Google Drive Kullanıcı Sayısı 1 Milyar Olmak Üzere

Google şirketi tarafından geliştirilen ve yürütülmekte olan dosya depolama sistemi Google Drive, her geçen gün daha fazla kişinin ihtiyaç duyduğu bir platform haline geliyor. Hizmet, şirketin yaptığı açıklamaya göre 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmak üzere. Şirket henüz 1 milyarıncı kişinin platforma ne zaman dahil olacağı hakkında konuşmasa da, önümüzdeki hafta içerisinde bu durumun gerçekleşeceği konusunda açıklama yaptı.

Kullanıcıların Bulut Sistemlerine İhtiyacı Artıyor

Günümüzde her türlü işlemi bilgisayar ortamlarında yapıyoruz. Dolayısı ile bu ortamda kullandığımız tüm veriler için depolama alanlarına ihtiyaç duyuyoruz.

Bu veri depolama ihtiyacımızı çoğu zaman fiziksel depolama alanları ile gideriyoruz. Fakat bazı durumlarda; ya bu fiziksel depolama araçları bizlere yetmiyor, ya da her zaman bir fiziksel depolama aracı bulamayabiliyoruz.  İşte bu noktada yardımımıza bulut depolama sistemleri koşuyor.

Bulut depolama sistemleri, çevrimiçi bir şekilde çalışıyor. Kullanıcılar, saklamak istedikleri verileri internet bağlantısı aracılığı ile yapımcı şirketin veri depolama birimlerinde güvenli bir şekilde saklayabiliyor, diledikleri zaman da bu sakladıkları verileri indirerek kullanabiliyorlar.

İşte bu bulut depolama sistemlerinin başta gelen isimlerinden birisi Google Drive. Google şirketi tarafından geliştirilen Google Drive sistemi, hizmete girdiği günden bu yana -Google isminin kullanıcılarda uyandırdığı güvenle birlikte- kayda değer bir kullanıcı kitlesini arkasına aldı. Şirket; 1 milyar kullanıcı sayısı barajını aşan servislerine bir yenisini daha eklemek üzere. 

Şirket tarafından San Francisco'da düzenlenen Google Cloud Next konferansındaki yetkililer, Google Drive hizmetinin çok yakında 1 milyar kullanıcıya sahip olacağını duyurdu. 

Yapılan açıklamaya göre söz konusu hizmetin ne zaman 1 milyarıncı kullanıcıya sahip olacağı belli değil. Fakat yetkililer, bu durumun önümüzdeki hafta içerisinde gerçekleşeceğini beklediklerini söyledi.

Görünüşe göre Google şirketi, kullanıcılara dost olmayı başaran uygulamalar yapmak konusunda fazlasıyla iyi. Zira teknoloji devi şirket, daha önce Gmail, Chrome ve Google Maps gibi servislerde de 1 milyar kullanıcı sayısına ulaşmıştı.

 Bulut Depolamanın Faydaları Nelerdir?

Bulut depolama sistemleri, internet tabanlı çalışan ve yanınızda herhangi bir fiziksel depolama birimi bulundurmanızı gerektirmeyen sistemlerdir. Bu sebepten dolayı; internet imkânının hemen her türlü mekânda bulunduğu günümüzde, kullanıcılara büyük fayda sağlamaktadır.

Kullanıcılar; bu sistemde depolamak istedikleri verilerini, giriş yaptıkları hesaplarına yükler(upload), ve yedeklenen veriye ihtiyaç duydukları her zaman ve mekanda, kıymetli verilerini indirerek kullanabilirler.

İnternet üzerinden çalıştıkları için, yanınızda herhangi bir depolama birimi taşımanıza gerek yoktur. Bu sebepten dolayı hem yükten kurtulur, hem de olası kazalar sonucu fiziksel birimlerinizdeki verilerinizi kaybetme riskinden korunmuş olursunuz. Son olarak; Google gibi şirketlerin kendi depolama alanlarını bizlerden çok daha iyi koruyabileceğine emin olabilirsiniz diyoruz.

İlgili Etiketler