyor.

Tabii ki yapacağınız bu seçimlere göre fiyatlarda da değişiklikler yaşanıyor. Bütçenize göre artık onu ayarlamanız lazım.

Pil Durumu?

Bu tür cihazlar genelde şarjda kullanılan cihazlar. Zira hem ekran kartı hem de işlemcinin güç değerleri düşünüldüğü zaman, odak çok uzun süre pil dayanımı değil.

Yine de seride tatmin edici süreler sunan 4-hücreli 90 Whr bir batarya var. Adaptör kısmında ise güzel bir besleme sağlayacak 240W adaptörümüz kullanılmış. Ekran kartı için de işlemci için de güç ihtiyacını rahatlıkla karşılayacak cinsten.

Soğutma Performansı

Videomuzda GameGaraj Slayer 10XL laptop oyun testleri bölümünde sıcaklık durumunu göreceksiniz. Videoda da görebileceğiniz gibi laptop, soğutma konusunda yeterli. Belli bir süreden sonra elinizi koyduğunuz alt kısımlarda hafif bir ısınma hissediyorsunuz ama ona da normal diyebiliriz.

Cihazın serin kalmasını sağlayan soğutma sisteminin de çift fanlı olduğunu belirtelim. 2 adet fan ve 6 adet iç çapı büyütülmüş olan bakır ısı borusundan oluşan kompakt bir soğutma sistemi var.

GameGaraj Slayer 10XL

Son Sözler – Artıları Eksileri

GameGaraj Slayer 10XL laptop incelememiz için sona geldik. Bitirmeden önce birkaç şey daha söyleyeceğim. Cihazın oyun testlerinde zaten göreceksiniz ama söz konusu oyun olduğu zaman, gayet yeterli ve güçlü bir laptop modeliyle karşı karşıyayız.

Tasarım belki biraz daha iyi olabilirdi ama güç konusunda yeni nesli yansıtıyor. Tabii ki en kötü yan fiyat. 35 bin TL üzerinde bir laptop modelinden söz ediyoruz. Gerçi bu seviyede düşük fiyatlı ürün de kalmadı.

Artıları

 • Güçlü bir makine. İşlemci ve ekran kartı uyumu gayet verimli çalışmasını sağlıyor.
 • SSD kısmında GEN4 tercihinin yapılabilmesi güzel.
 • RAM ve SSD yükseltmesi yapabiliyorsunuz.
 • Ekran konusunda başarılı

Eksileri

 • Tasarımın biraz daha iyi olmasını isterdim. Kasa biraz daha ince olabilirdi.
 • Kamera konusunda diğer birçok modelde olduğu gibi yetersiz.
 • Tek bölge aydınlatmalı klavye biraz daha iddialı olabilirdi.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/gamegaraj-slayer-10xl-laptop-incelemesi-129390/ linkinden 15.08.2022 00:08:58 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Oğulcan Özsezgi

Yeni teknolojileri incelemeyi seven, bilgisayar aşığı, boş zamanlarında 3D modelleme ile uğraşan bir yandan da aktif olarak editörlük yapan bir genç. :)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video