Hong Kong’daki Ev Sıkıntısına Tüp Ev Çözümü

Çin Halk Cumhuriyeti'ne bağlı özel yönetim bölgesi olan Hong Kong'da uzun yıllardır ciddi bir ev problemi yaşanmakta. Bölgenin kalabalık olmasından dolayı yaşanan ikâmet problemleri, orada yaşayan halkın büyük sıkıntılar çekmesine sebep olmakta. Buna çözüm getirmeyi hedefleyen mimar James Law; tasarladığı tüp ev konseptleriyle, bir su borusunun güzel bir eve nasıl dönüştürülebileceğini bizlere sergiliyor.

"Su Borusundan Ev Mi Olur?" Demeyelim. Çok Da Güzel Olurmuş

Dünyanın nüfus yoğunluğu en yüksek bölgelerinden biri de şüphesiz ki Çin'in Güney kıyısında bulunan Hong Kong. 2016 yılı itibarıyla bölgede 7,347 milyon vatandaş yaşamakta. Bu yoğunluğu kaldırmakta güçlük çeken bölge, ciddi bir yerleşim yeri sıkıntısı yaşıyor. Öyle ki insanlar, ülkemizde asla kabul edemeyeceğimiz küçüklükteki evleri satın almak istediklerinde, çok büyük meblağlar ödemek zorunda kalıyorlar.

Bu problemi yaratıcı bir şekilde çözmeyi hedefleyen bir mimar, yaptığı konseptlerle gerçekten takdiri hak ediyor. Klasik atık su borularını; çok fonksiyonlu, yaşanabilir evler haline getiren mimar James Law; bir evde zorunlu olarak ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi, bir atık su borusuna sığdırmayı başarıyor.

Ortalama bir boy uzunluğuna sahip kişilerin rahatlıkla ayakta durabildiği tüp evlerde, yaşamak için gerekli her şey bulunuyor. Borudan üretilmiş bu evlerde; açıldığında uzun bir yatağa dönüşebilen koltuk, klima, bilgisayarın sığacağı bir masa, raflar ve mikrodalga fırın bulunmasının yanında, evlere tuvalet ve banyo da sığdırılmış durumda.

Evler; boru yapısı itibarıyla, üst üste istiflenebiliyor. Bu şekilde, evlerin yerleştirilebilmesi için gerekli arsa problemlerinin de önüne geçilmiş oluyor. Bunun yanında projenin mimarı James Law; boru yapısındaki evlerin, liman gibi yapıların çatılarına da yerleştirilebileceğine işaret ediyor. 22 ton ağırlığa sahip boruların birleştirilmesi için herhangi bir bağlantı aracı kullanılmadığı belirtilmekte. Bu da, yeni evlerin üretim maliyetlerinin düşmesine yardımcı oluyor.

Tüp evlerin; henüz prototip tasarımlar olmasına rağmen, yakın zamanda 15 bin dolar fiyat etiketiyle satışa çıkması planlanıyor. Dünyanın diğer bölgelerinde bu fiyat pahalı gibi görünse de, kalabalık nüfusuyla öne çıkan Hong Kong'da bu fiyatın gâyet uygun olduğu söyleniyor.

En büyük icatların; en ihtiyaç duyulduğu zamanlarda ortaya çıktığını düşünürsek, Hong Kong için bu projenin geç kaldığını bile söyleyebiliriz. Fakat yine de bu yaratıcı tasarımından dolayı sayın Law'ı tebrik ediyoruz.

İlgili Etiketler