PC HocasıArama MotorlarıGoogle Mayıs Ayı Güncellemesi ve Mobil Uyumluluk

Google Mayıs Ayı Güncellemesi ve Mobil Uyumluluk

 

Bu aralar sıkça algoritma güncellemeleri ile takip ettiğimiz Google, Mayıs ayı içerisinde gerçekleştireceği güncelleme ile birlikte mobil uyumlu web sitelerini arama sonuçlarında daha iyi konumlara taşıyacağını belirtti. Mobil uyumlu olmayan web siteleri ise arama sonuçlarından gerileyerek trafik kaybedecek.

Mobil Uyumlu Siteler Artık Daha Avantajlı

Kullanıcı deneyimini en üst noktalara taşımak için geliştirmelerini sürdüren Google, Mayıs ayı içerisinde gerçekleştireceği güncelleme ile arama sonuçlarında bazı değişikliklerin gerçekleştirileceğini belirtti.

Arama sonuçlarında mobil uyumluluk testi baz alındığı gibi, tarih, içerik ve popülerlik etkenlerine göre de sıralanmaya devam edecek. Sadece mobil uyumluluğu bulunmayan web siteleri bu algoritmadan olumsuz etkilenerek trafik kaybı yaşayacaklar.

Google tarafından test edilen mobil uyumluluk kişisel deneyimi geliştirmek için çok önemli. Özellikle Android işletim sistemi ile bağlantılı olan arama sonuçları, gün geçtikçe artan mobil cihaz kullanımı deneyimini kullanıcılarına maksimum şekilde yansıtmak için güncellemelerini devreye alıyor. Yani bu saatten sonra web sitelerinizin mobil cihazlar ile uyumlu olması zorunlu hale geliyor diyebiliriz.

google-mobil-arama

Yeni Algoritma Yazıldı

2014 Haziran ayı içerisinde mobil uyumluluk için yeni bir algoritmanın yazıldığını kendi blogunda duyuran Google, şimdi de bu algoritmanın bitmesi ile birlikte 1,5 ay içerisinde kullanıma açacak.

İlk olarak web sitelerdeki dalgalanmaların olumsuz yönde etkileneceğini düşündüğümüz gibi, ilerleyen zamanlarda mobil uyumlu siteler bu dalgalanmadan sıyrılarak konumlandırılabilecek.

Google tarafından geliştirilen algoritma Mayıs ayı içerisinde devreye alınacak. Eğer web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını bilmiyorsanız kontrol etmek için buraya tıklayın.

mobil-uyumluluk-testi
Eğer aşağıdaki kriterlere web siteniz uyuyorsa “mobil uyumlu” olarak arama sonuçlarında listelenecektir:

* Mobil cihazlarda yaygın olmayan flaş tasarımları kullanmıyorsanız,

* Telefondan içerikleri okurken yakınlaştırma gereği duyulmuyorsa,

* Ekran için içeriklere zoom yapmaya gerek kalmadan serbest gezinme yapılabiliyorsa,

* Doğru ve çalışan bağlantılar web sitenizde kullanıcılara sunuluyorsa siteniz “mobil uyumlu” olarak tanımlanacaktır. Eğer web siteniz mobil uyumlu olarak görünmüyorsa, algoritmalar devreye alınmadan önce önleminizi almanızı tavsiye ederiz.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video