PC HocasıHaberlerGoogle Karl Landsteiner’ı Doodle Yaptı

Google Karl Landsteiner’ı Doodle Yaptı

 

Avusturya kökenli olan 1898 doğumlu Karl Landsteiner, Google tarafından Doodle yapıldı. Ünlü İmmünülog ve Patolog olarak bilinen Doktor, kan gruplarının bulunması ve bu kan gruplarının sınıflara ayrılarak geliştirilmesini sağlayan isimdir. İşte Karl Landsteiner hakkında her şey..

Karl Landsteiner Google’ın Doodle’ında

1930 yılında Nobel Fizyoloji ödülünü alarak tıp dünyasında büyük bir adım atan Karl, Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmalarına devam etmiştir. Başlıca kan gruplarının bulunması ve kan nakillerinin gerçekleştirilmesi için ABO kan grupları sistemini geliştirmiştir.

Google-Karl-Landsteiner
İnsan yapısındaki kan gruplarını incelemeye alan ve bu konuda pek çok tez yazan Karl Landsteiner, kandaki yapısal farklılıkları tespit ettikten sonra onlara A,B ve O olarak sınırlandırdı. Ardından kan nakillerinin hangi kanda daha uyumlu olduğu konusunda çalışmalarını sürdürdü. 1901 yılında alyuvarlar üzerinde hücre zarlarının dış katmanına bağlanan antijenlerin türüne göre kan gruplarını sınıflandırmış oldu. Yani günümüzde A, B ve 0 grup kanları taşıyorsak, Landsteiner tarafından olduğunu bilmemizde fayda var. Google ekibi de bu değerli Bilim İnsanı’nı unutmayarak 14 Haziran tarihinde Doodle yapmış oldu.

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/google-karl-landsteineri-doodle-yapti-21979-10336/ linkinden 15.06.2021 03:06:29 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video