PC HocasıHaberlerZaman Gazetesi Google’dan Banlandı Mı ?

Zaman Gazetesi Google’dan Banlandı Mı ?

 

Geçtiğimiz haftalarda Zaman Gazetesi‘ne Kayyum atamasından sonra çalkalanmaların başladığı belirtildiği gibi, bugün zaman.com.tr web sitesi de WordPress alt yapısına geçiş yaptığı görüldü. Ancak şuanda Google üzerinde Zaman araması yapıldığında web siteyi ilk sırada göremiyorsunuz. Peki bu ne anlama geliyor ?

Zaman Gazetesi Google’dan Banlandı Mı ?

Web sitelerinden Arama motorlarından trafik çekebilmeleri için özgün haberler, videolar veya resimler girerek Google botlarının dikkatini çekmektedirler. Özellikle bu duruma kaliteli backlinkler ve yıllanmış siteler girdiğinde özellikle haber siteleri bir çok arama sonucunda ilk sayfa ve sıralarda çıkabilmektedir.

59 Dolara Tema Kurulmuş

Dün zaman.com.tr web adresi üzerinde değişiklikler yapıldığı görüldü. Bu değişikliklerde WordPress alt yapıya geçiş yapıldığı gibi, 59 dolar değerindeki SmartMag WordPress Teması kurulduğuna şahit olduk. Tamam, buraya kadar her şey normal olabilir.

Her web sitesi zaman içerisinde temasını değiştirmek isteyebilir. Bu durumun Kayyum ile bir alakası da olmayabilir. Ancak Google.com.tr’yi açtığımızda “Zaman” aramasını yapınca önceden ilk sırada alt bağlantıları ile birlikte açılan Zaman Gazetesi web sitesi, şimdi arama sonuçlarında görülemiyor.

zaman-wordpress

Zaman Sandbox’a Mı Girdi ?

Eğer bir web sitesi kendi kelimesinde çıkmıyorsa Google‘ın cezalandırma politikalarına dahil edilmiş anlamına gelebilir. Bir web sitesi yeni olup kendi aramalarında çıkmıyorsa bu konuda bir ceza durumu düşünülemez. Ancak Zaman.com.tr 21 yıllık geçmişinin bir anda silinmiş olması akıllara Sandbox cezası almış olabileceğini getiriyor.

Ayrıca eski temalarındaki tüm linklerin de 404‘e düştüğü görülüyor. Eğer zaman bu konuda gerekli düzenlemeleri yapmazsa, Google arama motorlarından ciddi trafik düşüşleri ve cezalar ile karşı karşıya kalacaktır. Toplamda 9 milyon sayfanın indeks aldığı sitede şuanda 512 bine düştüğü görülebiliyor. Yani şuan için Zaman’ın web sitesi Google tarafında cezalandırılmış olarak görünüyor.

1995 yılında kurulan Zaman.com.tr web sitesinin şimdiye kadar 21 yıllık internet geçmişi bulunuyor. Girilen milyonlarca haberin şuanda açılamıyor olması akıllarda soru işareti bırakırken, Kayyum atanmasının bu durum ile ilgisinin olup olmadığı henüz bilinmiyor.

zaman-404
Google Sandbox Nedir ?

Google arama motoru tarafından web sitelerine verilen cezanın adıdır. Bu cezanın temelinde ulaşılamayan site, spam, yanlış veya yanıltıcı içerik, sitede kalıcı değişiklikler, Google botlarının ulaşamadığı önemli alanlar gibi pek çok kırılım bulunmaktadır. Google bu tür siteleri filtreye alarak sandbox cezasına tabi tutar. Ardından bu web siteleri arama sonuçlarında iyi sıralamalara sahip olamaz.

Bu yazıhttps://pchocasi.com.tr/zaman-gazetesi-googledan-banlandi-mi-5259/ linkinden 29.10.2021 00:10:49 tarihinde bot ile çekilmiştir.

Yazar Hakkında

Taner AYDOS

PChocasi.com.tr'nin kurucusu aynı zamanda hali hazırda yazmaya devam eden editörü. Boş vakitlerini teknolojik ürünler ile uğraşmaya harcadığı gibi, hem aktif çalışma yaşantısını hem de editörlük çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor.

3 Yorum

  • Kayyımlar gasp edince tüm eski içerikleri sildiler. Yani arşivleri tamamen sildiler. Dolayısı ile bir anda güm oldu indexler. Ya da webmaster arkadas bunu içerik gizleme sildirme şeklinde google ye gönderdi ki aramalarda dahi arşiv özetleri ya da kırıntıları olmasın diye..

Yorumunuzu Buraya Yazabilirsiniz

Video

ad