Hangisi Daha İyi? Renault Clio ve Fiat Egea’yı Karşılaştırıyoruz!

Merhaba değerli PC Hocası takipçileri. Bu yazımızda sizlerle Renault Clio ve Fiat Egea'yı karşılaştıracağız. Gelin hep birlikte araçların özelliklerini, fiyatlarını, sıfır ve ikinci el piyasalarını derinlemesine inceleyelim.

Öncelikle bu iki aracı seçmemizdeki en başlıca sebep aracın teknolojilerinin, malzeme kalitelerinin ve fiyatlarının birbirine yakın olması. Burada öne çıkan tek fark ise Clio'nun 1.5 dizel bir motora sahip olması, Egea'nın ise 1.6 dizel bir motora sahip olması.

İncelemeye başlamadan önce Clio'nın B segmenti, Egea'nın ise C segmenti bir araç olduğunu söylemekte fayda var. Yine her iki aracında hatchback versiyonlarını inceleyeğiz. Aynı zamanda en full paketleri bu incelemede bize eşlik edecek.

Motor-Performans Karşılaştırması!

Öncelikle Renault Clio'nun motoruna bakmak gerekirse Clio kaputunun altında 4 silindirli 1.5 litrelik bir motor taşıyor. Bu motor 90 Beygir güç üretirken aynı zamanda 220 Nm tork üretiyor. Öte yandan Fiat Egea'ya baktığımızda ise yine 4 silindirli 1.6 litrelik bir motora sahip olduğunu görebiliyoruz. Egea 120 Beygir güç üretirken 320 Nm torka sahip.

Her iki araçta 6 ileri otomatik şanzımana sahipken; Clio'nun azami hızı 176 km/h, Egea'nın ise 200 km/h. Tüm bunlara ek olarak Clio'nun 0-100'değeri 12,9 saniye iken, Egea'nın 0-100 değeri 10,2 saniye. Yakıt olarak baktığımızda ise Clio şehir içi 4,3 litre yakıt ortalamasına sahip. Şehir dışı ise ortalaması 3,3 litre. Egea'nın şehir içi ortalaması 4,4 litre iken, şehir dışı ortalaması 3,3 litre. (Bu verdiğimiz değerler fabrika değerleri olup azami hız ve yakıt ortalaması gibi değerlerde oynama olabilir.)

Bu verilere baktığımızda Egea'nın motor performansı olarak Clio'dan üstün olduğunu görüyoruz. Yakıt konusunda ise hemen hemen aynı diyebiliriz. Tabi bu fark birazda Egea'nın C segmenti bir araç olmasından kaynaklanıyor.

Genel olarak Egea motor kısmında daha çok performans sunuyor.

Donanım!

Donanım olarak baktığımızda karşılaştırma yapmak biraz mantıksız olacaktır. Keza Egea'nın C segment bir araç olması onun özelliklerini daha üstün kılıyor. Ancak yinede kısa bir şekilde iki aracında öne çıkan donanımsal özelliklerini inceleyelim.

Deri direksiyon, yağmur sensörü, hız sabitleme, navigasyon, yol bilgisayarı, park sensörü ve geri görüş kamerası her iki aracında ortak özellikleri arasında. Egea ise Clio'dan farklı olarak çarpışma sensörü, adaptif hız kontrol sistemi, led gündüz farları, deri döşeme, deri vites gibi birçok özellik taşıyor.

Kısacası donanım konusunda Egea daha üst özellikler sunuyor.

İç Tasarım!

Evet gelelim en önemli kısma. Bu araçları karşılaştırma nedenlerimizin başında iç ve dış tasarımlarındaki yakınlık geliyor. Gelin bu iki aracın iç tasarımına yakından bakalım.

Öncelikle Clio'dan başlamak gerekirse hemen orta kısımda piano black detayların bulunduğunu görebiliyorsunuz. Ortada bulunan multimedya sistemi oldukça yerini benimsemiş. Hemen altında bulunan hava kanalları o kısma yakışmamış olsada, alttaki klima kumandaları oldukça şık bir tasarıma sahip.

Yine vitesin tasarımı oldukça şık dururken arka kısmında bir adet mekanik el freni görüyoruz. Vitesin önünde start-stop tuşu bulunurken, arka kısmında ise hız sabitleme düğmesi ve bir adet saklama alanı mevcut. Göstergelerine göz attığımızda orta kısmında dijital bir kadran barındıran Clio, sol kısımda devir saatini sağ kısımda ise yakıt ölçeğini gösteriyor. Direksiyon üzerinde ise kullanımı kolay tuşlar mevcut.

Egea'nın iç kısmına baktığımızda ise yine kısımda ayrı duran bir multimedya sistemi görüyoruz. Burası bize biraz Audi'yi anımsattı. Altında ayrı bir bölme olarak ayarlanan hava kanalları bulunurken onların altında ise klima kumandaları yer alıyor.

Yine vitesin önünde USB ve AUX girişleri bulunurken arka kısmında ise mekanik el freni ve birkaç göz yer alıyor. Direksiyonda daha çok tuş barındıran Egea, göstergelerde ise daha klasik bir tasarım kullanıyor. Bu kısımda hızınızı hem yol bilgisayarından hemde kadranın sağ tarafından görebiliyorsunuz.

İç tasarıma genel olarak baktığımızda Egea'nın daha şık ve teknolojik bir iç mekana sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Dış Tasarım!

Dış tasarımda ise Clio bize göre daha yakışıklı duruyor. Küçük yapısı gençlere hitap ederken ön kısımda piano black kaplanan panjur aracın görünüşünü epey değiştiriyor. Orta kısımda bulunan kocaman logo araca farklı bir hava katarken, sis farları ve ızgaralar ise spor görünümü yansıtıyor.

Arka kısımda aracın rengine ek olarak gri detaylar kullanan Renault, burada da sportif görünümü yakalıyor. Stopların tasarımı ise aracı olduça şık ve sempatik gösteriyor. Yandan baktığımızda ise jantlar dikkat çekerken aracın küçüklüğü epey belli oluyor.

Egea'ya baktığımızda ise Clio'ya göre daha az heyecanlı bir tasarım sunduğunu görebiliyoruz. Ön kısımdaki koca panjuru oldukça güzel bir görünüm sağlarken farların dizaynı bu güzelliği tamamlıyor. Sis farlarının ve alt kısımdaki ızgaranın tasarımı ise Astra'nın tasarımını andırıyor.

Arka kısımda sade bir görünüm sunan Egea, stoplarının tasarımıyla görüntüyü tamamlıyor. Yine stopların başlattığı şıklığı bagaj kapağının altındaki nikelaj tamamlıyor. Yan kısımdan baktığımızda ise aracın Clio'ya göre daha büyük durduğunu ancak jantların küçük geldiğini söyleyebiliriz. 

Bu kısımda ise Clio'ya bir artı puan vermemek elde değil.

Sıfır ve İkinci El Piyasaları!

Her iki aracın sıfır ve ikinci el piyasasını incelemektede fayda var. Öncelikle Clio'nun Icon modeline baktığmızda aracın opsiyonsuz sıfır satış fiyatının 105.000 TL olduğunu görüyoruz. Egea'nın ise 128.000 TL olduğunu görebiliyoruz. 

İkinci elde baktığımızda ise Clio'nun 105.000 TL ile 60.000 TL arasında fiyatlara sahip olduğunu görüyoruz. Egea ise 115.000 TL ile 70.000 TL fiyat bandında satılıyor. Tabi burada etkili unsur araçların modelleri ve hasarları.

Genel Değerlendirme!

Her iki aracında özellikleri hakkında bilgi sahibi olduk. Gelelim PC Hocası'nın fikrine. Bize soracak olursanız bu iki araç arasında kaldıysanız tercihiniz Egea'dan yana olmalı. Nedenini soracak olursanız Egea hem özellik hemde motor bakımından Clio'dan daha iyi bir araç.

Tabiki burada amacımız Clio'yu kötülemek değil. Egea'nın daha iyi olmasının sebebi C segmenti özelliklerini taşımasından kaynaklanıyor. Bundan dolayı bu iki araç arasında özellik ve motor bakımından Egea daha iyi durumda.

Ancak özelliğe fazla takılmıyorsanız ve daha yakışıklı bir araç arıyorsanız tercihiniz Clio'dan yana olmalı. Hemde cebiniz hem sıfır satın alımında hemde yakıtta daha az yanmış olacak.

İlgili Etiketler