PC HocasıHaberlerHaftanın Konusu: Robotların Emri Altına Giriyoruz

Haftanın Konusu: Robotların Emri Altına Giriyoruz

 

Son zamanlarda gelişen teknolojiler ile birlikte robotların, droneların ve akıllı cihazların yavaş yavaş emri altına giriyoruz. Yapılan işler şuan için seyrede dursun, geçtiğimiz hafta General Dynamics tarafından üretilen robotlar herkesi korkuttu. Peki ilerleyen zamanlarda bu robotlar ne olacak ?

Terminatörü Hatırlarsınız Değil mi ?

İlk olarak 1984 yılında çekimi yapılan terminatör filmini hepimiz hatırlarız. Orada bulunan Arnold Schwarzenegger’in düşmanı olan robot ne kadar parçalanırsa parçalansın, ne kadar ateş edilse edilsin, belirli bir süre içerisinde tekrardan birleşerek tek bir parça haline geliyordu.

O zamanlar bu filmi izlediğimiz zaman “yav he he” diyerek geçiştirdiğimiz bu robotlar günümüzde üretilmeye başlandı. Artık süper güç olma yolunda ilerleyen devletler şimdi bizi düşündürmeye başladı. O tekme attığımız robotlar sadece düşerken, şimdi tekme atan kişiyi akıllarında tutabilecek seviyeye geldi. Sizce de bu teknoloji korkutucu değil mi ?

terminator
İlk olarak 1997 yılında Körfez Savaşı içerisinde Drone‘lar kullanılmıştı. Aradan geçen 20 yıl boşa geçmediği gibi, müthiş bir teknoloji ile karşı karşıya kaldık. Şuanda robotlar bu kontrol mekanizması üzerinde ilerlemeye devam ettiği gibi, geçtiğimiz haftalarda Boston Dynamics tarafından üretilen “düştüğünde kalkan” robotlar insanları korkutmuştu.

15 Yıl Öncesine Kadar Sadece Google Vardı

Bundan yaklaşık olarak 10-15 yıl öncesine gidersek ortada sadece bir Arama Motoru Google vardı. Ancak günümüz şartlarında artık Google Alphabet oldu ve altında yüzlerce şirket dahil edilerek projeler çoktan başladı.

Özellikle General Dynamics olarak bilinen ve Google’ın satın aldığı bu şirket yaptığı robotlar ile insanların akıllarında soru işaretleri bırakmayı başardı. Bu robot işin şuanda nereye çekerseniz oraya gidebilecek durumda. Artık robotlar tabiri caizse “gerizekalı” değil. Artık yapay zeka sayesinde öğreniyorlar ve yarın bu robotlar hayatımızın büyük bir bölümünde yer alacaklar.

kick-robot-boston-dynamics
Dile Kolay 20 Sene Geçti

İlk Drone kullanımından sonra 20 sene gibi müthiş bir zaman akıp geçti. Peki bu zaman boşa mı geçti dersiniz ? Uçtukları her dakika ve her saniye bilgi topladıkları gibi, bu cihazların daha gelişmesine vesile oldu. Artık insansız hava uçakları, savaş uçakları nesillerinin son örneği haline geldi. Bundan 5 yıl sonra üretilecek olan savaş uçaklarının hiç birisinde insan olmayacak. Bu da demek oluyor ki, artık savaş çıkartmak da çok kolay hale gelecek.

Çünkü bundan önce savaş çıkartacağınız zaman “bize petrol lazım, askeri sevkiyatı başlatalım” deyip büyük bir siyasi sorun çıkabiliyordu. Ancak şimdi robotlar ile siyasi krize neden bile olmadan kolayca savaşlar çıkartılabilecek hale gelecek.

robot-boston-dynamics
Teknoloji İyi Veya Kötü Değil

Teknoloji şuanda nereye çekilirse oraya gidecek durumda. 2019 yılı için beklenen pazar yaklaşık 150 milyar dolar. Ancak yapay zekanın artması ile birlikte karşımıza çıkacak olan robotlar da bu pazar payı ile farklılaşacak. Tabii ki bu durum robotların suçu değil. Siz teknolojiyi nasıl kullanırsanız o yönde ilerler. Örnek vermek gerekirse; bir bıçak ile komşunuzu da doğrayabilirsiniz. Ancak o bıçağın suçu değil, bizim niyetimiz ile ilgili bir şey.

Çünkü teknolojinin kendisi, tek başına iyi veya kötü olamaz. Bıçak örneğindeki gibi, bıçağı kim kullanıyorsa kullanılacak alanda da farklılık gösterecektir.

Robotlar Korkutmaya Başladı

Geçtiğimiz hafta aşağıdaki videoda Google‘ın sahibi olduğu Dynamics tarafından tasarlanan robotların artık daha da geliştiği, işleri yapmaya başladığı, test etmek amacı ile veya robot teknolojisinin geldiği noktayı göstermek amacı ile yapıldı. Ancak insanları korkutan ise test videolarında robotların itilerek, hırpalanarak düştüğünde tekrardan ayağa kalkabiliyorlar. Doğal olarak insanlar bu videodan sonra korktular ve dediler “bu robotlar artık düştüğünde kalkıyor, yarın bir gün bize diklenir mi ?” soruları havada uçuşmaya başladı.

O yüzden az önce yukarıda terminatör örneğini vermiştik. Bugüne kadar sanayide robotlar vidalar sıkardı, araçlar üretirdi. Ancak artık görünen yüz robotların akıllanarak hareket etmelerini sağlıyor. Ki artık robotları ittiğimizde yarın bir gün “iten kişiyi aklında tutma” gibi bir çok yapay zekaya sahip olacak.

robot-army
Şuan eksik olan tek şey robotların aramızda yürümeye başlamış olmaması. Ancak şu anlık tepemizde uçuyorlar: “dronelar“. Hal böyle olunca ilerleyen zamanlarda bize destek olacak robotlar çıkartılacağı gibi, tam tersi robotların bizi kontrol altına alabileceği dünyaya doğru da ilerliyoruz ne yazık ki.

 

Etiketler

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/haftanin-konusu-robotlarin-emri-altina-giriyoruz-5268/ linkinden 30.07.2021 00:07:14 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

10 Yorum

 • Hocam robotlar ilerleyen zamanlarda gerçekten sırf kötülük yapmak için tasarlanabilir mi ?

 • Açıkçası bu konuda Google çok fazla yatırım yapıyor ve emeklerinin karşılığını almaya başladı bile şuan tasarlanan robotlar gerçekten sınırları zorlayacak türden. Düşürülüp tekrar kalkabildiğine göre bundan 5 sene sonra artık bizi de döverler

  • Zaten googleın istediği de bu değil mi ? Adamlar 40 yıllığına havalimanı kiraladılar tam 40 yıl. Burada ne yapacaklar sanıyorsun ? Google bence göründüğü gibi masum değil

 • Robot Wars filmindeki sahneler geliyor aklıma sürekli tüylerim diken diken oluyor. Ölümümüzün bir robotun elinden olmasını istemezdim.

  • Bundan 5 yıl sonra zaten istenilen yere gelecek her şey çok bir zaman kalmadı hepsini planlıyorlar dostum

 • Açıkçası robotlar bu şekilde geliştirilirken, insanların kendi sonunu hazırlıyor olmasını da anlamıyorum. Onları tasarlayan bizleriz, yine bizim zararımıza kullandırtacağız sonra da kontrolden çıkacak

 • Google amca dağıtacak her yeri. Bu arada yazı güzel olmuş emeğinize sağlık hocam

 • Hocam güzel bir yazı olmuş bundan 5 sene sonra bu yazıda görüşmek üzere 🙂 bu arada twitter alanı patlamış sitenizin 🙂

 • Polis yada özel teşkilata bunların girmesi hiç iyi olmaz ama tabi iyi yanlarıda olur düşünsenize onca mehmetçiği ölüme göndermiyorsunuz sadece robotları tasarlıycak onları eğiticek askerler…

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

Advertisement